Tip z bazaru: Petra Klabouchová – Prameny Vltavy za 147 Kč, nové, poškozené

Recenze: Krysy z Ravensbrücku

archiv revue
Překrásná kniha, u které mi ukápla nejedna slza.

Hlavní postavou příběhu Krysy z Ravensbrücku je, zdá se, všemi opuštěná a nevyrovnaná Miriam. Příčina je do oči bijící – manžel Axel se vyžívá v jejím psychickém týraní. V prosinci 1989, po pádu Berlínské zdi, se rozhodne svého muže opustit, což se samozřejmě neobejde bez následků. Sílu čerpá v péči o svého nemohoucího otce Henryka, který je upoután na lůžko. Dlouhou dobu Miriam nejde na rozum, proč stále opakuje jen to jediné jméno – Frieda. Vždyť již zesnulá maminka se jmenovala Emilie.

Jednoho dne objeví ve skříni po mamince zmuchlaný omšelý vězeňský mundúr. Po jeho bližším prozkoumání zjistí, že jsou v něm na různých místech zašity malé špalíčky papírků popsanými tužkou, všechny věnované jejímu otci. Nedá jí to a začíná pátrat po této záhadě. Odkud se mundúr vzal? A proč tatínek na svém zápěstí schovává pod hodinkami vytetované číslo? Ani ve snu by ji nenapadlo, že odhalení tohoto rodinného tajemství od základů změní kompletně její život.

Záhadu Miriam postupně odkrývá za příšerných muk, které ji při čtení vzkazů sužují. Dovídá se o životě svých rodičů, o životě, který vedli před válkou, před Hitlerem, i během „něj“. Oni sami se o této době nikdy před dcerou nezmiňovali. Proč? Byla pro ně tato minulost natolik bolestivá, že nebyli schopni se svěřit ani vlastní dceři? Chtěli na své kruté zážitky jednou provždy zapomenout? Otec sice trpěl celý život jistou netečností. Byl silně traumatizovaný. Avšak Miriam se nikdy nepídila po důvodu. Prostě takový byl a brala to jako jeho nesmazatelnou součást.

Samotné mi to otevřelo otázku: co všechno o svých milovaných rodičích nevíme a ani netušíme? Proč se „neučíme“ jako děti více ptát? Bojíme se odpovědí, nebo snad odmítnutí?

Tajemství, které Miriam odhalí, jí otevře srdce i rozum, zacelí rány a veškeré dosavadní problémy, které řešila, jí přijdou malicherné.

Kniha se zmiňuje o ženách držených v podmínkách německého nacistického koncentračního tábora Ravensbrück, kde se mnoho zdravých a mladých dívek stalo tzv. pokusnými králíky, krysami či morčaty. Byly použity pro nehorázná zvěrstva, v zájmu říše.

Poselství knihy Krysy z Ravensbrücku? Dle mého názoru tkví v poznání si uvědomit, jakou cenu má naše svoboda. Ukazuje se, že v každé době je její cena jiná, avšak vždy se musí obětovat někdo, kdo za svobodu druhých zaplatí daní nejvyšší. A naděje? To je to, čeho se nesmíme vzdát ani v těch nejtemnějších dobách!


Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Krysy z Ravensbrücku

0.0 0
388 318
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Co nového napsali mistři napětí? Přinášíme rovnou 10 důvodů, proč si najít chvíli a ponořit se do světa napětí.
Loni na podzim vydalo nakladatelství Kniha Zlín další zářez plodné britské autorky Helen Fieldsové, konkrétně samostatný román Poslední na řadě. Temný thriller z mýty opředeného skotského ostrova vás jednoduše chytne a nepustí!
Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!