Recenze: Kniha ztracených jmen

archiv revue
Odvaha a houževnatost, to jsou hlavní rysy hrdinky románu Kniha ztracených jmen americké spisovatelky Kristin Harmel. Příběh Evy Abramsové je inspirovaný skutečnými činy dvou mladých Židů Adolfa Kaminského a Oscara Rosowského, kteří díky svému umu dokázali zachránit tisíce lidských životů.

Vlastní neštěstí Evu na kolena neporazí, naopak. Zatne zuby a rozhodne se pomáhat těm, kteří jsou na tom v době nacistického běsnění ještě mnohem hůře – opuštěným židovským dětem.

Po zátahu francouzské policie na židovské obyvatelstvo prchá Eva spolu s matkou z Paříže do relativního bezpečí malého horského městečka Aurignon ležícího poblíž lázeňského města Vichy. Zde se přidává ke skupině odbojářů, jenž bojuje proti německé okupaci, jak nejlépe dovede – beze zbraní, ale s odhodláním pomoci tam, kde je to nejvíce potřeba. Díky uměleckému nadání, kterým byla Eva obdařena, se spolu s kolegou Rémym pouští do falšování důležitých listin a dokumentů, které následně umožní překročit hranice s neutrálním Švýcarskem mnoha lidem a zejména pak dětem. Často jsou do bezpečné zóny odesílány děti, které ještě neumí ani mluvit, a právě na ty Eva pamatuje ze všeho nejvíc – jak zajistit, aby tyto děti neztratily svou identitu? Je možné někde bezpečně zaznamenat jejich původ, opravdové jméno, místo, odkud doopravdy pochází? Eva jejich osudy zašifruje do starodávné liturgické knihy vázané v hnědé kůži. Kniha, nesoucí název „Epitres et Evangiles“, v sobě skrývá pravé osudy stovek židovských dětí, kterým musela být změněna totožnost. Kromě tajných dat však kniha odkazuje také Evin milostný příběh. Ten nicméně musel ustoupit válečné vřavě.

Po více než půl století Eva v pokročilém věku narazí v novinovém článku na fotografii této záhadné knihy, o jejímž tajemství může vypovědět pouze ona. Rozhodování, zda tak učinit je však těžké. Na svou minulost se snažila zapomenout. O jejím životě za válečných let neměl ponětí ani vlastní syn. Otevře Eva své bolestné nitro před ostatními? Rozhodne se odhalit záhadu starověké knihy celému světu?

Dojemné čtení. Z psychologického hlediska je v příběhu krásně vykreslena osobnost Evy a její matky. Hluboké myšlenky, zármutek, strach, ale i touha po pomstě formují osobu mladičké slečny a dávají tak odkrýt nezdolnou sílu člověka ve spravedlnost.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Kniha ztracených jmen

0.0 0
449 382
IHNED odesíláme

Počkej na mě v Paříži

0.0 0
od 249

Vinařova žena

5.0 1
od 229
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.
Přidali jsme nové odměny do věrnostního programu. Podívejte se a vyberte si svou odměnu.
POZOR, nenechte si ujít bestsellery lékařky Jany Martincové s touto výjimečnou slevou.