Tohle musí vyfičet. Poslední kusy od 38 Kč!

Recenze: Jedna dlouhá noc

archiv revue
Pod pojmem koncentrační tábor si většina z nás představí Osvětim, Dachau, anebo sovětské gulagy. Věděli jste, že první koncentrační tábory vznikly před více než sto lety? Andrea Pitzerová vás pozve na děsivou, ale zároveň i fascinující výpravu za tábory, kde končili nepohodlní lidé.

Andrea Pitzerová je americká publicistka a spisovatelka. Působí jako autorka, novinářka a překladatelka. Do světa literatury vstoupila v roce 2013 knihou „Utajená minulost Vladimíra Nabokova“. Aktuální Jedna dlouhá noc s podtitulem „Obecné dějiny koncentračních táborů“ vyšla v nakladatelství Host a jde o populárně naučnou knihu určenou laikům i odborné veřejnosti.

Pitzerová je vědkyně každým coulem. Jedna dlouhá noc obstojí jako odborná publikace určená studentům politologie nebo historie, ale zároveň má co nabídnout i naprostým laikům. Pitzerová všechna fakta vysvětluje srozumitelně tak, aby je každý pochopil. Protože je novinářka, vyhovuje jí reportážní styl, v němž se žurnalistika prolíná s beletrií. Jedna dlouhá noc je velmi čtivá, a i když se to nehodí říkat o populárně naučné knize, má svižné tempo.

Protože je autorka Američanka, z pochopitelných důvodů v knize chybí kapitoly o koncentračních táborech na území Česka. Abychom nebyli o nic ochuzeni, nakladatelství Host požádalo historika Jiřího Padevěta o fundovanou předmluvu. Padevět ji nazval „České lágry“ a vy se dozvíte řadu novinek o tom, kdy u nás vznikaly první koncentrační tábory a jak fungovaly. Další kapitoly jsou řazeny chronologicky, to znamená od nejstarších koncentračních táborů po nejmladší.

Úvodní kapitola nás zavede na Kubu a v další navštívíme Jižní Afriku. Německé koncentrační tábory stojí bok po boku sovětským gulagům a exotickým táborům, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli. Všechna místa se autorka snažila popsat především z lidského hlediska. To, co ji nejvíc zajímalo, jsou vězni. Ti, kteří zde zahynuli, nebo ti, kterým se podařilo utéct nebo přežít. Za knihou Jedna dlouhá noc jsou vidět hodiny a hodiny mravenčí práce. Pitzerová vyzpovídala akademiky i bývalé vězně.

Je zajímavé porovnávat to, co jsme se učili, s tím, co vypráví pamětníci. Řada uprchlých vězňů je pyšná na to, že byli jedni z mála, kterým se podařilo utéct, a mezi těmi, kteří v táborech strávili dlouhá léta, je řada slavných spisovatelů nebo filozofů. Najdete tu řadu známých jmen, lidí, kteří ovlivnili dějiny, i příběhy na první pohled obyčejných lidí. Každý tábor fungoval jinak a jiné byly i důvody k tomu, aby se někdo ocitl za jejich branami.

Něco může znít absurdně, něco připomíná kapitoly drsného thrilleru, ale všechno, co se dozvíte, je pravda. Andrea Pitzerová se nehoní za senzacemi a ani na chvíli ji nenapadne, aby moralizovala. Komentáře povolila pouze těm, jichž se to týká, ona sama zůstává celou dobu necitelně objektivní. Při čtení Jedné dlouhé noci vám bude běhat mráz po zádech, ale knihu si rozhodně přečtěte. Už jen proto, abyste se dozvěděli něco z naší historie. Historie, která není tak vzdálená, jak bychom si rádi mysleli.   


Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Jedna dlouhá noc

0.0 0
od 249
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

V květnu jsme na veletrhu Svět knihy v Praze navštívili besedu s přírodovědcem a malířem Janem Dungelem, autorem knihy Jaguár v kocovině, která přináší poselství o kráse přírody a pestrosti života tropů Jižní Ameriky. Měli jsme tak možnost setkat se alespoň prostřednictvím vyprávění a povídání si autorem s divokými zvířaty i místními obyvateli a jejich kulturou. Besedu moderovala Renata Růžová z nakladatelství JOTA.
Moderátor Vladimír Kořen se pustil do nelehkého úkolu. Otevřít svůj vnitřní svět prostřednictvím knihy. Snad mu jeho manželka odpustí, protože Řeka zázraků je opravdu zázračná!
Jsou tady červnové knižní novinky. Nejvyšší čas doplnit zásoby čtení na léto.