Začít hrát
 
 

ŽHAVÁ EROTIKA O 40 % LEVNĚJI. Jen v červenci.

Recenze: Řeka zázraků

Moderátor Vladimír Kořen se pustil do nelehkého úkolu. Otevřít svůj vnitřní svět prostřednictvím knihy. Snad mu jeho manželka odpustí, protože Řeka zázraků je opravdu zázračná!

Znáte ten pocit, když v rukou držíte zbrusu novou knihu – voňavku, která teprve před pár dny připlula z tiskárny? Nejprve si pečlivě prohlédnete obálku, přejedete bříškem palce po hřbetu, pak si přečtete anotaci na zadní straně (i když ji vlastně znáte z internetu) a poté letmo prolistujete. U toho přemýšlíte, zda knížka splní vaše očekávání.

Jenže, co když svá očekávání pořádně neznáte? Věděla jsem, že Vladimír Kořen napsal knihu a že v ní otevírá svůj vnitřní svět. O čem jsem ale neměla ani potuchy, bylo to, že na mě čeká 269 stran nabitých emocemi od smíchu přes nostalgii až po slzu potajmu skrytou v koutku oka. Přece nechci, aby mě někdo viděl takhle rozhozenou… nenápadně ji setřu a čtu dál. Prostě musím!

Kniha obsahuje dvanáct povídek, jež na sebe chronologicky navazují a tvoří tak celistvý příběh. Příběh chlapce, který – ač měl zuby křivé jako laťkový plot po bouřce – se neskutečně rád smál, chlapce, který vyrůstal v socialistickém Československu se vším, co k němu tenkrát patřilo, mladého muže prahnoucího po lásce, a nakonec manžela a otce čtyř dětí, jenž i přes zoufalý nedostatek času toužil i nadále chodit na ryby a hrát šachy.

Každý jednotlivý příběh nám odkrývá kousek z „kořínka“. Kousek, který jsme doposud neznali a znát ani nemohli. Ale pozor! Autor je skvělým vypravěčem a fabulátorem, a ačkoliv odhaluje svůj svět, i v něm se tu a tam objevují úmyslné zákruty rozvětveného padesátiletého stromu. Ne vše v knize je skutečné a možná i proto mě čtení o to víc bavilo. Bavilo mě přemýšlet a hádat, zda ta šílená historka, kterou jsem právě přelouskala jedním dechem a která mě rozesmála tak, až se po mně lidé v tramvaji otáčeli, byla skutečná. Opravdu se to stalo?
 

Kamarád ji pozval na ping-pong a já na výstavu. Ve stejný den. Odehrála pinčes a já řekl: „Ahoj, jdeme na tu výstavu?“ „Ale jo,“ a strašně hezky se podívala. Na kamaráda. Vyšli jsme před kolej a já nohou zaplul do obřího psího lejna na dlažbě. Celou cestu jsem tiše smrděl. (úryvek z knihy Řeka zázraků)

 

Stalo, nestalo, na tom nesejde. U knihy se budete smát s otevřenou pusou a zároveň nostalgicky vzpomínat na svá dětská léta, na pubertu i na vstup do světa dospělých – s „dospěláckými“ problémy i nečekanými nástrahami, jež nepozorovaně číhají za rohem. A je pouze na vás, jak se k nim postavíte.

Řeka zázraků je z velké části autorovým poselstvím vůči člověku a přírodě. Poselstvím, že by člověk neměl zapomínat na svou matičku Zemi, protože právě ona je naší kolébkou a zdrojem života. Chovejme k ní úctu a ona se nám odvděčí.

Řeku zázraků zařazuji na čestné místo ve své knihovně s jistotou, že ji brzy znovu otevřu. Abych si uvědomila, že život není peříčko a že je třeba k němu občas přistupovat s nadhledem, a HLAVNĚ s humorem. A co je důležité „řeka zázraků teče dál“. (z doslovu knihy).
 

Autor: Markéta Bolfová

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Řeka zázraků
Čeština

Řeka zázraků

5.0 2
398 326
IHNED odesíláme
Like
Leave your comment

Latest articles

Měli vše, o čem kdy snili… dokonalý dům v dokonalém městě, milující rodinu a práci, která člověka naplňuje. Měli jeden druhého – alespoň do chvíle, než se kolečka zadrhla.
Román Kniha osudu íránské socioložky a psycholožky Parínúš Saníí, jež pracovala jako vedoucí výzkumného oddělení v Nejvyšší koordinační radě pro technické a odborné vzdělávání Ministerstva školství v Íránu, je v její rodné zemi zakázán. Proč? Protože podává reálný obraz íránské společnosti a přístupu zejména k ženské otázce v jeho surové podobě. Postavení žen v těchto končinách není zrovna ukázkové, to už víme, ale prozatím máme k dispozici velmi málo autentických výpovědí žen, kterých se to přímo týká.
Vincent King před třiceti lety zapříčinil smrt sedmileté dívenky. Po odpykání trestu se vrací do rodného města. Brzy dojde k tragické události a poté další. Kam je člověk ochoten zajít, aby ochránil své blízké? Co jsme schopni udělat z pomsty a co z lásky? Existuje dobro a zlo. To mezitím se nazývá život.