• Zákaznická linka 597 490 490

Recenze: Dcera říše

Dcera říše je příběhem odvážné mladé dívky, která se nebojí postavit ani samotnému gestapu.

„Hitler je mírotvorce a chce, aby Evropa žila ve vzájemné harmonii.“ – str. 26 – 

Hetty se narodí do „dokonalé“ německé rodiny, která svou oddanost nově nastupujícímu kancléři projevuje ve všech možných podobách. Hettin bratr s vervou vstupuje do Hitlerjugend a během válečné vřavy za vůdce položí svůj život. Otec, který Hitlera miluje snad víc než svou vlastní rodinu, pracuje pro německý deník vyzdvihující pravou nacistickou ideologii. Matka se jako správná žena říše věnuje dobročinné a charitativní činnosti.

Hetty původně v lepší zítřky, které vůdce slibuje, také pevně věří, dokonce chtěla mermomocí vstoupit do dívčí odnože Hitlerjungend. Vždyť správné říšské děti byly doma i ve školách každodenně upozorňovány na nebezpečné vši v podobě Židů a čtení v Mein Kampf se pro ně stalo povinnou četbou.

Avšak vnitřní pocity Hetty našeptávají, že něco není v pořádku. Pokládá si otázky, které jí nedají spát. Proč například chlapec, který býval v dětství bratrův nejlepší kamarád a rovněž hrdina, který kdysi dávno Hetty zachránil život, najednou zmizel? Proč se rodina stěhuje do velkolepé, přepychově vybavené vily v luxusní židovské čtvrti, která jim vlastně vůbec nepatří? Proč najednou známí a přátelé klopí zrak, vyhýbají se přímému kontaktu nebo se dokonce skrývají?

Hetty brzy prozře. Ačkoliv vyrůstá v rodině, která je ideologii Třetí říše plně oddána, sama začíná o správnosti některých činů státních činitelů i „pokřivených“ Němců pochybovat. Poté, co se zamiluje, se její tušení zcela potvrdí, a tak začíná bojovat za životy druhých. Tolik touží po době, kdy se ještě nerozlišovalo mezi Židem a Nežidem, na bezstarostný čas plný her a dětského smíchu.

Hetty díky svému zdravému úsudku a čisté duši změní, ba dokonce zachrání životy svých milovaných, i když ona sama rozhodně mít na růžích ustláno nebude. 

Dcera říše je neuvěřitelně čtivý román o německé dívence, která vyrůstala snad v té nejhorší možné době. Ač zcela obklopena nacistickou propagandou, dokázala udržet srdce i mysl otevřené. Díky této knize člověk alespoň malinko nabyde přesvědčení, že ne všichni Němci byli stejní, a ne všichni podporovali Hitlerovy žvásty o nadřazenosti a čisté rase.

Autor: Denisa Šimíčková

Četli jste tuto knihu? Zanechte nám u ní krátké hodnocení.

 

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Dcera říše

5.0 1
od 229
Like
Leave your comment

Latest articles

Udělej to jako racek: Vy… se na to! německé autorky Ley Blumenthal je opravdu dosti kreativní rozvojovou knihou. Obsahuje v sobě osobní výpověď autorky, o to víc si vážím její snahy knihou pomoci těm, které vytáčí sebemenší maličkosti, případně těm, kteří, než aby něco začali řešit, raději zalezou do pohodlí své ulity.
Vynalézavý kocour Myšpulín, dobrosrdečná psí slečna Fifinka, veselý zajíc Pinďa a mlsné prasátko Bobík, to je Čtyřlístek, parta nejlepších kamarádů, jejichž příběhy provázejí děti napříč generacemi už více než padesát let. Nyní přichází s novinkou, knihami plnými hravých úkolů.
Výjimečná kniha – László Szilasi je nejen spisovatelem mimořádného formátu, ale i myslitelem par excellence!