Přes některé „dětské nemoci“ literárního debutu je Ztichlý dům pozoruhodný psychothriller!

archiv revue
Emma Cartwrightová je ve skutečnosti Susan Websterová. Co přimělo tuto mladou ženu změnit si identitu, najít si nové bydliště a pokusit se udělat pomyslnou tlustou čáru za předchozím životem? Je to vskutku temná historie...
Stručně řečeno – Susan Websterová je vražedkyně. Zabila svého malého synka. Přitom však šlo současně o nešťastnou náhodu. Jak je něco takového možné?

Laktační psychóza neboli poporodní deprese může prý jinak šťastnou a spokojenou maminku přivést do krátkodobého stavu nepříčetnosti, kdy jedná naprosto iracionálně a může se dokonce dopustit zločinu. Právě toto se stalo i Susan – ona si na to sice nepamatuje, ale důvěryhodné osoby jí tvrdí, že udusila polštářem malého Dylana, kterého přitom tolik milovala. Susan (budeme jí říkat jejím „starým“ jménem) toto dodnes nechápe – copak je možné zabít člověka, kterého máme rádi? Její mateřský instinkt jí říká, že nikoli, ovšem na ten se u soudu nikdo neptá – důkazy z místa činu a svědectví lékařských kapacit mluví jednoznačně. Susan je odsouzena, díky polehčující okolnosti (již zmíněné poporodní psychické labilitě) naštěstí jen na několik let vězení. Teď je z něho venku a začíná nový život – a tímto okamžikem začíná i psychothrillerový román Ztichlý dům.

Není pochyb o tom, že Jenny Blackhurstová má talent – ve své prvotině před námi vykresluje napínavý příběh plný emocí, vzrušení, nečekaných odhalení a tajemného odéru takřka mysteriózního zla, v němž se hlavní hrdinka a s ní spřízněné postavy permanentně nacházejí. „Druhý život“ Susan Websterové (tedy ten po propuštění z vězení), jímž se jako červená nit vine touha zjistit, co se tenkrát vlastně doopravdy stalo a naděje, že její syn možná stále žije, se prolíná s druhou dějovou linií, v níž se seznamujeme s partou mladíků, jejichž „klukoviny“ pod tvrdou rukou psychopatického vůdce postupně přerůstají do zločinů. Tyto dvě roviny vyprávění se mají v budoucnu nečekaně střetnout...

Můj dojem po přečtení je ten, že první zhruba tři čtvrtiny knihy jsou vynikající a byl jsem jimi nadšen. Děj plyne při vší své tajuplnosti logicky a uvěřitelně, napětí se dá krájet a přitom to všechno působí nenásilně a přirozeně. Psychologie postav je téměř dokonalá a je vidět, že autorka velmi umně pracuje i s teoriemi „vedlejších stop“ – i díky nim má kniha skvělou gradaci a prakticky se „čte sama“.

U takto komplikovaně vystavěných příběhů je vždycky nejsložitější správně „vyladit“ jejich konec – a tady je patrné, že Ztichlý dům má v tomto směru některé „dětské nemoci“, pro literární prvotiny typické. Jenny Blackhurstová si famózním „rozjezdem“ (čímž jsou myšleny ony zmíněné první tři čtvrtiny) evidentně nabrala příliš velké sousto a na stejně úchvatný závěr se jí už bohužel nedostávalo literárních dovedností, nutných k tomu, aby udržela zběsilé tempo svých myšlenek na uzdě. Je ovšem možné, že „ukočírovat“ takovou „superjízdu“ ani nešlo.

Slabší konec ale nemůže zastínit celkový pozitivní dojem, který Jenny Blackhurstová svým Ztichlým domem zanechala. Britská autorka příjemně překvapila a je víc než pravděpodobné, že o ní jestě uslyšíme. 

Autor: Jan Hofírek
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Ztichlý dům
Čeština

Ztichlý dům

0.0 0
349 286
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Co nového napsali mistři napětí? Přinášíme rovnou 10 důvodů, proč si najít chvíli a ponořit se do světa napětí.
Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?