Máte doma police přecpané knihami, které jste nečetli? Podle odborníků je to v pořádku.

archiv revue
Když vejdete do obchodu s knihami, je to jako vejít do jiného světa. Tolik příběhů, možností a tolik stránek, které lákají k přečtení.
Člověk neodolá, musí je mít. Romantika, thrillery, fantasy, pohádky. Musí si je koupit, nachystat doma na první volnou chvilku, kterou si najde. Plánuje si, jak se zaboří do křesla a bude celý večer číst. A potom se stane – život. Vznikne nutnost něco udělat dřív, nějaká situace, kterou je nutné hned vyřešit. Musíte napsat s dětmi domácí úkoly, zajistit opravu tekoucího kohoutku nebo jen máte přemíru pracovních povinností, jakou na nás s obvyklou samozřejmostí a bez pocitů trapnosti kladou nadřízení a myšlenky na čtení se nám prostě vykouří z hlavy.

Objednejte si v předprodeji KNIHCENTRUM.CZPřejdou dny, týdny, často i měsíce a kniha pořád čeká, až ji dáme příležitost okouzlit nás svým příběhem. Často se stává, že mezitím koupíme nějakou další a možná ještě nějakou. Utěšujeme se, že přijde dovolená, víkend, volné odpoledne a pak, pak konečně přijde ten okamžik, kdy budeme mít volno a jen a jen číst. A hromádka nepřečtených knih roste.

Někdo se tváří jako sběratel, někdo otevřeně říká, že si knihy kupuje „na potom“. Japonci pro to mají speciální slovo „tsundoku“. „Tsundoku“ znamená hromadu knih, které jsme koupili a nikdy nepřečetli. Těch, kteří mají doma knihy, které nečetli, je čím dál víc. Asi každý z nás nějakou má. A můžeme sáhnout i k vědeckým závěrům. Co by člověk neudělal, když hledá výmluvu, že?

Děti, které vyrůstají obklopeny knihami, mají lépe rozvinutou schopnost učení a výrazněji se projevují jejich skryté talenty. Děti, které vyrůstaly v domě s více než 80 knihami, měly odmala lepší komunikační schopnosti a víc rozvinutou slovní zásobu. Navíc knihy přitahují dětskou pozornost, zvědavost a touhu zjistit, co se skrývá mezi stránkami a tím vzniká i chuť učit se a víc vědět. Když k tomu připočtěme, že čtení výrazně zmenšuje stres, jakému jsme všichni každý den vystaveni, komu to vlastně vadí, že si kupujeme knihy, i když je nestihneme přečíst?

Jestli ještě pochybujete, vzpomeňte si na italského spisovatele Umberta Eca. Napsal třeba Pražský hřbitov, Jméno růže či Dějiny ošklivosti. Vlastnil obrovskou knihovnu, ve které bylo třicet tisíc knih. Vážně si myslíte, že je všechny četl?

Takže když začnete mít při prohlížení knih v našem e-shopu pocit, že si některou z nich musíte koupit, udělejte si radost a kupte si ji. Vůbec nevadí, že ji nebudete v dohledné době číst. Ona vám ta kniha neuteče. Jakmile si ji jednou koupíte, v klidu na vás doma počká. Na rozdíl do vás má času dost. A když se bavíme o všech těch krásných knihách - už jste si prohlédli náš předprodej?

Knihy z internetového e-shopu KNIHCENTRUM.CZ - objednejte si z pohodlí domova


-ice-

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.
Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.
Přidali jsme nové odměny do věrnostního programu. Podívejte se a vyberte si svou odměnu.