Funkčnost a zabezpečení e-knih


E-knihy jsou označeny ikonou  Ikona.
 

E-knihy, které lze zakoupit ve formátech PDF, EPUB a MOBI, je možné číst ve čtečkách elektronických knih či prakticky v každém zařízení podporujícím operační systémy Android, iOS, Windows mobile, Windows nebo MacOS (např. smartphone, tablety, PC, ...).


Formáty podporované různými zařízeními:

Kindle - PDF(social DRM), EPUB (přes Calibre), MOBI
PocketBook - PDF (social i adobe DRM), EPUB, MOBI
Sony - PDF(social i adobe DRM), EPUB
Cybook - PDF(social i adobe DRM), EPUB
eReading - PDF, EPUB, MOBI
MacOS - s příslušným softwarem
Windows - s příslušným softwarem
Android - s příslušným softwarem


Ochrana e-knih

DRM
Některé z formátů mohou být opatřeny protipirátskou ochranou s označením DRM (digital rights management).

Adobe DRM (nekompatibilní s Kindle)
Jedná se o silnější formu ochrany, ve které se využívá principu autorizace uživatele a jeho čtečky. Svou e-knihu pak můžete číst pouze v autorizovanýc zařízeních.

Ověřte si kompatibilitu vaší čtečky v seznamu podporovaných zařízení.

Social DRM
Social DRM je způsob, jak se vyhnout "tvrdé" ochraně DRM, která uživatele do jisté míry omezuje. Spočívá ve svázání e-knihy s fyzickou adresou kupujícího - zpravidla jde o vodoznak obsahující údaje kupujícího zakomponované přímo do konkrétní e-knihy.


Zabezpečení e-knih
 

Vlastnosti formátů e-knih

EPUB otevřený formát (obsah lze upravovat) - umožňuje zalamování a změnu velikosti textu, podporuje protipirátskou ochranu DRM
MOBI otevřený formát (obsah lze upravovat) - má určitá omezení - velikost obrázků se nemění dle velikosti písma, tabulky se zobrazují rozdílně na různých zařízeních, nepodporuje zobrazení vnořených tabulek)
PDF uzavřený formát (nelze upravovat obsah) - má určitá omezení (je zpravidla upraven pro velikost A4 nebo jinou, což jej činí těžko použitelných pro zařízení typu mobilní telefon)


Upozorňujeme, že v případě děl chráněných proti nelegálnímu kopírování může zákazník tato díla využívat pouze prostřednictvím zařízení a softwaru k tomu určených. Poskytovatel neručí za doručitelnost a použitelnost elektronického obsahu na nepodporovaných zařízeních a softwarech.


Zde naleznete bližší informace k nákupu e-knih.
Zde naleznete informace o postupu při stažení e-knih.