Začít hrát
 
 

Knihy polské nositelky Nobelovy ceny máme právě za akční ceny

Velikonoční zvyky letem světem

Všichni známe malování vajíček, pletení karabáčů, pečení beránka, ale kdoví, jaké zvyky mají na Velikonoce v ostatních státech? Pátrali jsme za vás a některé tradice jsou opravdu hodně zajímavé.

Skandinávie


Norové a Dánové musí mít na Bílou sobotu v kapse kousek chleba zabalený do bílého plátna, který mají sníst o půlnoci. Finové a Švédi si zdobí větvičky kočiček a s těmi pak děti oblečené jako čarodějnice obcházejí domy a dostávají za ně sladkosti. V celé Skandinávii mají ještě jednu neobvyklou tradici. Právě o Velikonocích je zvykem sledovat napínavé krimi filmy a číst thrillery a detektivky.


Velikonoce letem světem - KNIHCENTRUM.CZ
BalkánV Bulharsku a Rumunsku se v sobotu položí na okna mouka, kvásek a nabarvená syrová vajíčka a z těchto surovin se v pondělí zadělává chleba. Ten se pak nechá požehnat, aby se zajistil plodný rok.


V některých částech Chorvatska dívka dává snoubenci kraslice a jeho matce věnec s kynutého těsta. Taky tam na vesnicích bývaly oblíbené vajíčkové boje, kdy se soupeři snaží jeden druhému rozbít vajíčko, které drží v ruce. Vyhrává ten, jehož vajíčko na konci souboje není rozbité.


Jižní EvropaVe Španělsku hází do řek a potoků nazdobené figury, které představují postavy z biblického příběhu o Kristově zmrtvýchvstání. V Mexiku o Velikonocích nikde neuvidíte kraslice, kuřátka ani zajíčky, protože nechtějí připustit, aby jim cizí zvyklosti zastínily národní tradice. Velikonoce u nich slaví celý národ velmi intenzivně celý týden.


Velikonoce letem světem - článek na blogu KNIHCENTRUM.CZVelmi zajímavý velikonoční zvyk mají v Řecku, především na Korfu. Na Velkou sobotu tam házejí nádobí oknem ven na ulici jako výraz hněvu za Jidášovu zradu. Francouzi ve městě Haux (najdete ho poblíž hranice se Španělskem) každý rok na Velikonoční pondělí rozklepnou kolem 4500 vajec a smaží obrovskou omeletu, která se potom servíruje tisícovce lidí. Všichni, kdo se chtějí účastnit této neobvyklé tradice, musí dopoledne přijít na hlavní náměstí a přinést několik vajíček. Polsko, Německo


V Polsku tradice přikazuje, že muž nesmí být u přípravy velikonočního chleba (jako by ho jindy pekli), protože by mu mohl zešedivět knír a těsto nevykyne. V některých částech Německa se právě v tuto dobu slaví vítězství jara nad zimou a na oslavu se dělají ohně, ve kterých se pálí použité vánoční stromečky.


V Holandsku se také pálí ohně, které hoří ještě dlouho po soumraku a v okolí Mahdenburgu mají zvyk dát dětem symbolicky na zadek, aby se z nich na celý rok vyhnalo drzé chování (možná to stojí za vyzkoušení, nemyslíte?). Mezi neobvyklými velikonočními tradicemi v každém případě pro celý svět vévodí český, slovenský a maďarský zvyk tlouct ženy karabáčem, aby neuschly.

Přestože jsou zvyky v mnoha částech světa tolik různorodé, mají společné to, že oslavují život a radost ze života. Tak si užijte hezké Velikonoce, ať už ve víru tradic a návštěv příbuzenstva nebo doma s nějakou krásnou knížkou.

Velikonoce letem svtem - čtěte blog KNIHCENTRUM.CZ-ice-
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of 1000 samolepek Velikonoce
Čeština

1000 samolepek Velikonoce

3.0 1
159 130
Vyprodáno
Čeština

50 věcí, které si můžeš vyrobit na velikonoce

3.0 1
149 122
Vyprodáno
Čeština

Abeceda Velikonoc

3.0 1
169 139
IHNED odesíláme
Čeština

Barevné Velikonoce

5.0 1
89 73
Vyprodáno
Čeština

Beanie Boos BUBBY Velikonoční zajíček

0.0 0
169 139
Vyprodáno
Čeština

Čekání na Velikonoce

5.0 1
299 254
IHNED odesíláme
Čeština

Česká velikonoční kniha

3.0 1
199 163
Vyprodáno
Čeština

České Velikonoce zvyky a návody

0.0 0
159 130
IHNED odesíláme
Čeština

Dědo, kdy už budou Velikonoce

3.0 1
69 57
Vyprodáno
Čeština

Detektiv Tim & spol. Velikonoční záhada

0.0 0
199 169
Vyprodáno
Čeština

Domácí cukroví vánoční, velikonoční

3.0 1
65 53
Vyprodáno
Čeština

Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky

4.0 3
190 156
Vyprodáno
Čeština

Poslední Velikonoce

0.0 0
59 48
Vyprodáno
Čeština

Puzzle 40 Krtek a Velikonoce deskové

5.0 1
129 106
IHNED odesíláme
Čeština

Radostné velikonoce

3.0 1
60 49
Momentálně nedostupné
Čeština

Šikulové a Velikonoce

0.0 0
149 122
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

S autorkou jsem se již potkala v prvním díle, který se jmenuje Láska ve špičce italské boty. Byla to romantika jak vyšitá. Více se řešila psychická stránka hlavní hrdinky, kterou je sama autorka. Přeci jen zamilovat se do o sedmnáct let mladšího partnera, k tomu jiné národnosti, není žádná sranda. Je to prostě láska s nádechem moře a sluníčka.
I když si dnes děti mohou všechny informace najít na internetu, zvířecí encyklopedie jsou stále trhákem. Tedy alespoň u nás.
Vyhrajte knihu plnou smíchu, sladké romantiky a útulného vesnického života, která vás přesvědčí, že za ty nejlepší věci v životě opravdu stojí za to bojovat. Cukrárna – Sladký život čeká na 2 výherce!
Prémiový obsah
číst více