Recenze: Woodwalker – Nepřátelské stopy

Poutavé pokračování nejroztomilejší série o lidech a zvířatech

Young adult série Woodwalker od německé spisovatelky Katji Brandis patří mezi ty nejroztomilejší, které jsem měla možnost kdy číst. Zvěromagie v celkem tradičním podání, a přesto velmi nápaditá a skvěle prezentovaná pro mladší publikum. I přesto si však knížky může přečíst i starší čtenář, který si přijde na své.
 

Ranger Carag. Bojovník proti nespravedlnosti. Tahle se Carag začíná vidět a cítit v tomto díle. Asi tušíte, co bude následovat. Veverka Holly a bizon Brandon budou mít, co dělat, spolu s Caragem, aby dokázali bojovat proti Millingovi. Ale to Caragovi nezabrání prožívat běžné dospívání, trápit se se školou či s některými spolužáky a užívat si plno zábavy. 
 

Hrdinou série je tedy Carag. Chlapec, který se umí měnit v pumu a během svého dospívání žil převážně jako zvíře v divočině. Když se pak od své rodiny trhne, získá pěstouny a dostane se do školy pro stejně nadané děti, všechno se pro něj změní. Získá nejen kamarády, ale i nepřátelé... Carag je obětavý, milý kluk, který se povětšinou drží zpátky a zbytečně na sebe nestrhává pozornost. Od toho má spíše blízké kamarády.
 

Holly, která se umí měnit ve veverku, je živější a trochu divočejší, jak se na lesní zvířátko hodí. Je zvídavá a má dobré nápady. Co se týče Brandona, tak to je nejistý chlapec, který si ve svém zvířecím těle trochu neví rady a občas vyvede něco, co by ani netušil. Někdy ho provází trapasy a proto se snaží být spíše neviditelným, ovšem to se mu po proměně do velikosti bizona vůbec nedaří.
 

Knihy na sebe navazují, takže je musíte číst postupně a prožívat dobrodružství Caraga a jeho přátel. Není to jen veselé a objevné, kdy společně získávají informace nejen o lidském a zvířecím světě, ale také jsou některé situace velice napínavé. Malí čtenáři mají možnost poučit se o zvířatech a získat nové poznatky, což je rozhodně velmi cenné.
 

A co se týče napětí a nebezpečí… To nastává kupříkladu, když si Carag nepadne do oka s některými dětmi ze školy nebo co hůř získá prvního skutečného nepřítele. Velmi mocného nepřítele, který své pařáty po Caragovi natahuje už několik knížek a má v úmyslu změnit celý svět... Chce lidem ukázat, kdo jsou a jeho snažení se začíná vyplácet, jak poznáte v tomto díle. Podle útržků z novin, které Carag se svými přáteli na začátku předčítá, to vypadá, že na tom Milling začal plně pracovat.
 

Autorka do příběhů vkládá také Caragovi vzpomínky na minulost, ukázky života s Caragovou rodinou. Tak to vypadá i s ohledem na výběr povolání. Carag totiž během plynulého dění samozřejmě dospívá a řeší podobné události a potřeby jako dospívající děti. Jak již víte z předešlých dílů, tak nechybí nejen přátelství, ale i jemná milostná linie o první nevinné lásce. Sladké okouzlení započalo naprosto nevinně už v prvním díle a postupně se prohlubuje.
 

Kladné je, že ačkoliv je děj i dramatický, autorka stále nezapomíná na dění, které je aktuální a neupozaďuje Caragův život, radosti i povinnosti. Takže ačkoliv zažíváte s Caragem napětí, stejně tak přijdou na přetřes i chvíle zábavy a poklidu. Zkrátka velmi šikovně vyvážené dění, kvůli kterému i přes nebezpečí v pozadí zůstává série stále plně roztomilá.
 

Čtenář by řekl, že když se na škole Lízy Clearwaterové seznámil už s každým, sotva Carag naváže nová přátelství, ale jestli jste poctivě četli předešlý díl, moc dobře víte, že autorka umí pracovat s textem a má báječný rozsah. Výměna studentů z jiných škol se vydařila na jedničku a ani v tomto románu na ně Brandis nezapomíná….  
 

Každá publikace ze série Woodwalker obsahuje krásné černobílé ilustrace od Claudie Carls. Působí jako kreslené tužkou a jsou neuvěřitelně autentické, co se zvířat zobrazených týče. Jelikož je kniha o lidech, měnících se ve zvířata, je to očekávané a krásně dolaďuje děj.
 

Co se týče závěru... Milling a jeho hrůzné konání, ale i Caragovo úsilí. Čtenář se postupně loučí i se školou a spolužáky, kteří mu za tolik dílů rozhodně přirostli k srdci. Ono stačilo přečíst si první román a už udělali dojem. Carag je velice hodný a milý chlapec, což se ukazuje nejen na konci knihy, ale po celou sérii. Věřím, že dětem jde velice dobrým příkladem. Předpokládám, že na pokračování se po dočtení budete stejně jako já.
 

Woodwalker je nejen pro děti, ale i pro dospělé. Čtení, které vás dostane jako jedno z mála. Instituce, ve které žijí woodwalkeři, je podobně přitažlivá jako kupříkladu Harry Potter. Jen bych řekla, že méně agresivní, více přátelská a velice vřelá i přes všechno drama.
 

Já jsem si Woodwalkera zamilovala od prvního dílu. Styl psaní je plný vřelé a příjemné atmosféry. Hned mě čtení opět vtáhlo do sebe, jako pokaždé. Těšila jsem se na setkání s Caragem, Holly, Brandonem, a dokonce i Jeffreyho jsem ráda viděla. Tohle čtení je prostě neskutečně rozkošné a nabízí dobrodružství, které mi pomáhá si odpočinout, a přesto to není žádná nudná odlehčená verze života. Naopak, opravdu nápadité a emocionální čtení plné úžasných hrdinů.

Autor: Chensie Ips

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Woodwalker Nepřátelské stopy (5. díl)

5.0 2
329 270
IHNED odesíláme
Čeština

Woodwalker Cizí divočina (4. díl)

5.0 1
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Woodwalker Caragova proměna (1. díl)

4.7 7
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Woodwalker Hollyino tajemství (3. díl)

5.0 1
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Woodwalker Nebezpečné přátelství (2. díl)

5.0 3
299 245
IHNED odesíláme
Like
Leave your comment

Latest articles

V únoru vydalo nakladatelství Motto detektivní příběh Dceřina kletba od nadějné české autorky Terezy Bartošové, autorky hitu Vodník. Minulost se střetává s přítomností a na povrch vyplývají zajímavé skutečnosti…
Kdo si počká, ten se dočká, jak praví staré přísloví, které platí i v případě delšího čekání na nové knihy oblíbeného autora. A příznivci Břicháče Toma alias Tomáše Kosačíka se dočkali. Po více než dvou letech si konečně můžete pořídit jeho nové knihy. A vychází rovnou dvě. Je libo kuchařku nebo motivační knihu? Obě vycházejí 20. 6. 2024.
Vyhrajte knihu důležitou pro zdraví. Autor v ní vychází z nejnovějších studií a vlastních poznatků, které mu přinesla jeho desetiletí trvající lékařská praxe. Dozvíte se, jak vznikají střevní problémy a jak jim můžete předcházet a léčit je. Knihu získají 3 výherci.
Prémiový obsah
číst více