Recenze: Queenie

Jaké je to být černošskou holkou v Anglii, když se k tomu všemu ještě přidá ztráta dlouhodobého partnera, který vás jako jediný chápal, a ztráta práce, ve které jste si chtěla dokázat, že alespoň na něco máte a že dokážete prostřednictvím práce tak trochu změnit svět a lidské předsudky?

Knih o tématu černé pleti a rasmismu jsem moc nepřečetla, a proto mě titul, který tohle vše sliboval, hodně zaujal. Na začátku se sice příběh naší hlavní hrdinky Queenie neubíral úplně tak, jak jsem čekala, ale postupem děje, kdy se jí začal život bořit a ona padala na úplné dno, jsem každou stránku prožívala s ní. V určitých částech jsem její chování ani trochu nechápala, ale poté se jako čtenáři dozvídáme, jaké bylo její dětství, jak se k ní lidé chovali, a že ne vše je takové, jak to na první pohled vypadá. Celý život si Queenie nesla určitý pocit méněcennosti a sama sobě si nevědomky hodně ubližovala, což se promítalo do všech jejích mezilidských vztahů.

Pochopíte, že zaplnit prázdnotu, když přijdete o to, na čem jste stavěli celý svůj život a představy o něm, nelze jen povrchním pochlebováním od ostatních, nebo životem bez upřímného citu.

Musím podotknout, že tahle kniha je opravdu hodně důležitá a rozhodně si myslím, že by si ji každý čtenář, který má určité předsudky, nebo který neví, jak to v jiných zemích chodí, měl přečíst. Taktéž doporučuji všem, které zajímá tematika duševního zdraví, problematika toxických vztahů, rodinných vazeb a pohled na to, jaké je to upadnout na úplné dno, ale poté se (možná?) postupem času, těžkými kroky, opět pomalu zvednout díky úžasným přátelům a odborné pomoci.

Po přečtení knihy je určitě o čem přemýšlet. Zanechá ve vás určitou stopu. Určitě doporučuji a myslím, že na otisk, který ve mně Queenie nechala, jistě jen tak nezapomenu.


Hodnocení:5/5
Autor: Sabina Burešová

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like

Latest articles

Už máte vše přečteno a nevíte po čem sáhnout teď? Něco pro vás máme. V krátkém videu přinášíme náš knižní tip, ve kterém se o knize něco dozvíte a třeba vám pomůže při rozhodování, zdali si knihu koupit.
Vyhrajte nový román od odbornice na koreanistiku Niny Špitálníkové. Severka čeká na 3 výherce.
Prémiový obsah
číst více
J. R. Erickson nám předkládá mysteriózní román lízlý hororovými prvky. Přízraky z Michiganu opět ožívají…