Začít hrát
 

Recenze: Nalezení

Minulost se vrací bez varování. Dvě velmi totožná zmizení mladých dívek, které od sebe dělí dvacet let. Je možné, že se pachatel do idylické oblasti zatopeného lomu, určeného k letním radovánkám, po letech vrátil a znovu si vybral mladou dívku jako svou oběť? Nebo jde pouze o shodu náhod? Podaří se policii nezvěstnou dívku najít?

Český spisovatel Jiří Březina zaujal čtenáře detektivních příběhů svými případy s mladým policistou Tomášem Volfem. Série se sympatickým vyšetřovatelem čítá knihy Vzplanutí, Promlčení, Polednice, Mizení a zatím posledním kouskem je příběh s názvem Nalezení. Jiří Březina je dvojnásobným držitelem ocenění Ceny Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku. Poprvé ji získal v roce 2014 za svou prvotinu Na kopci, podruhé se mu podařilo s knihou Vzplanutí.

Detektivní příběh Nalezení přenáší čtenáře do Svinova, rodného maloměsta policisty Tomáše Volfa, kde právě došlo k tragické události. Nezvěstná mladá dívka měla hlídat svého malého bratra, ale cesta z domu k místnímu koupališti u zatopeného lomu skončila tragicky. Malý chlapec byl nalezen zavražděný a po jeho sestře Elišce se slehla zem. Je možné, že dívka svého malého bratříčka zabila a poté utekla? Nebo se stala obětí únosu?

Na rozhřešení případu pracuje místní policie, své služby nabídne i Tomáš, toho času doma na dovolené u rodičů, i jeho dřívější kolegyně a známá - soukromá vyšetřovatelka Eva Černá, kterou si najal zoufalý otec ztracené dívky. Případ se až nebezpečně podobá dvě desítky let starému případu, který maloměstem otřásl v době Tomášova mládí.

Před čtenářem se tak od samotného počátku odvíjejí paralelně dvě časové roviny a dvě kauzy. V jedné sledujeme zdánlivě pohodové léto Tomáše a jeho kamarádů před nástupem do deváté třídy základní školy a v té druhé současné pátrání po ztracené Elišce. Staré rány místních obyvatel se znovu otevírají a Tomáš se chtě nechtě musí ve svých vzpomínkách vracet do osudového léta, na které by nejraději úplně zapomněl.

Jiří Březina je příjemný i velmi přímý vypravěč. Jeho příběh se výborně čte, svižným tempem se sune vpřed, střídá perspektivy a je zahalen do podmanivé atmosféry. Není těžké přenést se k Velkému rybníku i skryté Roklince, kde se odehrává letní každodenní život Svinova a jeho obyvatel. Ději nechybí napětí, dobře vystavěná zápletka ani věrohodné finální rozpletení hádanky.

Jiří Březina nabízí v Nalezení další velmi čtivou českou detektivku, která svého čtenáře baví i příjemně napíná.

Autor: Eva Šamánková

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Vzplanutí

0.0 0
349 297
IHNED odesíláme

Promlčení

0.0 0
od 212
Like
Leave your comment

Latest articles

Šéfinspektor Robert Kett se dosud nevzpamatoval z tragických událostí, které postihly jeho rodinu. Když mu nadřízený nabídne dovolenou v domě na pobřeží, zprvu je nadšený. Ovšem to pouze do chvíle, kdy se dovolená změní v pátrání po únosci dětí. Po únosci, který miluje hry a dětské říkanky a vyloženě se baví tím, jaké utrpení působí.
„Náš život je souhrnem našich rozhodnutí.“ – citace z knihy, str. 33 –
Nenechte si ujít nejnovější díl podcastu "Z druhé stránky", kde není hostem nikdo jiný než Albert Čuba – herec, divadelní magnát, a také spisovatel, který je srdcem a duší spojen s městem Ostrava.