Recenze: Klikaté cesty

archiv revue
„K čemu je litovat něčeho, co už stejně nelze odestát?“

Ulrike Hartmannová se krátce po válce, v září roku 1949, vydává vlakem do švédského horského městečka Krokom. Má k tomu dva důvody. Tím prvním je, že je vyhozena z místa služebné u jedné bohaté paničky poté, co se sousedé dopídí, že je Ulrike Němka, druhým důvodem je hledání odpovědí, které se týkají jejího tragicky zesnulého milence. Do Švédska odjíždí v ukradeném kabátě a při sobě má to nejdůležitější - svazek dopisů, které napsala jistá Elsa Petterssonová jejímu snoubenci Hansimu. Hansi údajně za války dezertoval a zemřel. Okolnosti jsou však více než podivné. Uli se sžírá otázkami, které jí nedají spát. Jaký mezi sebou měli vztah? Jaká tajemství před ní Hansi skrýval?

Uli se i ve Švédsku setkává se silnou arogancí vůči své osobě, zjišťuje, že ani tady nebude pro ni, jako pro Němku, lehké najít zaměstnání, natož přátele. Záhadnou Elsu nakonec najde. Pracuje jako prodavačka v místním venkovském obchodě se smíšeným zbožím. Elsa se také velice trápí. Každou minutu svého současného života řeší dilema, jak se vypořádat s tíživým tajemstvím, které ohrožuje celou její budoucí existenci. Právě Elsino tajemství nečekaně tyto dvě mladé dámy spojí na život a na smrt.

Vlastní pocit z četby

Začátek knihy Klikaté cesty byl velice poutavý, do příběhu jsem se zcela ponořila. Druhá polovina knihy se však docela táhla. Konec byl překvapivý, avšak naivní, až těžko uvěřitelný. Kniha však rozhodně nebyla špatná, jako pohodovka do vlaku je ideální.


Autor: Denisa Šimíčková 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.
Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.