NOVINKA MĚSÍCE: Lesní terapie Aleše Miklíka

Padělatel Adolfo Kaminsky - zpověď člověka, který o své činnosti mlčel až do svých 77 let

archiv revue
Jsou to jednoduché počty. Musí zůstat vzhůru. Bojovat s ospalostí, jak se dá. Protože za hodinu vyrobí třicet nových osobních dokladů - posledních nadějí na záchranu pro skrývající se Židy, uprchlíky, lidi odsouzené k věznění a smrti. Když bude hodinu spát, třicet lidí zemře… Musí dělat stále dál. Je padělatel…
Francouzská spisovatelka, scenáristka a herečka Sarah Kaminsky žije od tří let s rodinou ve Francii. Její otec Adolfo Kaminsky je Francouz rusko-židovského původu s argentinským občanstvím a matka pochází z rodiny alžírských Tuaregů. To, že byl její otec dříve velkým padělatelem, se Sarah dozvěděla teprve v dospělosti. Touha poznat celý jeho příběh a zároveň se o něj podělit, ji dovedla k tomu, že svého otce přesvědčila, aby své celoživotní mlčení prolomil a vypověděl jí svůj příběh. Sarah jeho životopis v roce 2009 sepsala a vydala.

Kniha vyšla nedávno i u nás v nakladatelství Metafora pod názvem Padělatel Adolfo Kaminsky. Je koncipována jako rozhovor dcery s otcem, přičemž Sarah ale pokládá otázky spíše sporadicky, protože Adolfovo vyprávění je víceméně souvislým textem.

Adolfo se už od útlého dospívání zajímal o chemii barev, což se mu během druhé světové války stalo tak nějak osudným a předurčilo ho to ke spolupráci s odbojem, až se nakonec stal předním padělatelem dokladů. Začátky byly krušné, výroba padělků probíhala doslova na koleni. Postupem si zařídil dílnu, přesto nouzí, strachem a ani hladem nepřestal trpět nikdy. Doba války byla krutá, na všech si vybrala své oběti včetně Adolfa.

Ani po válce Adolfo v této činnosti neustal. Oficiálně pracoval jako fotograf a neoficiálně jako spolupracovník francouzské kontrarozvědky. Padělal stovky, tisíce dokladů a potvrzení. Aktivně napomáhal během alžírské války za nezávislost. Tajně vyráběl falešné doklady pro uprchlíky, imigranty, politicky angažované jedince z podzemních organizací či pacifisty z celého světa. O své činnosti Adolfo mlčel až do svých 77 let.

Zhruba první polovina knihy patří období druhé světové války, kdy na seznamu těch nejohroženějších stáli Židé. Ve druhé části knihy, která se zaobírá léty následujícími, se hovoří o mnoha tajných organizacích, ilegálních skupinách, hemží se to tu jejich nejrůznějšími zkratkami a kódy. Pro běžného čtenáře, znajícího tuto místní část politické historie okrajově, bez zevrubných detailů, je to o něco náročnější pasáž na uchopení…

Kniha jako celek podává velmi zajímavé vyprávění, z něhož je naprosto patrné, o jak rizikové „povolání“ šlo. Přesto k tomu, aby zpověď byla ještě o kousek působivější v rovině lidské, ji chybí víc Adolfa Kaminského, ne jen jako padělatele, ale především jako člověka. Je evidentní a přirozené, že v rozhovoru svěřil tento muž pouze to, co svěřit chtěl. Přesto právě až těch několik zmínek o osobním životě, které během vyprávění utrousil, teprve dokonale ilustrují, jak moc byl Adolfo dané věci oddaný, jak moc se musel uskromňovat, jaké velké oběti to znamenalo…

Padělatel Adolfo Kaminsky je bez nejmenších pochybností kniha, kterou je třeba číst a poučné přečíst. Doporučuji!

Autor: Eva Šamánková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Padělatel Adolfo Kaminsky
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.
Přidali jsme nové odměny do věrnostního programu. Podívejte se a vyberte si svou odměnu.
POZOR, nenechte si ujít bestsellery lékařky Jany Martincové s touto výjimečnou slevou.