Začít hrát
 
  • Zákaznická linka 597 490 490

Nesbø patří ve svém žánru mezi naprostou špičku

Jo Nesbo u nás bezpochyby patří mezi nejoblíbenější severské autory. Za svou popularitu může vděčit především své sérii s Harry Holem, kterou si oblíbilo bezpočet čtenářů.
 
Jo Nesbø u nás bezpochyby patří mezi nejoblíbenější severské autory. Za svou popularitu může vděčit především své sérii s Harry Holem, kterou si oblíbilo bezpočet čtenářů. Nesbø - to však není jen tento slavný vyšetřovatel, ale také řada dalších neméně zajímavých knih, které se však u čtenářů netěší takové oblibě. Tento fakt však Nesbø hodlá zvrátit se svou nejnovější knihou, která právě vyšla u nakladatelství Kniha Zlín.

Po Krvi na sněhu, kterou veřejnost přijala více než rozpačitě, se tak jistě nabízí otázka, jestli vůbec tento autor dokáže ještě něčím zaujmout. Oproti již zmíněné Krvi na sněhu, která se rozhodně s předchozími knihami autora nemůže rovnat, protože na cca 200 stranách nejde rozvinout nějaký složitější příběh, vypadá Syn už podle anotace více než zajímavě. Otázkou zůstává, zda to bude stačit.

Již v úvodu si je potřeba uvědomit jednu důležitou věc. Toto není další Holeovka, i když k nim nemá daleko. Pokud se tedy těšíte na další případ svérázného Harryho Holea, budete možná trochu zklamáni. Věřte však, že hrdinové této knihy vám dají na slavného alkoholika rychle zapomenout. Jak už je u Nesbøho zvykem, i zde se hlavní hrdinové budou potýkat s nejrůznějšími závislostmi. A v tomto ohledu autor tentokrát rozhodně nešetřil.Stejně jako dříve, ani v nejnovější Nesbøho knize nejsou postavy černobílé. Stačí se podívat na hlavní hrdiny této knihy. Sonny, takřka ideální vězeň, nedělá problémy, v kolektivu je oblíbený a za pravidelnou dávku drog na sebe neváhá vzít vinu i za ty nejhorší zločiny. Což je bezpochyby jeden z důvodů, proč si ho špičky osloského podsvětí vydržují, jemu však na tom nezáleží, důležitá je pouze droga. Tedy alespoň do chvíle, než se Sonny dostane k informaci, která zcela převrátí jeho pohled na historii své rodiny a pověst jeho otce. V té chvíli nezbývá, než se vydat na křížovou výpravu za odplatou…

Ani Sonnyho protivník však není žádný andílek. Šimon Kéfas je policajt ze staré školy, který navíc dost často zastává neortodoxní metody vyšetřování. Není proto divu, že svému šéfovi a nové spolupracovnici přidělá nejednu novou vrásku. I on se musí vyrovnat se svými démony z minulosti, kteří však neustále vyplouvají na povrch. Jeho gamblerská vášeň ho již stála prakticky vše, a tak je jasné, že když se ocitne před lákavou nabídkou vyřešit své finanční problémy a ještě zachránit zrak své nemocné ženy, neváhá občas překročit i přípustnou mez…

O tom, že Jo Nesbø psát umí, asi netřeba moc dlouze spekulovat. Jeho knihy vždy nabízejí strhující zápletku s nezřídka šokujícím odhalením. V tomto trendu autor pokračuje i ve své nejnovější knize, ovšem oproti sérii s Harry Holeem, však tentokrát prim hraje odvrácená strana zákona, kdy podstatnou část knihy sledujeme počínání Sonnyho Lofthuse. Aby však bylo spravedlnosti učiněno za dost a ještě se nám trochu zkomplikovala celá zápletka, nemalý prostor zde dostává i policie v čele s již zmíněným Šimonem Kéfasem.

Autor opět umně skládá nervy drásající příběh protkaný těmi nejtemnějšími odkazy na osloské podsvětí. Závislosti všeho druhu a touha zde hrají ještě důležitější roli než tomu bylo kdy dříve. V popisech těchto stavů spolu s neutěšeným prostředím, ve kterém se kniha odehrává, Nesbø opět exceluje a čtenáři se tak mohou opět těšit na vynikající zážitek. Oproti Holeovkám má Syn daleko vyšší tempo, díky kterému je z textu cítit naléhavost a zoufalství, kterým si hrdinové prochází. Jako pomyslnou třešničku na dortu si autor pro nás nachystal i nejedno překvapení a zvrat, který možná některému čtenáři zcela změní pohled na postavy z této knihy.

Dost však chození kolem horké kaše, Jo Nesbø je zkrátka a dobře zpět v plné síle. A dokazuje, že to jde i bez Harryho Holea. I když na druhou stranu, kdybychom zaměnili některá jména, byl by Syn další perfektní Holeovkou. Čtenáři se tak mohou opět těšit na temný, drsný příběh, který sice oproti Nesbøho předchozí tvorbě nepřináší v zásadě nic nového, ovšem jako celek funguje opět více než dobře. A je jasným důkazem toho, proč právě Nesbø patří ve svém žánru mezi naprostou špičku.

Autor: Petr Čapek
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Syn

Syn

0.0 0
od 327
Like

Latest articles

Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros jsme snížili ceny u pár desítek titulů. A je z čeho vybírat! Nasytíme ty, kteří prahnou po napětí, ženám nabídneme romantiku i humor a v neposlední řadě uděláme radost i mladým čtenářům.
Přežila. To je to nejdůležitější, to je to, k čemu se celou dobu upínala a pro co deset let přežívala v děsivém vězení. Ale opravdu se vězení navždy zbavila, nebo jen získala Zlatou klec?
Není nadto uvelebit se s knihou na místě, které nám poskytuje maximální pohodlí. Jedině tak si čtení můžete užít naplno a hltat stránku za stránkou plnými doušky. Máme pro vás tipy, jak si udělat komfort v posteli a začíst se do prvních řádků.