Kathy Reichs: Kosti nikdy nelžou

Temperance Brennanová utrpěla totální porážku na poli spravedlnosti pouze jedinkrát. Před lety jí a jejímu kolegovi Andrew Ryanovi o chlup unikla sociopatka Anique Pomerleauová, která se vyžívala ve věznění, zneužívání, mučení a zabíjení nezletilých dívek. Nyní se jako v noční můře znovu objevují oběti odpovídající jejímu modu operandi.
Temperance Brennanová utrpěla totální porážku na poli spravedlnosti pouze jedinkrát. Před lety jí a jejímu kolegovi Andrew Ryanovi o chlup unikla sociopatka Anique Pomerleauová, která se vyžívala ve věznění, zneužívání, mučení a zabíjení nezletilých dívek. Nyní se jako v noční můře znovu objevují oběti odpovídající jejímu modu operandi. Podaří se nyní Tempe dopadnout vražedkyni dřív, než zemřou další nevinné dívky? Zvládne bez ztráty příčetnosti pracovat se Skinnym Slidellem, skvělým policistou, ale protivným společníkem? A dokáže to všechno bez Ryana, který se zotavuje z ran, které mu uštědřil život, kdesi v tropické Kostarice?

Když vyjde nový díl série o forenzní antropoložce Temperance Brennanové, je to pro mě jako když se nějací dobří známí vrátí z dlouhé dovolené v zahraničí. Jsou v jádru pořád takoví, jak si je pamatuji, ale mají toho spoustu co vyprávět. Tempe, Slidell, Larabee i Ryan opět nasazují tvář, kterou tak miluji a pouští se do řešení zločinů, chytání padouchů a očišťování světa od zla všeho druhu. Tempe je pořád stejná. Doma na ní čeká její kocour Birdie a její vztah se Skinnym Slidellem je asi tak vřelý jako porce lasagní právě vytažená z mrazáku. Pekelně jim to oběma pálí, a ačkoli se většinu času nemohou vystát, jejich spolupráce nakonec vždy přináší ovoce.  Proto musí zatnout zuby a spojit síly, aby jednou pro vždy dostali za mříže stvůru, která ohavně chladnokrevným a děsivým způsobem zajišťuje kriminalistům práci.
Pokud už s knihami Kathy Reichs máte nějaké zkušenosti, jistě mi dáte za pravdu, že číst její knížky je jako obout si pohodlné a léty nošení vyšlápnuté boty. Není potřeba si na nic dlouze zvykat a vžívat se do příběhu.  Co víc, brzy zjistíte, že jste na konci a ani si neuvědomujete, že už jste urazili tak dlouhou cestu. Nepříjemnosti spojené s nezvyklou činností vám nehrozí, ale pocit, že se musíte brzy vydat na další výlet rozhodně. Její příběhy jsou dokonale konzistentní a nikdy neklesnou pod pomyslnou hranici nejvyšší kvality.  

Jedná se už o v pořadí sedmnáctý díl série o skvělé americko-kanadské forenzní antropoložce, takže pokud jste s ní podobně jako já už od začátku, nejspíš by se dalo říct, že ji a její způsoby opravdu znáte jak své boty. Kosti nikdy nelžou nepřímo navazují na knihu Smutné pondělí (7.díl)  kde se s Anique setkáváme poprvé. Hrdinové jsou jen o něco starší, zkušenější a dá se říct, že jim odložení případu otevřelo nejen oči, ale i nové možnosti. Celý příběh se odehrává v Charlotte s občasnými odskoky do Montrealu.

Pokud se příliš nevyznáte v kriminalistické terminologii, které je v knize opravdu hodně, nenechte se zastrašit. Kathy Reichs skrze Temperance Brennanovou veškeré, laické veřejnosti neznámé, zkratky a termíny srozumitelně a s trpělivostí učitele vysvětluje a uvádí na pravou míru.
Novou postavou, která tak trochu zamíchá kartami případu i Tempina života, je pak její matka. Ve vodách internetu je jako doma a ačkoli jsou teoreticky informace ohledně probíhajícího vyšetřování před veřejností utajovány, Daisy Brennanová může nabídnout pomocnou ruku, která bude mít v kritickou chvíli velký význam.

Akce a zvratů je v knize opravdu hodně a ani na chvilku se nestihnete začít nudit. Mezery mezi průlomy ve vyšetřování jsou samozřejmě vyplněny odzbrojujícími slovními výměnami mezi hlavními protagonisty. Každý z nich jako by mimo velké dávky intuice a inteligence, které dostal do vínku, posnídal také velkou mísu vtipné kaše. Pro sarkasmus nechodí daleko a narážky na slavné televizní a jiné druhy zábavy jsou jejich denním chlebem. A i v případě, že se v tomto ohledu příliš nechytáte, se budete bavit.
Knihy Kathy Reichs dobře fungují jako samostatné příběhy, ale pokud čtete v pořadí, v jakém je autorka publikovala, nebudete ochuzeni také o rozvíjející se mezilidské vztahy. Milovníky párů, pro které jako by nikdy nebyl ten pravý čas, jistě potěší i často stagnující a řídce se rozvíjející vztah Tempe s Ryanem, o jehož další průběh nebudete ochuzeni ani tentokrát.

Kathy Reichs jako by ani neznala význam slova zklamání. Její knihy si udržují vysokou laťku a ani po skoro dvou desítkách dílů jí nedochází nápady. Veškerá odbornost je vysoce přesná díky autorčinu skutečnému zaměstnání, kterým je pochopitelně forenzní antropologie. V této profesi se pohybuje už notnou řádku let a získává zde nejen nové a nové poznatky, ale také inspiraci pro svá díla. I proto její studnice fantazie nemá šanci vyschnout.

Jakožto vášnivá milovnice těchto vysoce návykových knih můžu směle doporučit přečtení této novinky absolutně všem, kteří mají rádi dobrou detektivku s detailním zaměřením na ty části vyšetřování, které se odehrávají v laboratoři.  Autorka se nevyhýbá ani detailním popisům míst činů a takový Skinny Slidell nemá zrovna nejvybranější slovník. Tohle všechno však pouze umocňuje autentičnost, čtivost a právě díky tomu je děj čtenáři tak blízký, že se do něj ponoří tak, že bude mít pocit, jako by se ocitl přímo v centru dění.  

Hodnocení: 92%
Autor: Kateřina Chybová


Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Kosti nikdy nelžou
Čeština

Kosti nikdy nelžou

0.0 0
299 245
Vyprodáno
Like

Latest articles

J. R. Erickson nám předkládá mysteriózní román lízlý hororovými prvky. Přízraky z Michiganu opět ožívají…
Vyhrajte nový román od odbornice na koreanistiku Niny Špitálníkové. Severka čeká na 3 výherce.
Prémiový obsah
číst více
Trojice nejkrásnějších vánočních trhů Evropy během jediného víkendu, a ještě k tomu ZDARMA? To není sen. Stačí u nás nakoupit a můžete to zažít na vlastní kůži!