Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

3.5. v 16:00 - 17:00 h. Lenka a Stanislav Rekovi: Ostravské těžní věže 21. století.

Stanislav a Lenka Rekovi představí ostravské těžní věže 21. století

Středa 3. 5. v 16.00 - 17.00 hodin – DŮM KNIHY KNIHCENTRUM.cz

Vernisáž a beseda o historických průmyslových perlách Ostravy. V naší metropoli se zachovaly těžní věže již jen na 9 dolech, což je určitě méně než současný počet supermarketů. Lenka a Stanislav Rekovi objevují krásu těchto dnes již opuštěných míst prostřednictvím hledáčku fotoaparátu. Prohlédněte si jejich fotografie na vernisáži a zjistěte, jaké příběhy za nimi stojí.

Rodinné duo Rekových provozuje jak webové stránky, kde naleznete jejich tvorbu (www.ostravafoto.cz), tak i stejnojmenné facebookové stránky. Základy webu vznikly v roce 2005, kdy se v Chemičce v Ostravě-Hrušově natáčel film Sametoví vrazi. Při této příležitosti zaujal Stanislava Reka areál, který pak následně nafotil. Jak říká, industriální fotograf má práci o poznání složitější než jeho kolegové, kteří fotografují třeba v ateliéru.

Industriální fotografie lze sice pořídit i v muzeích, v Ostravě například Důl Michal, Hlubina-areál Dolních Vítkovic, areál Landek…, ale ani tam se nedostanete všude, kam byste chtěli. A s průvodcem, který vás neustále popohání, to není to pravé ořechové. A tak, i když se vám to příčí, nezbývá než se vydat i do míst, kde to není zcela legální. Největšími překážkami industriálního fotografa se pak stávají vrátní, hlídači a jejich psi. Při fotografování není také na škodu se dívat nejenom na to, co by se dalo vyfotografovat, ale i na to, kam šlapete. Neboť na starých šachtách je spousta kanálů, schovaných třeba v trávě, které bývají i 2 metry hluboké a často se pohybujete ve větších výškách, než je zdrávo.

Během fotografování asi 14 šachet se však Rekovi setkali jen s několika lidmi, kteří by je rušili při práci, a výsledky rozhodně stojí za to!

Ostrava, založená ve 13. století, se v počátečním období své existence stala správním, hospodářským a obchodním centrem severovýchodní části olomouckého biskupství na hranici Moravy a Polska. Po slibných počátcích v prvních staletích své existence však začala vlivem změněné politické i ekonomické situace ztrácet na významu a na prahu 19. století stanula jako stagnující malé řemeslnicko-zemědělské poddanské město. Cesta přerodu v industriální centrum rakousko-uherské monarchie byla vytýčena třemi základními milníky – objevem uhlí, založením Vítkovických železáren a příchodem železnice, Severní dráhy císaře Ferdinanda. Jimi byl na dlouhá desítiletí udán kurs dalšího rozvoje města i celé ostravské aglomerace. Rychlý růst byl doprovázen postupnou integrací 33 sousedních obcí a měst. Ostrava se stala dominantním hospodářským, správním i kulturním centrem severní Moravy a Slezska a tento status si dokázala obhájit i navzdory nelehkému období ekonomické transformace v 90. letech 20. století.

Po celý měsíc květen bude v Domě knihy KNIHCENTRUM.cz probíhatakce Čím VÍCE knih nakoupíš, tím větší SLEVU máš. Akce platí do 31. 5. 2017.

Zúčastněte se během měsíce května slosování o vstupenky do Národního divadla moravskoslezského!

Rezervujte si místo na webových stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz/rezervace nebo telefonicky 607 082 029. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!

Akce v rámci projektu Dům knihy Živě!!! spolufinancuje statutární město Ostrava.

Přidat komentář