Začít hrát
 
 

Adventní únikový kalendář – zažijte Vánoce dobrodružně

Všude samá krása

Brožovaná bez přebalu lesklá
EAN:9788087780251
Manufacturer: KHER

Zboží máme skladem. Expedujeme nejpozději druhý pracovní den.

Availability: IHNED odesíláme
Show qty on stock
349 Kč
286 Kč
349 Kč
286 Kč
Annotation

Dvacet dva povídek představuje životy lidí, které stále přehlížíme a vnímáme stranou dějin.

Dramatické, dojemné i humorné osudy romských rodin a malých etnických enkláv na pozadí velkých dějin od Rakouska-Uherska přes nacistickou okupaci, poválečnou migraci ze Slovenska do Čech, normalizaci a polistopadové změny. Dvacítka autorů a autorek doslova otevírá dveře svých domácností a nezávisle na sobě líčí jedinečné rodinné historie, v nichž se některé motivy nápadně často opakují. Prostřednictvím těchto repetic podávají zprávu o tom, jak se převratné události 20. století dotkly československých Romů, a zároveň ukazují, že zdaleka nebyli jen jejich trpnými oběťmi, ale často také významnými spolutvůrci.

Skrze rodinné a osobní příběhy sbírka ukazuje minulé století z pohledu zdejších Romů a dává tušit původ a hloubku mnoha nedorozumění, která dodnes brání úspěšnému dialogu a pochopení. Oboha-cuje tak o poznání, jak vlastně vedle nás Romové žili, jaké sdílejí hodnoty a jak si dokázali udržet svébytnou kulturu.

Doyeni romské literatury Andrej Giňa, Gejza Horváth, Jan Horváth, Emil Cina, zavedené spisovatelky Erika Olahová, Ilona Ferková, Irena Eliášová, Zlatica Rusová, Jana Hejkrlíková, Eva Danišová, Iveta Kokyová, ti kteří zatím nepronikli do širšího čtenářského povědomí jako Květoslava Podhradská, Olga Fečová, Markéta Šestáková, Iveta Kováčová, Věra Horváthová Duždová, Eva Kropiwnická, Patrik Banga či úplní nováčci Marie Siváková a Monika Hejduková se inspirovali folklorním žán-rem vakeribena pal o dada (vyprávění o předcích), které v romských rodinách zprostředkovávalo životní zkušenosti předchozích generací té následující, a ve svých příbězích zaznamenali vzpomínky na své nejbližší.

Products specifications
Druh sortimentu Kniha
Ilustrátor Tereza Šiklová
Značka KHER
V prodeji od 10.11.2021
Rok vydání 2021
Pořadí vydání 1. vydání
Rozměry 14.0 x 20.8 x 2.2 cm
Hmotnost 0.32 kg
Vazba Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran 224
ISBN 978-80-87780-25-1
EAN 9788087780251
Interní kód 0371061
Produktový manažer Jana Hulová (jana.hulova@knihcentrum.cz)
Ceny dopravy
Vývoj ceny