Poznejte svět z gauče! Právě teď -40 % na cestopisy!

Válka starého muže: Konec všech věcí - šestý díl série Koloniální války

Člověk dosáhl už téměř všeho. Dotkl se hvězd, našel nový život, našel nová neobjevená místa. Ne vždy ho ale vítali s otevřenou náručí. Z tohoto důvodu vznikla Koloniální unie, která měla za úkol chránit nejen lidstvo, ale i celou planetu Zemi. Všechno fungovalo dokonale, vyřešil se problém s přelidněním i kolonizováním planet. Po čase si ale lidstvo uvědomilo, že už má všeho dost.
Konec všech věcí je v pořadí již šestý díl série Koloniální války. Zda se jedná o díl poslední, ukáže teprve budoucnost, John Scalzi ale přivedl ke světu poutavou a dobrodružnou sci-fi sérii o době, kdy lidé objevují tajemná místa v hlubinách vesmíru. Kolonizování a objevování nových ras ale není věc jednoduchá. Spíše naopak. Nese se v duchu války a teroru. Konec všech věcí je soubor několika na sebe navazujících povídek, v jejichž středu ale stojí jedna zásadní věc - nekonečný spor mezi Zemí a Koloniální unií. Spor, který může všechny dovést k úplnému konci všeho.

Některé série jsou prostě nekonečné a člověk si občas řekne, že už by bylo fajn příběh úctyhodně zakončit. Týká se to i Koloniálních válek? Jak se to řekne. Nové díly mají své pro i proti a i když už nedosahují takové kvality jako první díly, pořád je to dobré a zajímavé čtení. John Scalzi i v tomto díle ukazuje, jak promyšlený svůj svět má. Není tu už tolik akce a napětí, pozornost je zaměřena více na politickou stránku, ale i tak jsou některé části nebo dialogy opravdu zajímavé.

Mezi nejvýraznější a asi i nejpovedenější patří určitě hned první povídka Život mysli. Název této povídky je opravdu výstižný, protože tuto část příběhu vypráví člověk, který se shodou nešťastných náhod a díky smůle dostal na nepřátelskou loď. To ale není to nejhorší, co ho na té lodi potká. John Scalzi je autor hodně bohatý na fantazii, což dokazuje nejen v této povídce, ale celkově v celé sérii. Život mysli je možná kapku moc šílená, lehce zvrácená povídka o tom, kam až nepřítel je schopen zajít a jak silná může být lidská vůle/mysl.

Většina povídek se nese v duchu poctivých a výživných dialogů, kde se řeší hlavně politika a budoucnost Koloniální unie. Nepřítel má prsty všude a vymyslet dokonalý plán není nic jednoduchého. Na jedné straně totiž máte nepřátelskou mimozemskou rasu a na druhé zase znepřátelenou planetu Zemi, která utnula veškerou komunikaci a styk. Celkově je celá zápletka a její průběh dosti zamotaný a lehce až překombinovaný. Proto tu nejednou vyvstane otázka, jestli už autor trochu nepřehání nebo to všechno má nějaký účel.

Konec všech věcí je čistě záležitost pro fanoušky této série. Je možné ji číst i bez znalostí předchozích dílů, ale neznalec by se nemusel chytat odkazů na minulost a celkově by si čtení tolik neužil. John Scalzi ale předvádí své umění na kvalitní úrovni, řeší klasicky otázky přežití, otázky lidskosti nebo morálních hodnot. Nechybí lehký vtip nebo nadsázka, jen akce je v tomto díle poskrovnu. Největším otazníkem na konci ale je, zda se tímto dílem uzavřel příběh Války starého muže nebo nás čeká ještě další dobrodružství. I když je Konec všech věcí zajímavé čtení, je v něm jasně vidět, že nedosahuje takové úrovně jako první díly série.

Autror: Tereza Vršková
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Válka starého muže
Čeština

Válka starého muže

0.0 0
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Brigády duchů

0.0 0
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Válka starého muže Konec všech věcí

0.0 0
349 286
IHNED odesíláme
Čeština

Válka starého muže Rozkol

3.0 1
339 278
IHNED odesíláme
Čeština

Poslední kolonie

3.0 1
269 221
Vyprodáno
Like

Latest articles

Vyrazte na festival, který přiváží TOP zpěváky a skupiny všech žánrů. Uskuteční se v Ostravě v Dolní oblasti Vitkovice.
Název hororového thrilleru zní podivně „dětsky“, ale nenechte se mýlit. Jedná se o vzrušující strašidelné čtení, jež umně protíná žánr true crime s hororem.
Toužíte najít klíče ke zdraví a zjistit, v čem se skrývá tajemství zdravého a vyživeného těla? Pak je pro vás kniha 77 tipů pro zdravá střeva tou pravou.