• Zákaznická linka 597 490 490

Tam, kde naděje umírá poslední

Jak byste malému dítěti vysvětlili, proč máte jinou „nežádoucí“ víru? Jak byste mu vysvětlili šílenou ideologii nacistů? Přesně takové otázky si pokládá Hannah, hrdinka románu Nové nebe autorky Margit Steinborn. Strhující a silný příběh vypráví o naději a lásce na pozadí těch nejděsivějších událostí druhé světové války.
Ztráta lásky, bezpečí i domova

Hannah Rosenberg je mladá talentovaná houslistka a učitelka hudby. Milostný život jí uštědří nečekanou ránu, když ji její láska Peter Hagen opustí, protože je trnem v oku Peterově rodině a stojí v cestě jeho právnické kariéře na říšském ministerstvu vnitra. Hannah je ale těhotná, což před Peterem zatají a ten se brzy po jejich rozchodu zasnoubí s mladou ženou z vhodné rodiny, kterou navrhli jeho rodiče. Z Hannah se
tak stává svobodná matka, která navíc kvůli svému židovskému původu přijde o práci i byt v Berlíně. Nacistická ideologie sílí a s ní vzrůstá i nenávist vůči všemu židovskému.

Hledání útočiště v době války

Hannah prchá spolu se svou malou dcerkou Melinou na venkov poblíž Würzbugu. Útočiště najdou na Sandnerhofu, kde žijí obětaví a ochotní lidé, kteří s nimi zacházejí jako se členy rodiny. Navíc nesouhlasí s tehdejší politikou a snaží se pomáhat a chránit příslušníky židovského původu před nacisty. Hannah na Sandnerhofu pracuje za stravu a ubytování a snaží se především kvůli své dceři co nejlépe utajit svůj židovský původ před obyvateli z nedaleké vesnice. Válka je však každým dnem blíž a blíž a ženin strach
z deportace sílí…

Tváří v tvář nacistickému režimu

Román je vyprávěn z různých úhlů pohledu, které ukazují různé názory tehdejší doby. Peter Hagen, který o své dceři vůbec netuší a v hloubi duše stále miluje Hannah, šplhá po kariérním žebříčku, je loajální k režimu, a navíc pomáhá s rozvojem modelového tábora v Terezíně. Postupem času však i jeho začnou přepadat pochybnosti o tom, co je vlastně správné. Děj románu Nové nebe probíhá na skličujícím pozadí přeměny Německa v nacionálně socialistickou diktaturu, smrtící ideologie s její rasovou teorií, systematického vraždění bezpočtu nemocných a postižených lidí a nepochopitelného násilí proti židovskému obyvatelstvu. Navzdory všemu příkoří ale vypráví také o lásce matky ke své nevinné dceři a o touze přežít za každou cenu. Nové nebe má své pokračování, které vyšlo prozatím v němčině pod názvem Ein neuer Horizont.

Text: Markéta Bolfová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Nové nebe

4.9 15
od 249
Like
Leave your comment

Latest articles

Až dočtete první knihu Blanky Malé, vyvolá ve vás nutkavý pocit že chcete pokračování. Autorčin styl psaní nepostrádá humor ani jiskru a příběh samotný ve vás zanechá teplo jižní Itálie. Láska ve špičce italské boty vám možná také zasadí do hlavy myšlenku, že mít občas nějaké přání se vyplatí.
Čekala jsem suchopárná fakta podaná nezáživnou formou holých vět ve stylu akademické práce, ale tohle bylo moc prímovní počteníčko. Vyprávění bylo překvapivě dobrodružné a napínavé. Zajisté má na celkovém dojmu lví podíl i vynikající překlad Lumíra Mikulky.
Hra pro členy věrnostního programu KNIHCENTRUM.CZ. Ulovte KNIHCENTY a vyberte si dárek.