Sedm důvodů, proč číst e-knihy v Kindle

Papír je papír. To vám řekne každý milovník knih. Knihy voní, krásně šustí, dědí se a domácí knihovna je estetický doplněk a leckdy i dominanta pokoje. Jsme na ni pyšní. Přesto existují dobré důvody, proč dát šanci elektronickým knihám. Sám fandím přes 12 let Kindle od Amazonu a zde je mých sedm důvodů, proč číst knihy právě v ní.

Autorem článku je Zdeněk Dvořák z webu GeekLife.cz. E-knihy čte od roku 2006, kdy si koupil svůj první smartphone, ale papírovou knihovnu plní souběžně také.

 

Než začneme, pro neznalé stručné představení, co je Kindle zač. Jde o zařízení, které vypadá jako menší tablet. Na rozdíl od něj ale používá e-ink displej, který zajistí, že čtečka vydrží na jedno nabití i dlouhé týdny.

 

Aktuálně jsou na trhu tři modely a k nim dvě verze pro děti.

  •        All New Kindle - 6” displej, nejlevnější model, nově od 2022 včetně podsvícení
  •        Kindle Paperwhite - 6,8” displej, model s lepším displejem, pamětí a odolný vodě (IPX8)
  •        Kindle Paperwhite Signature Edition - 6,8” displej, bez reklam na zamčené obrazovce, odolný vodě (IPX8)
  •        Kindle Oasis - prémiový model s velkým displejem (7”), odolný vodě (IPX8)
  •        All-new Kindle Kids - model s gumovou ochranou těla
  •        Kindle Paperwhite Kids - model s gumovou ochranou těla

 

Mobilita

Kindle je malý. Ve všech verzí je tenký jako malá knížka a vejde se do většiny kabelek, nemluvě o batozích či taškách. Můj model z roku 2015 se vejde i do vnitřní kapsy bundy. Na dovolenou si můžete vzít několik papírových knih. Nebo jeden malý Kindle. Základní model má 158 gramů, to je jako průměrný mobil.

 

Od roku 2022 mají všechny modely USB-C konektor, takže si pro nabíjení vystačíte s nabíječkou, kterou máte pro mobil, vyjma Apple. Na rozdíl o mobilu, který asi nabíjíte obden, si s Kindlem takové starosti dělat nemusíte. Na jedno nabití vydrží až šest (6) týdnů při půlhodinovém čtení denně s vypnutým bezdrátovým připojením a nastavením osvětlení na hodnotu 13.


Nižší ceny knih

U ebooků logicky z ceny odpadnou náklady na papír a dopravu k vám domů. Z mých zkušeností je cena e-booků zhruba o 50 korun nižší. Pořád přitom podpoříte autora i prodejce.

Lepší dostupnost knih

Možná to znáte taky. Chcete si koupit knížku, ale není skladem. A nebude. Zásoby došly, dotisk v nedohlednu. U ebooku se tohle nestane. Jediný problém je ukončení licence k prodeji a narazil jsem na něj velmi zřídka. Zakoupené e-knihy navíc máte často trvale dostupné v eshopu, kde nakupujete.

 

Vyšla právě žhavá novinka? Chcete ji číst hned, ale nemůžete právě do knihkupectví? E-knihu máte v ruce hned, i když sedíte doma nebo jdete hromadnou dopravou z práce.

Opravdu hodně knih

Obecně lze říci, že průměrná velikost knihy pro Kindle se pohybuje od 2,7 MB do 4,5 MB. Při 16 GB úložišti (od 2022 standard pro All New Kindle) je to minimálně 3 tisíce knih! Troufnu si říct, že tolik jich asi mít nebudete a prakticky je tam prostor z vašeho pohledu neomezený. Do Kindle si ale můžete zaslat i PDF a další formáty. V nouzi si na něm lze dokonce prohlížet web, protože čtečka má vlastní webový prohlížeč a wifi konektivitu. 

Čtení, i když Kindle nemáte s sebou

Amazon jako výrobce Kindle pochopitelně poskytuje i aplikaci pro chytré telefony. Přes datové připojení se obsah Kindle synchronizuje s aplikací. Když si čtečku necháte doma, máte s sebou prakticky vždy mobil, je to tak?

 

To se přesně hodí na nečekané pauzy, které tu a tam zažijeme každý. Možnost číst svoji knihu vlastně všude a navíc přesně tam, kde jste doma skončili, je k nezaplacení.

 

Výše jsem zmiňoval nákup novinky, na kterou se těšíte. Díky aplikaci v mobil ji ůžete číst hned, stačí si ji poslat e-mailem na váš účet u Amazonu. Některé e-shopy toto dokonce udělají za vás, když ji adresu spojenou s Amazon účtem sdělíte. 

Noční čtení bez lampičky

Od modelu “2022 All New Kindle” mají všechny modely osvícený displej. Liší se samozřejmě počtem LED, které se o osvětlení starají. All New Kindle má 4 LED, Paperwhite 17 a nejdražší Oasis celých 25. I ten nejmenší počet ale stačí k tomu, abyste si mohli číst v noci a nerušili vedle spící postavu.


Do vany i na pláž

Nevím, jak vy, ale čtení ve vaně nebo na koupališti mám opravdu rád. Kindle Paperwhite a Oasis jsou voděodolné s certifikací IPX8. Když pro vás značení dešifruji, znamená to, že modely s tímto označením vydrží úplné ponoření do sladké vody po dobu až 60 minut v hloubce až 2 metry. Na potápění v moři to tedy není, ale kdo by si tam s sebou bral čtení, že?

Závěrem

Doufám, že vás mé argumenty zaujaly. Kindle můžete využít i pro učení angličtiny, Amazon totiž občas dává i knihy zdarma, a tak do čtení v angličtině stačí investovat jen vlastní čas.

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Like
Leave your comment

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.