Recenze: Zuzanin dech

Před otevřením knihy jsem měla za to, že tím gró knihy bude židovský původ postav, jejich útisk a pobyt v koncentračním táboře. Katalpa však nezůstala jen u toho. Šla ještě dál. Útrapy, kterými si Zuzana jako Židovka prošla, nejsou zcela jediné a nekončí ani s odchodem války.

Ústřední postavou je, jak už napovídá název knihy, Zuzana. Než se ale příběh Zuzanina dechu stočí k ní samotné, vypravěč nás podrobně seznámí s její rodinou a zázemím. Liliana touží po dětech. Zkouší různé rady, jak otěhotnět, ale nedaří se. Štěstí v podobě miminka se dostaví v jejích 47 letech, obzvlášť na tu dobu v pozdním věku. Jí a jejímu manželovi Abrahámovi Liebeskindovi se roku 1924 narodí vymodlené dítě – Zuzana.

Rodina vlastní známý cukrovar nedaleko Prahy a je dobře zajištěna. Abrahám je zapáleným obchodníkem, svou práci miluje a v hlavě nosí spoustu nápadů pro inovace. Svou lásku postupně předává i své dceři.

 

Zuzana je milovaným a pozorností zahrnovaným dítětem. Vyrůstá ve světě dospělých, a když se seznámí s jinými dětmi, je to pro ni velký objev. Začne se přátelit se synem účetního – Hanušem – a automechanika – Janem. I když jsou všichni na jiné společenské výši, jako děti jsou si rovni, společně prožívají dětská dobrodružství. Jejich přátelství trvá roky. Jako čtenáři jen tiše pozorujeme, jak se vyvíjí. Na počátku je čisté dětské kamarádství. To se s přibývajícími roky pomalu mění v náklonnost, objevování citů, zmatenost jedince, který teprve poznává své tělo a své pocity. Přátelství Jana, Hanuše a Zuzany se v dospívání překlopí v něco víc. Nikdo z nich se však nevysloví, pouze mezi chlapci dochází k určité rivalitě. City pozvolna přecházejí v zamilovanost. Zuzana si nakonec vybere jednoho z nich. S napětím čekáme, jak se k tomu postaví ten druhý. Ten, který má v sobě zlobu a skryté násilí. Jak daleko může zajít člověk, o kterém si myslíte, že ho niterně znáte, jelikož jste s ním trávili pomalu každou volnou chvíli?  

 

Liebeskindovi jako Židé (nepraktikující) pociťují, jak postupně čím dál víc přicházejí o svůj běžný život. Milující otec se snaží svou dceru co nejvíce chránit a co nejdéle ji udržet v normálu. Katalpa jejich vztah vykresluje velmi pěkně. Obecně vztahy mezi všemi postavami jsou popsány zdařile a jsou plné emocí.

 

Kniha Zuzanin dech je rozčleněna do kapitol podle Zuzanina věku – Dětství, Dospívání, Dospělost – a dalších podkapitol. Ty jsou krátké. Tím, že Jakuba Katalpa používá i nedlouhé a úderné věty, nabírá děj rychlý spád.

 

Příběh vypráví o lásce různých podob, zmatené duši dospívajících, o síle, kterou ze sebe umí člověk vydolovat, a to vše bez příkras. Katalpa nám podává příběh střízlivým pohledem a směle nás provádí Zuzaninou dospělostí a době před ní. Zuzana je od počátku silnou osobností, kterou jen tak něco nerozhodí. Zprvu je ale vše zahaleno vůní cukru a jakoby obaleno nadýchanou cukrovou vatou (ovšem stále realistickým pohledem). Na konci už tu sladkou vůni postrádáme… A zůstává jen ona syrovost. Po Zuzanině dechu nesáhněte jen jako po příběhu z koncentračního tábora. Daleko důležitější je linie vývoje dívky v ženu, která vnímá proměnu vůní, svého těla, k čemu může tělo sloužit a jak se od něj odosobnit.

 

Jakuba Katalpa, vlastním jménem Tereza Jandová, je literárními cenami ověnčená spisovatelka a výtvarnice. Neměly by vám uniknout ani její ostatní tituly.


Četli jste tento román nebo se na něj chystáte? I vy můžete napsat krátké hodnocení ke knize. 


Autorka: Radka

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Zuzanin dech

0.0 0
299 245
IHNED odesíláme

Němci

4.6 5
od 245

Doupě

0.0 0
od 199
Čeština

Němci

3.0 1
399 327
IHNED odesíláme
Čeština

Doupě

0.0 0
369 303
IHNED odesíláme

Zuzanin dech

4.5 91
od 229
Like

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.