Recenze: Vytoužená smrt

Na tísňovou linku je nahlášená střelba v odlehlém domě. Policisté tam objeví muže s ustřeleným obličejem a dva seniory, kteří tvrdí, že se k nim muž vloupal. Jenomže záhy je jasné, že staří manželé lžou. A že těch lží není málo. Inspektor Adam Fawley zjistí, že muž má spojitost s dvacet let starým případem a vy ani on nepřestanete vycházet z údivu.

Anglická spisovatelka Cara Hunterová žije v Oxfordu, kde se také odehrává její krimi série s ústředním hrdinou inspektorem Adamem Fawleyem. V sérii zatím vyšlo v češtině pět volně navazujících dílů, aktuální Vytoužená smrt je šestou knihou z řady. Všechny příběhy u nás vydalo brněnské nakladatelství Host. Série je velmi oblíbená, jen ve Velké Británii se prodalo přes milion výtisků. Knihy vycházejí v sedmadvaceti jazycích a v současné době se připravuje seriálová adaptace Fawleyho případů.

Zatímco jiní autoři se předhánějí v tom, kdo vymyslí vyšinutějšího a asociálnějšího detektiva, Cara Hunterová vsadila na obyčejného sympatického chlápka, který není ničím výjimečný. Ano, prožil se něco ošklivého, a když začnete sérii číst ne od začátku, ale od konce, okamžitě zjistíte, co se přihodilo, a možná se tak ochudíte o pár překvapení, ale rozhodně jde o reálnou a uvěřitelnou postavu. Adam Fawley je normální policista, manžel i otec. Jeho trápení můžou být stejná jako vaše a vy byste se nejspíš rozhodovali stejně jako on. Je to milý týpek, se kterým byste šli na kávu a kterému byste se bez váhání svěřili s tím, co vás trápí.

Autorka zkombinovala vyprávění v první osobě s vyprávěním v osobě třetí. Adam mluví sám za sebe, díky tomu vám bude ještě bližší. Vyprávění ve třetí osobě není tak upřímné, ale zase je díky němu v detektivce možné zachovat tajemství. Autorka si vyhrála nejen s formou vyprávění. Pokud čekáte souvislý text, budete překvapení. Domnívám se, že velmi příjemně. Cara Hunterová využila všech forem jazyka a funkčních stylů. Máme tady vyprávění, policejní protokoly, které jsou zapsané do nejmenších detailů, novinové články i komentáře zvědavců na sociálních sítích. Příběh je díky tomu dynamičtější a možná i bližší mladším ročníkům.

Co se týče záhady, Adam Fawley se svým týmem řeší případ plný nejasností. Dva postarší manželé ve svém domě postřelili muže, který se k nim údajně vloupal. Policisté na místě zjistí, že výpovědi manželů se neshodují a jsou plné nesrovnalostí. Když policisté zjistí, kdo jsou manželé ve skutečnosti, případ nás zavede o dvacet let nazpátek. Mrtvý muž má něco společného s únosem dítěte a vy se budete divit, jak originální zápletka se dá vymyslet. Cara Hunterová je bravurní vypravěčka. Sedí jí žánr krimi, který je založený na popisování policejních postupů. Přesto se přiznám, že ji mám mnohem radši v roli autorky psychologických thrillerů. To, co jí dokonale sedí, jsou podle mého názoru rodinné vztahy. Policisté postupují tak, jak mají, ale ve chvíli, kdy se dozvídáme, jak se vyvíjely vztahy mezi aktéry, je příběh o kapánek lepší a čtivější. Vytoužená smrt je důstojná detektivka, která ve svém žánru rozhodně patří k nadprůměru.  

Autor: Veronika Černucká

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Like
Leave your comment

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.