• Zákaznická linka 597 490 490

Recenze: Ti, co vidí

Hustý mysteriózní příběh. Klasifikují ho sice jako horor, ale dá se to přečíst zcela v pohodě bez zšedivění vlasů ze strachu. Silný je zde hlavně prvek rodinného dramatu.

V románu Ti, co vidí se prolínají dvě časové osy, což miluju. Jedna z dějových linek je zasazena do mého oblíbeného literárního místa – psychiatrické léčebny. Ocitá se tam jedna z hrdinek – zda právem, či neprávem nemohu prozrazovat. Nicméně v sanatoriu se dějí nekalé věci a jeden z doktorů dává vybraným pacientům dost zabrat. Samozřejmě kvůli vědeckým účelům. Takový hodný strejda typu Mengeleho. (Ironie!) Nejedná se o příběh podle skutečných událostí, ale pro autorku J. R. Erickson se stalo inspirací monumentální sanatorium v Severním Michiganu, které po svém zavření v roce 1989 začalo chátrat, a tak o strašidelné příběhy bylo postaráno.

 

Román začíná tím, že třináctileté děvče Sophia si hraje v lese, když v tom se tam objeví její kamarádka Rosemary, a naléhá na to, aby s ní šla do opuštěné hrozivé chatrče. Tam ale zjistí, že Rosemary na zemi leží mrtvá. A od té doby začíná honička téměř na život a na smrt, jelikož kromě Sophiiny rodiny si nikdo v městečku nemyslí, že by Sophia nezabila Rosemary. Sophia tomu moc nepomáhá, protože se své mamince a sourozencům snaží vysvětlit, že právě Rosemary ji přivedla na místo činu. Co se to tady sakra děje?

 

Ti, co vidí je příběh, kde má zlo lidskou tvář – jednou z nich je už zmíněný lékař, ale další je nám odkrýváno až později, a to bylo celkem nečekané. Mísí se tady správný počet záporáků a klaďasů a těm druhým upřímně přejete, aby už konečně našli štěstí. Protože to neštěstí se táhne jak maraton.

 

Výčet toho, co nahodilo laťku vysoko:

  • temný příběh s paranormálními jevy,
  • sirotci, o něž se stará babička, která neměří stejným metrem,
  • hodně překvapivých momentů,
  • rodinná tragédie,
  • neskonalá láska mezi partnery a následně rodiči a dětmi,
  • příběh o ztrátách a různých způsobech, jak se s nimi vyrovnat.

 

Jedná se o první díl série Přízraky z Michiganu. Série má osm dílů, tudíž český čtenář se má na co těšit, než k nám romány doproudí v překladu. Žádný z nich nemá na zahraničním portálu pod čtyři hvězdičky z pěti. Já se na ně rozhodně těším!

 

Autorka: Radka


Četli jste tuto knihu? Zanechte nám u ní krátkou recenzi a získejte body ve věrnostním programu.

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Ti, co vidí (1)

3.0 1
od 319
Like

Latest articles

Až dočtete první knihu Blanky Malé, vyvolá ve vás nutkavý pocit že chcete pokračování. Autorčin styl psaní nepostrádá humor ani jiskru a příběh samotný ve vás zanechá teplo jižní Itálie. Láska ve špičce italské boty vám možná také zasadí do hlavy myšlenku, že mít občas nějaké přání se vyplatí.
Čekala jsem suchopárná fakta podaná nezáživnou formou holých vět ve stylu akademické práce, ale tohle bylo moc prímovní počteníčko. Vyprávění bylo překvapivě dobrodružné a napínavé. Zajisté má na celkovém dojmu lví podíl i vynikající překlad Lumíra Mikulky.
Hra pro členy věrnostního programu KNIHCENTRUM.CZ. Ulovte KNIHCENTY a vyberte si dárek.