• Zákaznická linka 597 490 490

Recenze: Srdcem mojí babičky

Chtěla bych vás nalákat na román z období druhé světové války. Je to vyprávění mladé dívky, které se zřekli rodiče a kterou zachránila babička.

Hlavní hrdinkou je Ester. Jejím snem bylo stát se primabalerínou. Dokonce utekla do Plzně, kde její baletní kariéra skončila úrazem nohy. Rodiče v Praze ji útěk do Plzně neodpustili. Musela odjet k babičce do Přerova. Doufala, že se zde jakoby schová před nuceným nasazením, které se jí nakonec stejně nevyhlo.

Líbil se mi vývoj hlavní postavy. Na začátku byla plná zloby a nenávisti k sobě i k okolí. Uvědomovala si to. Když získala práci na poště a poznala mladého muže Tondu, tak se její postoj začínal měnit. Tonda se stal partyzánem, ale měl na Ester od začátku vztahu dobrý vliv. Ester viděla nebezpečí války. Sama nechtěla vyčnívat, ale nikdy by nikoho neudala. Což se stalo u sousedů a ona se s takovou zradou špatně smiřovala. Vyzrála v mladou ženu, která věděla, co je správné. Zajímavý byl popis jejího nuceného nasazení v Drážďanech, kde měla štěstí v neštěstí. Přežila zdejší podmínky a práci, ale málem osudným se jí stalo bombardování civilistů.

Celkově se kniha četla dobře. Děj byl poutavý a zaujal mě od první stránky. Psychologický vývoj Ester byl uvěřitelný. Je to dobrý román z prostředí druhé světové války na venkově a kombinuje lásku k vlasti, k rodině i k partnerovi. Upozorňuje na válečné strachy z Němců, ale i z Čechů v běžném životě. Nečekaně najdete pomoc v člověku, u kterého byste ji nehledali. Cizinec. A naopak, kde ji očekáváte, tam se vám pomoc nedostane. Rodina. Knihu doporučuji.

Autor: Jana Dořičáková

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like
Leave your comment

Latest articles

Udělej to jako racek: Vy… se na to! německé autorky Ley Blumenthal je opravdu dosti kreativní rozvojovou knihou. Obsahuje v sobě osobní výpověď autorky, o to víc si vážím její snahy knihou pomoci těm, které vytáčí sebemenší maličkosti, případně těm, kteří, než aby něco začali řešit, raději zalezou do pohodlí své ulity.
Vynalézavý kocour Myšpulín, dobrosrdečná psí slečna Fifinka, veselý zajíc Pinďa a mlsné prasátko Bobík, to je Čtyřlístek, parta nejlepších kamarádů, jejichž příběhy provázejí děti napříč generacemi už více než padesát let. Nyní přichází s novinkou, knihami plnými hravých úkolů.
Výjimečná kniha – László Szilasi je nejen spisovatelem mimořádného formátu, ale i myslitelem par excellence!