• Zákaznická linka 597 490 490

Recenze: Smrt boha smrti

Kniha Smrt boha smrti je z mého pohledu jedna z nejlepších knih, která podává ucelené informace o atentátu spáchaného na obergruppenführera SS Reinharda Eugena Tristana Heydricha. Autor Jaroslav Andrejs byl vůbec první, kdo historii atentátu zpracoval. Ihned po válce se osobně setkal s mnoha lidmi, kteří byli přímými svědky samotného atentátu spáchaného odvážnými československými parašutisty.

Heydrich byl bez skrupulí jedním z nejčernějších představitelů SS, neznal slitování a silně zastával veškeré nadřazování germánské rasy. Byl iniciátorem mnohých akcí, které vedly k pozdějšímu mnohamilionovému vyhlazení (nejen) židovského národa. Těžko říci, jak by se válka vyvíjela, kdyby k žádnému atentátu nedošlo, je ovšem pravdou, že situace, která po atentátu nastala, byla tisíckrát horší, než podněcovatelé atentátu předpokládali.

Úspěšný útok na vysokého nacistického hodnostáře, třetího nejvyššího muže Třetí říše přezdívaného bohem smrti, však vymrštil československé příslušníky odboje na naprostou špičku prestiže v prokázání vlastenectví, odvahy a sebeobětování v očích ostatních odbojových skupin v celém svobodném světě.

Tato kniha, představující solidní literaturu faktu, podává vyčerpávající důkazy a výpovědi zúčastněných lidí, kteří měli to štěstí a následnou krvavou pomstu nacistů přežili.

Veškerá pocta však není mířená jen na Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, což jsou jména, která už budou navždy symbolizovat hrdinství ve tváři nepředstavitelnému zlu, ale rovněž na ostatní aktéry, kteří jim všemožným způsobem pomáhali čin úspěšně dokonat. Následná msta totiž potkala nejen nejbližší rodinné příslušníky, ale nevyhnula se často ani naprosto nezainteresovaným osobám. Vypálení Lidic a vyvraždění zdejších obyvatel je toho nejvěrnějším důkazem.

Kniha Smrt boha smrti podává excelentní a komplexní pohled na okolnosti okolo přípravy atentátu, samotného atentátu i otřesné dějství, které po něm následovalo. Neopomíjí ani zmínku o českém Jidáši v podobě Karla Čurdy. Kniha je silně emotivní a čtenář se jistě zamyslí nad morálními hodnotami, které bychom neměli za žádných okolností ztratit. Avšak kolik jedinců by bylo v dnešní době schopných vzdorovat až za poslední mez lidských sil? Buďme k sobě upřímní…

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like
Leave your comment

Latest articles

Každý týden tady pro vás máme Dobré čtení na obzoru. V krátkém videu se o knize něco dozvíte a třeba vám pomůže při rozhodování, zdali si knihu koupit.
Tento příběh je o lásce v prostředí holokaustu, ale nejde tu jen o lásku mezi mužem a ženou, ale také o lásku mezi matkou a dcerou.
Brrr, podzim… Při pohledu na teploměr a na sluníčko, které pozdě vychází a brzy zapadá by si každý zasloužil mít po ruce Fiškuse – aspoň toho knižního.