Recenze: Prázdniny v Česku

archiv revue
Cestopis o tom, kterak princ Ládík ve svém legračně vypadajícím motorovém oři svou vlastí křížem krážem projel a spoustu bodrých lidí potkával.

Že je v České republice spousta míst, která stojí za návštěvu, o tom není pochyb. Svědčí o tom i cestopis světaznalého Ladislava Zibury, který se vlivem „koronavirových“ událostí rozhodl podniknout dlouho plánovaný trip po naší krásné zemi.

 

Prázdniny v Česku byly mým prvním čtenářským setkáním s tímto spisovatelem. Ziburův smysl pro to pobavit druhé je specifický. Balancuje na hraně seriózního vtipu a trapnosti. Na začátku jsem si říkala, že bude-li cestopis celou dobu ve stejném duchu, nevím, jestli mě ten humor (možná spíše humor v uvozovkách) neotráví. Naštěstí se to zlomilo, ani nevím jak a tento zcestovalý mladík si mě získal. Zibura to se svými čtenáři umí skvěle skoulet. Smíchu se nešlo ubránit. Nemalou roli v tom hraje rovněž to, že si umí vystřelit i sám ze sebe.

 

Zibura je novodobý lidový vypravěč. Při svých toulkách dokáže obměkčit každého. Je pro něj typické přísloví líná huba, holé neštěstí, protože se dá do hovoru s kýmkoli a také má na všechno odpověď. Ačkoli působí na první pohled jako spořádaný slušňák, v tom muži tkví dialogový uragán. Vážně doporučuji, seznamte se s ním. Skvěle to vystihl Richard Konkolski, kterého Zibura při svých cestách navštívil – jak přesně ho popsal vám prozrazovat nebudu, vezměte do ruky Prázdniny v Česku. Rozhodně mě překvapil i tím, jaký je dobrodruh.

 

Grafické zpracování je skvělé a i díky tomu jsou Ziburovy knihy jedinečné a snadno rozpoznatelné. Ale stejně ve mně hlodá červíček a chybí mi přece jen reálné fotografie navštívených míst. Jasně, dnešní člověk si vše během pár sekund vyťuká do telefonu a zná výsledek, ale pro mě je kombinace kniha + dohledávání v mobilu nepříliš žádoucí.  


Měl by Čechy nalákat cestopis o ČR? Bezesporu ano. Ať už jste znalý a zkušený výletník anebo naopak málo zcestovalý po českých luzích a hájích, každý zde může najít tip na prima výlet. Zibura se především zaměřuje na méně známá místa, někdy i rarity. Malou představu o tom, kam ho vítr (anebo spíše Ziburovy dlouhé prsty = zmiňovaná výřečnost) zavály, můžeme získat z přiložené mapky.

 

Ať se vám s průvodcem Ladislavem líbí!

 

Autorka: Radka

 

Četli jste Prázdniny v Česku? Zanechte nám u nich krátkou recenzi a získejte body ve věrnostním programu.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Pokud chcete svým malým předškolákům pomoci otevřít dveře do světa školního dobrodružství, máme pro vás tři super tipy na knihy pro předškoláky.
Hrom aby do toho… Jak může někdo pojmenovat hlavní hrdiny svého románu Jack a Rose a pak si s jejich láskou tak pohrávat? Vždyť od dob Titaniku je synonymem pro tu největší, avšak nejtragičtější lásku právě tato dvojice (hned po Romeovi a Julii, samozřejmě). Ach. A je jasné, že jsem si ty dva představovala přesně jako Kate a Lea z výše zmiňovaného filmu.
Někdo ukradl mrtvolu z márnice. Ten někdo ji položil na místo, kde policie najde hrob s desítkami zavražděných žen. Případu se ujímají dva agenti z dánské jednotky Task Force 14. David a Lucas mají svérázné vyšetřovací metody, skrývají temná tajemství a k smrti se nenávidí.