Recenze: Po stezkách

archiv revue
„Čas je nepostižitelná věc. Někdy mohou hodiny trvat celé dny, jindy je několik měsíců jako okamžik. Záleží na tom, čím je naplníte.“ – citace z knihy, str. 49 –
Raynor Winn dokázala již ve svých dvou předešlých knihách, že psát umí. Musí se jí nechat, že dokáže popsat přírodní scenérie takovým způsobem, že zůstanete nad textem s otevřenou pusou. Při četbě si připadáte, jako byste místy procházeli vy sami. I její další román, tentokrát nazvaný Po stezkách, které vydalo nakladatelství Kazda, je opět srdcervoucím počinem. Už jen z toho důvodu, že manžel Moth na tom opravdu není zdravotně vůbec dobře. Je mu diagnostikováno nervové onemocnění, které má za následek pomalou a jistou degeneraci jeho tělesné schránky. Jejich dobrodružný, propletený život ve dvou dostává silně zabrat. Když Ray popisuje, jak těžce se Mothovi vykonávají základní lidské úkony, je vám u srdce až ouzko. Když se pak následně oba rozhodnou, že podniknou další ze svých dálkových pochodů, jen kroutíte hlavou. Vždyť to v jeho stavu nebude možné! Co blázní? Hájí se tím, že mu příroda zatím vždy zdravotní stav zlepšila.

Společně se tedy vydávají na jeden z nejnáročnějších treků v celé Británií, tzv. Jihozápadní pobřežní cestu, která čítá přes patnáct set kilometrů. Celá túra jim zabere čtyři měsíce. Cesta je to opět náročná, nejen fyzicky, ale i psychicky, vzhledem ke stavu, ve kterém se Moth nachází. Ani pro jednoho to není lehké. Ray se obává, že se domů vrátí sama, Moth si chce za každou cenu dokázat, že na to má, že to dá! A naprosto překvapivě to opravdu zvládne!

„Víra znamená pochopit, že je něco pravda, aniž bychom o té pravdě měli důkazy.“
– citace z knihy, str. 379 –

Garantuji vám, že na konci knihy prolijete potoky slz. Něco tak dojemného už jsem dlouho nečetla. Navíc, toto je opravdu ze života… Ze života dvou šílenců totálně poblázněných do turistiky v těch nejnáročnějších podmínkách. Hodně mi tím připomínají moje prarodiče. Pro ně turistika také představovala smysluplný životní styl.

Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Po stezkách

0.0 0
498 408
IHNED odesíláme

Bouřlivé ticho

0.0 0
od 327

Pobřežní cesta

0.0 0
od 326
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?
O tomhle člověku lze skutečně říct, že umí splynout s přírodou. To, jak popisuje, jak jej zvířata tolerují, jak ho nechávají je pozorovat, je úžasné. Díky tomu je vlastníkem mnoha unikátních fotografických snímků a o radost z nich se dělí se svou ženou. Má selfie s liškou (ne ochočenou!), má zachyceného hranostaje se svou kořistí a řadu dalších fotek, které rovněž najdete v knize.