Recenze: Pád všech neřádů

Zrůdné, temné, chladné a nemilosrdné young adult, které si zamilujete!

První díl s názvem My všichni neřádi nás zavedl do světa mágie, ve kterém si vyvolení potomci sedmi zakladatelů města Ilvernath jdou po krku. Doslova, neboť sázky jsou vysoké. Mohou získat pro svou rodinu vysokou magii, která jen tak není k dostání. Nejmocnější turnaj na život a na smrt přichází s Krvavým měsícem a nikdo nebude ušetřen...
 

Jenže vy už teď víte, že parta dospívajících, která se vzájemně více či méně zná, má za to, že turnaj lze zničit. Je to pravda? Nechtějí se vraždit mezi sebou, přestože už několik padlých je, ale touží přežít. Všichni. Podaří se jim zvrátit letitou kletbu a zůstat naživu?
 

Stejně jako v prvním románu je začátek trochu zdlouhavější. Jelikož už je možnost, aby cestovali i mimo prostředí turnaje, tak se hrdinové setkávají se svými rodinami, podávají rozhovory médiím a zkrátka se tak nějak moc neděje. Medializování turnaje je skvělým krokem, protože tak dění působí krvelačněji a živěji, ale na druhou stranu ne každého musí rozhovory bavit, i když se v nich přichází na nové informace.
 

Druhá polovina, cca po dvousté stránce, už načíná být akční a konečně dochází nejen na boje mezi soupeři, ale i odhalování lží a nových faktů. Vyvolení zažívají hrůzy, když se snaží turnaj zničit a sami bojují o přežití, protože jak víte, tak někteří jsou pod kletbami nebo mají své vlastní problémy s mágií.
 

Pamatujete si, jak to dopadlo na závěr? Tak prakticky tam i autorky začínají. Dávají velký důraz na mezilidské vztahy, takže pro někoho se z boje o přežití stává i trochu milostná hra. Vznikají nová přátelství i lásky, které nemusí vydržet ani pár hodin, jelikož dotyčným stále hrozí smrtelné nebezpečí. Nejsou jen sami proti sobě, ale stojí proti nim i někdo zvenčí a ke všemu se samozřejmě letitá kletba nechce nechat jen tak zničit. Dokáží hrdinové, co si přejí?
 

Stejně jako v předešlém románu, tak i tentokrát je vypravování v er-formě a představují vám ho známé osobnosti. Autorky vypustily některé pohledy, ale přesto se o daných postavách dočítáte. Můžete se však těšit na úhel pohledu Isobel, Briory, Gavina a v neposlední řadě také nezapomenutelného Alistaira, který tomu všemu tak trochu vévodí, protože byl od začátku vydáván za nestvůru. Nyní víte, jak to s jeho rodinou je, kdo žije, nežije atd. Ale to není všechno. U každého se dozvídáte další niterné informace, především díky poznávání jejich dřívějšího života a rodiny, a máte tak možnost získat ještě celistvější názor na jejich charaktery. Ty jsou opravdu vypracované a potěší i náročnějšího čtenáře.
 

Zatímco první polovina je tedy klidnějšího tempa, tak druhá je dynamičtější a nejvíce napínavý je samozřejmě závěr! Ten se dotýká mnoha zvratů, i když náročnější čtenář najde pár malých účelových scén, tak převážně je děj přirozený. Rovněž je také neskutečně pohlcující, takže poslední třetinu takřka vdechnete, co úžasného a nepředvídatelného se děje. Ukáže se, jak je to s osudy všech hrdinů, kdo přežije/nepřežije, čemu všemu se musí postavit a co všechno obětovat, aby dosáhli svého. Konec je takřka dojemný a poslední věta opět boduje a zůstává v duchu celé netradiční série. Ta má totiž námět ve stylu hororových příběhů o nestvůrách a můžete tedy očekávat i hororové prvky.

My všichni neřádi je dilogie, kterou si nesmíte nechat uniknout. Je to jedna z nejsurovějších temných young adult fantasy s námětem magie, kterou nejspíš budete kdy číst. Není určená pro citlivé čtenáře, protože už první díl byl poměrně drastický a ve druhém autorky laťku ještě zvedly!
 

Osobně jsem se do série zamilovala. Uvědomuju si, že není dokonalá. Autorky by mohly i těch pár účelových zvratů poopravit a zapracovat na té dynamice, ale na druhou stranu máte pocit, že to, co udělaly, bylo správné a není potřeba nijak knížky upravovat, protože jsou dokonalé takové, jaké jsou. Zrůdné, temné, chladné a nemilosrdné. Velice originální a sžíravé. Nechci se vyjadřovat k závěru, ale... děkuju!

Autor: Chensie Ips

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Like
Leave your comment

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.