Recenze: Nový začátek

Noru Roberts známe především jako autorku zamilovaných příběhů. Jak by to vypadalo, kdyby se rozhodla napsat katastrofický román s prvky nadpřirozena? Román, v němž celý svět zachvátila pandemie smrtícího viru? Román, který nápadně připomíná to, k čemu došlo doopravdy?

Nora Roberts je jedním z pseudonymů Američanky Eleanor Marie Robertson. Ta se narodila v roce 1950 a nic v jejím dětství ani mládí nenasvědčovalo tomu, že z ní bude jedna z nejslavnějších spisovatelek dvacátého a jednadvacátého století. Eleanor chodila do katolické školy a později žila s rodinou poklidným životem na malé farmě. Příběhy začala psát v roce 1979, když ji sněhová bouře uvěznila s dětmi v domě. První kniha vyšla v roce 1981, a ačkoliv nebyla nijak úspěšná, od té doby její hvězda stále stoupá strmě vzhůru.
 

U nás ji známe jako autorku romancí a thrillerů, ve kterých se prolíná napínavá detektivka s romantickým příběhem. Láska tu vždy hraje prim a její příběhy mají lehce pohádkový nádech. Tvorbu Nory Roberts zná bez přehánění celý svět, zejména tedy něžnější pohlaví. Mužští čtenáři více ocení její sérii detektivek z budoucnosti, kterou píše pod pseudonymem J. D. Robb. Autorka má na svém kontě přes 200 titulů a dnes patří mezi nejplodnější a zároveň nejprodávanější spisovatele. Jejích knih se už prodalo přes 300 milionů výtisků a chválu na ně pějí věrné čtenářky i literární vědci.
 

Zajímavostí je i to, že se každou minutu prodá ve světě sedmadvacet jejích knih. Román Nový začátek vyšel v minulém roce v edici Klokan v nakladatelství Alpress. Jde o katastrofický román s prvky nadpřirozena, který nápadně připomíná to, co se děje nyní. Nora Roberts knihu napsala v roce 2017. Tedy v době, kdy ji čtenáři mohli považovat za příběh podobný těm, jaké si z prstu cucají šílení američtí filmaři. Svět, jak ho známe, zachvátí pandemie smrtícího viru. Sledujeme, odkud se vzal a jak se šíří. Roberts použila objektivní, věcný a téměř až reportážní styl, což přispělo k tomu, že vám bude běhat mráz po zádech. To se vystupňuje, když začnete příběh porovnávat s naší současnou situací v České republice.
 

Hlavních hrdinů je tady několik a všichni dostali víceméně podobný prostor. Jde o různé lidi, kteří se neznají a nikdy o sobě neslyšeli. Spojuje je to, že jsou imunní vůči viru, což se rovná téměř zázraku. Nakažení umírají během několika hodin a během několika týdnů zemřou dvě miliardy lidí. Hlavní hrdinové se rekrutují z lékařských oborů, najdeme mezi nimi i těhotnou ženu a neohroženou novinářku. Kromě nich tu vystupuje ještě dvojice, která provozuje bílou magii. Nový začátek je thriller a zároveň fantasy. Ti, kteří přežili virus, se vydávají do bezpečí a během cesty musí čelit nástrahám nepřátel s nadpřirozenými schopnostmi.
 

A protože jde o Noru Roberts, nenechala si ujít příležitost, aby do příběhu zakomponovala i romantickou zápletku. Některé pasáže vás dojmou k slzám, jiné vás pobaví, ale převažující emocí bude strach. Strach z toho, co by mohlo být, kdyby se věci zvrtly nesprávným způsobem. Nový začátek je čtivý a napínavý dobrodružný román pro čtenáře všech věkových kategorií. Ocení jej muži i ženy a všichni se shodneme na tom, že je až děsivé, jak moc je aktuální. Nový začátek je čistokrevná fikce, přesto v knize najdete několik poselství a věčných pravd. Kniha zachytila odvěký boj dobra se zlem, ale zároveň je to příběh, v němž se může stát hrdinou každý z nás.

Autor: Veronika Černucká 

 

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Nový začátek

4.5 2
od 249
Like

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.