Recenze: Neobyčejná povolání

Neobyčejná povolání je neobyčejně půvabná knížka. Neobyčejná jak výtvarně, tak množstvím informací, které obsahuje. Je to takový obrazový průvodce netypickými povoláními, jako jsou například paleontolog, kynoložka, pilot horkovzdušných balónů, pekař pizzy, čajový degustátor či tlumočnice znakové řeči. Napočítal jsem jich dohromady dvanáct.
Kniha Neobyčejná povolání má jednoduchý rámec daný malým vypravěčem Ondrou, který nás seznamuje se svými příbuznými. Právě oni mají všechna tahle netradiční povolání.

I struktura knihy je pevně daná, co příbuzný, to jedno povolání, kterému náleží několik obrazových stran, kde se čtenář seznámí s nářadím, která jsou pro výkon daného povolání nezbytná, a pomůckami. Dále pak čtenář zjistí, co vše dané povolání zkoumá, čeho se týká a jaké zajímavosti přináší. A je toho opravdu hodně. U čajového degustátora se například seznámíme s čajovým příslušenstvím, pracovním oděvem a náčiním, s předpoklady, jaké musí takový čajový degustátor mít. Další dvoustrana je obrazovým návodem, kolik čajových lžiček konkrétního čaje přijde do daného množství vody, na kolik stupňů má voda mít a jaká je doba louhování, aby degustace mohla proběhnout tak, jak má. Mnohá povolání skrývají také úkoly v podobě bludišť.

Co je na této „encyklopedii“ zvláštních povolání nejpůvabnější, je skutečnost, že jde o překlad ukrajinského originálu. Myslím, že je skvělé a užitečné seznámit se s knižní produkcí jiných zemí, zvláště takových, jako je právě Ukrajina, jsou na našem knižním trhu docela popelkou. S radostí ji doporučuji do knihovniček všech zvídavých dětí i rodičů. Všichni se dozví mnoho zajímavého a nad knihou prožijí společné chvíle.

   
Text napsala Alla Hutničenko a ilustrovala  Julija Kolomojec. Vydalo nakladatelství Host.

Autor: Milan Šťastný

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Neobyčejná povolání

0.0 0
349 286
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Dámy, ženy, děvčata, vítejte ve světě romantické beletrie, kde láska a vášeň neznají hranic! Ale jak si vybrat knihu, která vám poskytne přesně ten druh zážitku, který hledáte?
Knížka mě zaujala svou obálkou, názvem a také anotací. A nezklamala.
Že to nejde dohromady? Zbabělí hrdinové? Přesně takoví jsme ale my. My obyčejní lidé, kteří toužíme po hrdinských činech, ale moc dobře si uvědomujeme, že jsme spíše slaboši. Někdo to možná myslí dobře, někdo si rovnou přizná, že je prevít, a někomu jen nepřály okolnosti. Výsledek je všelijaký, ale takový už je holt život.