Recenze: Nebezpečné známosti

První obětí je mladík s drogovou minulostí. Ačkoliv všichni věří, že se napravil, je nalezený s injekční stříkačkou v ruce. Nad jeho smrtí visí řada otazníků a velmi brzy padne slovo: vražda. Zločinů přibývá a Eva Dallasová se svým týmem mají plné ruce práce.

Američanka Nora Roberts (1950) vstoupila do světa literatury jako autorka romantických příběhů pro ženy. Ty byly často šmrncnuté detektivními zápletkami, a tak nepřekvapí, že se rozhodla napsat plnokrevnou detektivku. Vytvořila Evu Dallasovou, drsňačku z oddělení vražd, a aby se odlišila, její příběhy zasadila do budoucnosti. Eva Dallasová se objevuje v sérii románů, které Nora Roberts vydává pod pseudonymem J. D. Robb. Žánrově jde o sci-fi detektivky, které jsou výsledným koktejlem namíchaným z napětí, romantiky a erotiky.

Příběhy o Evě Dallasové vydává nakladatelství Alpress a v případě novinky Nebezpečné známosti se ocitáme v New Yorku v roce 2061. Na své si přijdou milovníci klasických detektivek - hádanek, thrillerů i krimi románů založených na vyšetřovacích postupech. To, co by mohlo jinde nudit, vymyslela autorka tak, že ji zhltnete na jeden zátah. Konkrétně mám na mysli popisy policejní práce, které na vás dnes vyskočí z téměř každé knihy nebo televizního kanálu a které můžou být (a to si poctivě přiznejme) poněkud únavné.

J. D. Robb se rozhodla vmíchat do svých detektivek prvky sci-fi, což se ukázalo jako skvělý tah. Policisté z druhé poloviny 21. století mají řadu vychytávek a Eva disponuje nejlepšími zbraněmi a auty v celé Sluneční soustavě, za což vděčí svému manželovi. Její Roarke je nejbohatší muž na světě a pro svou milovanou manželku mu není líto žádného výdaje. Navíc se ochotně stává jejím parťákem a neocenitelným pomocníkem. A protože Evu milují především ženské čtenářky, Roarke se předvede nejen jako citlivý milenec, ale také jako obrovský romantik.

Knihu ocení i čtenářky – maminky, protože Eva je obklopená kamarádkami s dětmi a sama si začíná uvědomovat, že by měla začít přemýšlet o vlastním potomstvu. Ačkoliv se po celou dobu tváří jako tvrďačka, my moc dobře víme, že je v jádru citlivá a že se jí už dávno díky manželovi podařilo překonat traumata z dětství. Ona i Roarke mají velmi pestrou minulost, a tak se rozhodnou vybudovat centrum pro mládež na šikmé ploše. Tým terapeutů má vést mladá nadějná psycholožka, a právě její bratr se stane první obětí chladnokrevného vraha.

Tempo příběhu je rychlé, až téměř zběsilé, a Eva se svým týmem má co do činění s newyorskými gangy. Vyšetřovatelé navštěvují drogová doupata, vyslýchají prostitutky a mafiány, ale zároveň vyslýchají i ty, kteří patří mezi společenskou smetánku. Napínavé zápletky vygradují do překvapivého konce, přičemž J. D. Robb poctivě uzavřela příběhy všech zúčastněných vedlejších postav. Série s Evou Dallasovou je nadčasová, a díky spojení detektivky s romantikou funguje jako skvělý zaháněč špatné nálady.

J. D. Robb pochopila, co si její čtenáři přejí, a tak jim toho pokaždé nadělí vrchovatě. Jak sami uvidíte, v knize Nebezpečné známosti zašla ještě o kousek dál. Eva je velmi svérázná dáma a přiznám se, že kdybych ji znala ve skutečném životě, měla bych sto chutí ji přizabít. Jako literární postava ale funguje dokonale. Rozhodně vám ulpí v paměti a vy si na ni vytvoříte závislost. A víte co? Nejraději ji budete mít právě ve scénách, kdy je na zabití.  

Autor: Veronika Černucká

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Nebezpečné známosti

5.0 1
od 229
Like

Latest articles

Autorka strávila čtyři roky v německém koncentračním táboře Osvětim-Březinka. Poté, co uprchla z pochodu smrti, napsala autobiografickou zpověď o tom, co prožila. Kniha posloužila jako důkazní materiál při procesu s nacistickými zločinci. Vy se díky ní dozvíte řadu překvapujících, až šokujících, informací, které vám žádná beletrie nezprostředkuje.
V úterý 19. září byla hostem v Domě knihy KNIHCENTRUM.cz spisovatelka Dagmar Užkonečně Šťastná, která na besedě představila svou novou knihu Za vším hledej ženu.
Hra pro členy věrnostního programu KNIHCENTRUM.CZ. Ulovte KNIHCENTY a vyberte si dárek.