Recenze: Nalezený

Když se jedenáctiletý Evan jednoho dne nevrátí ze školy, jeho rodina se ocitne v noční můře. Policie se nemá čeho chytit a rodiče jsou naprosto zoufalí. Po několika měsících se chlapec nečekaně objeví, ale s ním se objeví i řada problémů. Jak zvládnou Evanovi rodiče návrat ztraceného syna?

Autorka píšící pod pseudonymem Erin Kinsleyová je novým objevem britské krimi scény. Pracuje jako spisovatelka na plný úvazek a žije ve východní Anglii. Ostatní detaily svého života pečlivě skrývá a dělá to prý proto, aby na sebe nestrhávala pozornost. To, co si podle ní zaslouží větší pozornost, jsou její románové postavy. Krimi román „Nalezený“ vyšel v roce 2019 a šlo o literární prvotinu. Titulu se prodalo téměř čtyři sta tisíc kusů. U nás knihu letos vydalo nakladatelství Host.

Nalezený je krimi román, ale chybu neuděláte ani tehdy, pokud ho označíte za román psychologický. Jiní autoři kladou důraz na vyšetřování anebo si libují v nechutných detailech, ale Erin Kinsleyová se rozhodla jít jiným směrem. Všechno, co ztracený Evan prožíval u svého únosce, zůstává zahaleno tajemstvím. Jeho případ dostala na starost inspektorka Naylorová se svým týmem. Jejich vyšetřování pokračuje mravenčím tempem, protože se nemají čeho chytnout. A tak vyslýchají případné svědky, mluví s Evanovými přáteli a snaží se zmapovat hodiny před únosem.

Mnohem důležitější jsou tady ale vztahy mezi jednotlivými aktéry. Evan vyšel z běžného prostředí a manželství jeho rodičů patřilo k příkladným. Jenomže chlapcův únos změnil nejen jeho rodiče, ale změnil také jejich vzájemný vztah. Autorka věnovala prostor i vedlejším postavám, a tak máte pocit, že všechny postavy a postavičky důvěrně znáte. Jistěže je chlapcův únos tragédie, ale co když skutečné problémy nastanou až poté, co se vrátí? Jeho návrat by měl vyvolat nadšení, ale chlapec se změnil a jeho blízcí si s hrůzou uvědomují, že se cítí jinak, než by měli.

Detektivní zápletka se zkomplikuje ve chvíli, kdy zmizí další chlapec a kdy se z Evana stane jediné vodítko k jeho nalezení. V této fázi můžeme román s klidným svědomím označit za psychologický thriller. Čas běží, Evan se stále nevzpamatoval z únosu a má zábrany hovořit o tom, k čemu došlo. Jako detektivkářka je Erin Kinsleyová nesmírně poctivá. V textu jsou poschovávané stopy ke správnému řešení, ale obávám se, že vám to stejně k ničemu nebude. Ono vám totiž ani nedojde, že právě tahle informace je důležitá. Čtenáři i literární vědci pějí na knihu chválu a není se čemu divit. Propojit krimi román s psychologickým románem tak, aby působil naprosto uvěřitelně, není vůbec jednoduché. Nalezený je čtivý a strhující krimi román, ale zároveň kvalitní intelektuální literatura. S emocemi budete jako na houpačce a Nalezený se vám dostane hluboko pod kůži. Tohle není plytké oddechové čtení na dovolenou, ale velmi sugestivní čtení o jedné lidské a rodinné tragédii. Jsem velmi zvědavá, co si pro své čtenáře Erin Kinsleyová připraví příště.    

Autor: Veronika Černucká

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like

Latest articles

Dámy, ženy, děvčata, vítejte ve světě romantické beletrie, kde láska a vášeň neznají hranic! Ale jak si vybrat knihu, která vám poskytne přesně ten druh zážitku, který hledáte?
Knížka mě zaujala svou obálkou, názvem a také anotací. A nezklamala.
Že to nejde dohromady? Zbabělí hrdinové? Přesně takoví jsme ale my. My obyčejní lidé, kteří toužíme po hrdinských činech, ale moc dobře si uvědomujeme, že jsme spíše slaboši. Někdo to možná myslí dobře, někdo si rovnou přizná, že je prevít, a někomu jen nepřály okolnosti. Výsledek je všelijaký, ale takový už je holt život.