Recenze: Muž bez jazyka

Před rokem vyšla u nakladatelství Host kniha nápadná jak obalem, tak názvem – Muž bez jazyka od českého autora, herce Matěje Dadáka. Moc jsem od toho nečekala, ale o to větší bylo mé překvapení jak po stránce formální, tak obsahové. Pokud chcete moderní českou knihu, zkuste Muže bez jazyka!

O autorovi

Matěj Dadák (* 1975) se už od dětství věnuje divadlu, které také vystudoval na JAMU v Brně. Je členem souboru Činoherního klubu v Praze, hraje ve filmech a seriálech. V roce 2010 debutoval knižní novelou Horowitz, za kterou byl nominován na cenu Magnesia Litera za objev roku. Podle jeho scénářů byly natočeny televizní filmy Cizí příběh a Trojí život.

O knize

Sledujeme osudy a pijatiky čtyřicetiletého Arnošta Doubka, který si užívá života plnými doušky a stále využívá toho, že jeho literární prvotina byla oceňována. Objíždí literární čtení a dělá ze sebe hogo fogo, ač dlouhé roky nic nenapsal a peníze i prestiž mizí v nenávratnu. Arnošt si to ale nebere moc osobně, okouzluje ženy, lže a ještě jednou lže. Ale kde je hranice lhaní sám sobě? I to se dozvíme v této zajímavě pojaté knize poté, co se protagonista vypraví na autorské čtení do moravské metropole a následně i za svou rodinou. To se teprve začnou dít věci!

Překvápko, jízda!

Jinak to ani nemohu hodnotit. Kniha je plná vyzrálého jazyka, netradičních příměrů a celkově mi prostě autorův styl velmi sedl. Narazíme zde na věci ze života, ale i na záležitosti, které už moc uvěřitelné nejsou. A pak je na čtenáři, jak to vezme.

Mně se popis životního stylu protagonisty i jeho netypická rodinka velmi líbily. Vyprávění se četlo jedním dechem a přišlo mi, že nic nepřebývalo, nic nechybělo. Arnošt je „hrdina“ na přes držku a mně nezbývá, než zůstat fascinována jeho důmyslným labyrintem lží, který nakonec polapil i jeho.

Mám pocit, že v současné české literatuře se omílají pořád ta samá jména a ani s tématy to nevytrhneme. I proto na mě Muž bez jazyka působí jako závan čerstvého vzduchu, který by mohl udělat vlny. Chcete-li podpořit českou scénu a nebojíte-li se netradičního vnímaní světa, Muž bez jazyka je pro vás to pravé ořechové!

Hodnocení: 90 %
Autor: Iva Lutonská

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Muž bez jazyka

5.0 1
od 229

Lovci švábů

5.0 2
od 249
Like

Latest articles

Už tento pátek budeme znát vítěze 25. ročníku ocenění ČESKÝ BESTSELLER 2023. V každé z deseti kategorií byly nominovány tři tituly, které se v roce 2023 zařadily mezi nejprodávanější v rámci sítě knihkupectví a e-shopu KNIHCENTRUM.cz a audioknihy prodávané prostřednictvím služeb Audiotéka. Slavnostní vyhlášení vítězů a předávání cen proběhne 1. března 2024 v Domě knihy KNIHCENTRUM v Ostravě.
Tereza Bartošová pokračuje v inspiraci Erbenovou Kyticí, a tak po Vodníkovi a Klekánici přichází Dceřina kletba.
Jste spokojení s nákupy na našem e-shopu a v kamenných prodejnách? Máte dobrou zkušenost se zákaznickým servisem a našimi knihkupci? Pokud ano, tak budeme velmi rádi za vaši podporu v soutěži ShopRoku.