Začít hrát
 

Recenze: Les v domě

Jedna z nejúspěšnějších českých autorek Alena Mornštajnová nás už nějakou dobu zahrnuje příběhy, ve kterých postavy nemají na růžích ustláno. Nový počin Les v domě je tomuto standardu věrný.

Cácora, jak jí doma říkají, bydlí v domě u lesa na malé vesnici, kde se všichni znají. Bydlí s mámou, tátou, babi a dědou. Táta jí kupuje jahodovou zmrzlinu a knížky, které jí před spaním čte. Ona sama pomáhá babičce na zahradě. Příběh na prvních pár stranách vypadá příjemně a vy máte pocit, že jste „z pera“ autorky konečně dostali docela pohodové čtení. Opak je však pravdou.

Anotace vám o příběhu vlastně nic moc neřekne, a to je pravý smysl celé knihy. Já sama se snažím držet, abych neprozradila příliš. Až čtením pomalu ale jistě rozplétáte příběh mrazivý a odporný. A to je to, co máme na knihách Aleny Mornštajnové tak rádi. Její styl psaní a vyprávění děje je úchvatný, vtáhne vás a nepustí, dokud knihu nedočtete. To, jak má promyšlené veškeré náznaky a spojitosti, co s čím souvisí, se rovná detektivní práci.

Kniha Les v domě otevírá další náročné téma, kterému je potřeba věnovat pozornost. Popisuje chod jedné na oko obyčejné rodiny a postupně odhaluje tajemství, které nemělo nikdy spatřit světlo světa. Formát, kdy je příběh popisován skrz vyprávění hlavní hrdinky, je zajímavý a dává určitý pocit důvěrnosti. Prostředí úzkého kruhu rodiny nutí k zamyšlení, co všechno si z dětství odnášíme a jak nás různé situace ovlivňují v pozdějším rozhodování, ať už se jedná o maličkosti jako „vtípky“, slova vyřčená ve vzteku nebo takové hrůzy, jaké jsou součástí příběhu o Cácoře.  

Babička, matka a dcera, tři generace, které spojuje jedna věc – les, který v každé z nich zanechává jiné šrámy. Les, kterému se mohly společně postavit. Les, který je nakonec vtáhne k sobě do tmy? 

Autor: Martina Opartyová

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Les v domě

5.0 9
od 289
Like
Leave your comment

Latest articles

Povídali jsme si s Antonínem Panenkou, českou fotbalovou legendou a autorem pověstného vršovického dloubáku.
Už máte vše přečteno a nevíte, po čem sáhnout teď? Něco pro vás máme. V krátkém videu přinášíme náš knižní tip, ve kterém se o knize něco dozvíte a třeba vám pomůže při rozhodování, zdali si knihu koupit.
Oblíbili jste si pořad České televize Buchty po ránu? Nyní si můžete smlsnout na stejnojmenné kuchařce, která čítá na 60 exkluzivních receptů. A Josef s Terezou vám poradí jak na to!