Recenze: Kubíkova cesta

Kubíkova cesta Jakuba Špičáka je půvabná knížka. A pro děti zajímavá, vyzkoušeno osobně.

Rámec děje je prostý a děj ve své podstatě také. To nejzajímavější, co se v knížce odehrává, se děje v dětské duši. A v tomhle směru Kubíkova cesta docela přesně dětskou duši odhaluje a pojmenovává.
 

Příběh je vtěsnán do jednoho týdne prázdnin, který malý prvňák Kubík stráví poprvé u babičky a dědy v malém paneláku v jednom maloměstě. Vytržen z bezpečí domova ocitá se sice v důvěrném kruhu blízkých, ale přece jen v neznámých kulisách cizího prostředí. A je nucen, ať už okolnostmi, či vnitřním puzením, překračovat dosud bezpečné hranice dětského světa. A to nejen fyzicky, ale především duševně. A ztrácet se v nejistotách (dojde tu ke skutečnému iniciačnímu ztracení) a nacházet v nich nové. Kubíkova cesta se tak ve skutečnosti odehrává uvnitř.
 

Jak říká medailon autora: píše autenticky, bez literárních manýr. A to je skutečně pravda. Jen občas by neuškodilo text malinko učesat, zpřehlednit a možná i zkrátit. Věty jsou někdy kostrbaté a mnohokrát se opakuje to, co zjevně vyplynulo už z předešlého textu.
 

Vzdor těmto výtkám je to knížka zajímavá. Z textu je patrné, že autor nad textem přemýšlel a věděl co a proč píše. Nejvíce je to zřejmé na závěru příběhu, kdy se v životě Kuby otevírá další cesta, aby pouť životem mohla dál smysluplně pokračovat.  

Knížka Kubíkova cesta je podpořena také krásnými ilustracemi Petry Lukavicsové a je tak velice poutavá i výtvarně.

Autor: Milan Šťastný

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Kubíkova cesta

0.0 0
349 286
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Dámy, ženy, děvčata, vítejte ve světě romantické beletrie, kde láska a vášeň neznají hranic! Ale jak si vybrat knihu, která vám poskytne přesně ten druh zážitku, který hledáte?
Knížka mě zaujala svou obálkou, názvem a také anotací. A nezklamala.
Že to nejde dohromady? Zbabělí hrdinové? Přesně takoví jsme ale my. My obyčejní lidé, kteří toužíme po hrdinských činech, ale moc dobře si uvědomujeme, že jsme spíše slaboši. Někdo to možná myslí dobře, někdo si rovnou přizná, že je prevít, a někomu jen nepřály okolnosti. Výsledek je všelijaký, ale takový už je holt život.