Recenze: Kříž Romanovců

Kniha, která mě zaujala svým názvem a pak hned anotací. K tomu jsem dostala i příběh navíc.

Ajlaška

U břehů Aljašky vyloví loď starou rakev, která obsahuje nejen mrtvolu, ale i drahocenný kříž vykládaný smaragdy. Ten dříve patřil legendárnímu Rasputinovi, který jej věnoval princezně Anastázii pro její ochranu. Loď vzápětí najíždí na útesy. Zachrání se jen kapitán, který kříž stačil vzít a schovat ho. Jenže netuší, že v rakvi byly krom mrtvoly i možné zárodky obávané španělské chřipky. Ta zabila i ruské obyvatele Ostrova svatého Petra. Jen černí vlci tam zůstali a hlídají ho. Říká se o nich, že to jsou duše zemřelých. Jenže jak je možné, že lidé tam občas zahlédnou i světlo lucerny? Nebo to je jen výplod blouznivé mysli?

Na ostrov je vyslán bývalý vojenský epidemiolog Frank Slater, aby vyloučil možné rozšíření obávané nemoci. S tím mu pomáhá početný tým a také inteligentní inuitská starostka Nika Tincooková. 

Na začátku zažíváme dramatické vylodění u břehů ostrova, kam dopluje v malé loďce jen mladá dívka Ana. Její společník bohužel skončí vyčerpaný v ledových vlnách. Sama Ana je na pokraji sil, ale i tak sebere veškerou sílu a překoná  velkou dálku, která ji dělí od životadárného světla. Tedy aspoň si to můžeme myslet, protože ve stínu čekají hladoví vlci. Píše se rok 1918.

Afghánistán

Pak střih a ocitáme se v roce 2011 v Afghánistánu, kde se prvně seznamujeme s doktorem Slaterem. Trpí malárií, a i přesto vykonává svou službu vlasti jako lékař americké armády. Na jedné cestě potkají otce s malou dívkou. Jinde by to nic neznamenalo, ale zde to může být nebezpečí. Už kolikrát se stalo, že dítě bylo obětováno, jen aby zabilo pár vojáků nepřátel. I tady se stane něco nečekaného. Jenže to pak způsobí, že je Slater propuštěn z armády.

Na palubě lodi Neptun II

Další střih a ocitáme se na palubě Neptuna II. Při lovu krabů zde posádka vytáhne z moře starou rakev. V rakvi je poklad, který objeví její kapitán. Netuší, že tím na sebe poštval mocné síly. Loď pak najede na skálu a začne se potápět. Nikdo nepřežije až na kapitána Harleye. Ten má štěstí, že se chytne víka rakve, která ho donese ke břehům svatého Petra. Tam ho pak zachrání Pobřežní stráž.

Po nálezu kříže si Harley uvědomí, že by na ostrově mohlo být ještě více takových pokladů. Sežene pár kumpánů, kteří mu pomůžou uskutečnit jeho plán otevřít další rakve a prozkoumat je.

Zpráva o nálezu rakve se dostane do Washingtonu D. C., kde se jistí lidé obávají, že s rakví a hlavně jejím obsahem mohla vypuknout nová epidemie španělské chřipky. Ostrov svatého Petra totiž dříve obývali Rusové, které pak tato nemoc všechny zabila. Zůstal po nich jen hřbitov, ze kterého se uvolnila právě nalezená rakev.

Doktor Slater dostane úkol tam zajet a prozkoumat, jestli nějaké zárodky této obávané nemoci přežily, nebo už nic nehrozí. K tomuto úkolu si může vybrat svůj tým, který ho podpoří.

Dvůr cara Mikuláše

Další příběh, který sledujeme, je z dávné minulosti. Je rok 1916 a my se ocitáme na dvoře cara Mikuláše a jeho rodiny. Malý Alexej budí svým pláčem celý palác. Nikdo mu nemůže pomoci. Ani doktor Botkin, který se věrně stará o celou carskou rodinu. Až Rasputin dokáže malého Alexeje utěšit.

Na stránkách zažíváme později i Raspuninovu smrt, kterou si sám předpověděl, a tím před mladou Anastázíí  naznačil, jak to bude s jejich rodem, pokud se stanou činy, které zapříčiní jeho smrt. Při této řeči jí věnuje svůj stříbrný kříž. Ten ji měl ochránit od všeho zlého.

Prožijeme transport carské rodiny před vzbouřenci proti jejich vládě až po masakr, který možná schválil samotný Lenin. Je možné, že ho přeci jen přežila jediná osoba – princezna Anastázie? Ale kam se schovala, že ji ani bolševici nenašli?


Hodnocení

Příběh, který jsem našla na stránkách knihy Kříž Romanovců, mě velmi překvapil a v mnohém obohatil. Četl se sám. Nejen že jsem si užila pátrání na Aljašce, ale dostala i nahlédnutí do nedávné historie rodu, který tak neslavně a podle skončil. Dlouho se tradovalo, že princezna Anastázie možná přežila a z toho těží i autor knihy Robert MaselloLíbilo se mi o tom číst a byla to taková pomyslná třešnička na dortu, která nám doplňovala bádání doktora Slatera a jeho týmu. Propojuje  to mystikou, kterou byste zde nečekali. Dozvíte se hodně zajímavých informací nejen o španělské chřipce, ale i o životě na Aljašce.

Konec vás překvapí. Hlavně tím, co se stane na Ostrově svatého Petra. Tohle jsem vážně nečekala.

Autor: Zdenka z Medvědí oázy

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Kříž Romanovců
Čeština

Kříž Romanovců

0.0 0
398 338
Vyprodáno
Like

Latest articles

Ida je úspěšná architektka. V životě tak nějak tápe, ale má pocit, že je ve věku, kdy by měla přemýšlet o reprodukci. Protože nemá milence a už vůbec ne vztah, rozhodne se nechat si zmrazit vajíčka. O své tajemství se chce rozdělit se sestrou, která se léta snaží marně otěhotnět. Možná to není dobrý nápad, ale nad tím se Ida nezamyslela.
Den dětí se blíží. Ve spolupráci se značkou TREFL jsme si pro vás a vaše ratolesti připravili dárek – puzzle ZDARMA pro kluky i holky!
Vyrazte na festival, který přiváží TOP zpěváky a skupiny všech žánrů. Uskuteční se v Ostravě v Dolní oblasti Vitkovice.