ŠIKMÝ KOSTEL 3 konečně skladem! Vyzvednutí objednávky v prodejnách zdarma nebo s dopravou od 49 Kč

Recenze: Jonáš a Nenáš

Série knih o Jonáši a Nenáši získala mnoho ocenění. Například cenu norského ministerstva kultury za nejlepší debut nebo cenu norských kritiků za nejlepší knihu pro děti a mládež. Jaká je tedy tato kniha v kontextu českých knih pro děti?

Především je určena pro děti od 3 let. Má tedy jednoduchý příběh a celostránkové ilustrace. Kniha s nimi stojí i padá. Jednoduchá a přesná linka a barevnost z ní dělají krásnou vizuální záležitost pro dětské oči.
 

Text je dětsky přímočarý a nekomplikovaný. A vyvolává spoustu otázek, jež děti zcela jistě budou mít. Ale to je vlastně dobře, kniha tak získá další rozměr komunikačního prostředku mezi dítětem a dospělým. Dovedu si docela dobře představit, že příběh knihy může sloužit jako prvotní nástřel pro další práci s textem: kdo na vše říká Ano, a kdo Ne? - je to tak správně? - kdo se může ocitnout ve vězení? - co je to zlo? - může se zlý člověk polepšit? - jakou barvu má zlo, a jakou dobro? - je správné, když se obyčejný člověk snaží dopadnout zloděje? Knihu Jonáš a Nenáš lze třeba i v prostředí mateřské školy krásně zdramatizovat.
 

Jména obou hrdinů vycházejí z jejich nátury – Jonáš říká na vše Jo, Nenáš zase Ne. A tahle dvojakost, rozpolcenost, přivede oba hrdiny do nesnází, neboť se v tomto příběhu rozhodnou polapit zloděje, který uprchl z vězení. Barva a barevnost hrají v celém příběhu podstatnou roli.
 

V české produkci najdeme zcela nepochybně srovnatelné, ba i lepší knihy pro děti, jak textově, tak i výtvarně. Určitě je ale záslužné, že se máme možnost setkat s literaturou pro děti ze země tak vzdálené, jako je Norsko. Příběh zde vylíčený by se ale mohl odehrát kdekoli jinde, norské reálie tu nenajdeme. Nicméně, jako v každé správné dětské knize, jsou zde dva hrdinové, zcela obyčejní a ve své rozpolcenosti i malinko zmatení, kteří se rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou a potrestat zlo, respektive vrátit to zlo spravedlnosti, které uprchlo. Je zde i zápletka se záměnou, a ta spolehlivě funguje naprosto vždy.
Autor: Milan Šťastný

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Jonáš a Nenáš

4.5 2
299 245
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Možná že si někteří čtenáři, nadšení z prvních dvou dílů, začali říkat, co se to děje, že na ten třetí stále čekají. Nyní jsme se tedy dočkali, a jakmile se do té knihy začteme, zakrátko zjistíme, že Karin Lednická neprohloupila, když si dala se závěrečným dílem svého Šikmého kostela tak říkajíc načas. Je totiž evidentní, že si byla velmi dobře vědoma pravdivosti latinského hesla Finis coronat opus a chtěla před čtenářskou veřejnost předstoupit s dokonale vycizelovaným textem, který by důstojně zakončil její mnohaleté spisovatelské úsilí. Hned úvodem lze s potěšením konstatovat, že se jí to zdařilo na výbornou, a 18. duben 2024, kdy se kniha objeví na pultech našich knihkupectví, bude literárním svátkem!
Nenechte se zmást názvem, tohle je rozhodně kniha pro všechny děti – kluky i holky, sportovní nadšence i nenadšence. Najdete v ní dobrodružství, kamarádství, humor, ale i pořádné napětí či ponaučení. Za mě vše, co by měla skvělá kniha pro děti obsahovat.
Je tady soutěž o kuchařku, kterou připravila Tereza Langmajerová – blogerka, fotografka a foodstylistka. Kniha čeká na 2 výherce!
Prémiový obsah
číst více