Recenze: Jednorožci

Kdo jsou jednorožci, za čím se ženou a proč by měli vyčnívat? Ptám se, když prvně beru do ruky knihu s obálkou, která jde proti proudu.

Jednorožcům jsem kvůli domněle převažujícímu námětu přistupovala se zvědavostí, možná mírným předsudkem – týkajícím se toho, že LGBTQ na nás v poslední době vykoukne skoro z každé zásuvky, kterou otevřeme, a tím pádem z častého omílání může část společnosti být znechucena, i přestože k této komunitě mohou chovat respekt. Nicméně…! LGBT zde dostává stejný prostor jako heterosexuální postavy. Nepamatuji si už, jaký článek či zmínka mne přivedla k tomu, že by tahle komunita mohla být stěžejním zaměřením knihy. Asi to byla jen hra se senzací.

 

Sbírka povídek Jednorožci skýtá rozmanité příběhy ještě rozmanitějších lidí. Jakékoli předsudky vůči tematice se při zabředávání do osudů hlavních postav rozplynuly a na povrch se zcela dostával um slovenské autorky Barbory Hrínové vtáhnout do děje a zasáhnout člověka třímajícího její knihu, jež získala ocenění Anasoft Litera 2021.

 

Její styl je nabitý svěžestí, i přestože se pohybujeme v intimních rovinách, vztahových a životních svízelích hrdinů, kteří se nějakým způsobem vymykají z většinové společnosti nebo se cítí nedokonalí. Ale nevnímám je nijak negativně nebo pejorativně. V té jejich niternosti odhalíme, že jsou zranitelní tak jako každý, vidíme, jak se ničí při pátrání po tom, jakou správnou životní cestu zvolit, jak se plácají v neumění komunikovat. Stávají se tak ne/vědomými vyděděnci společnosti.

 

Knihou prostupují témata, která se mi zdají aktuální – jako třeba prostředí online seznamek, adopce zvířat, láska ke stejnému pohlaví, psychiatrická léčebna, terapeutická sezení. Tohle a další jsou věci, v nichž teď žijeme. Proto myslím, že kniha zasáhne jen určitý úsek populace a mine se účinkem u čtenářů cca 50+, protože jim bude chybět pochopení. Ale možná ne, možná budou zasaženi zprostředkovaně přes mladší generaci.

 

Co je nutné dodat, že tyhle povídky nejsou zdrojem depresivních nálad, ačkoli jsou takové ponuré stavy pojítkem některých příběhů. Hrínová do vyprávění vkládá ironii či úsměvné okamžiky, tudíž dokáže odlehčit i spletitější záležitosti.

 

I díky obálce jsem stála o to vložit Jednorožce do své knihovny. A myslím, že nejsem daleka ani toho přečíst si je za nějakou dobu zase.

Autorka: Radka


Četli jste Jednorožce? Napište k nim krátké hodnocení a body ve věrnostním programu máte v kapse!

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like

Latest articles

„Na tomto světě jsou místa, kde se od kamenů stále ještě odráží ozvěna minulosti.“ – citace z knihy, str. 7 –
Vyhrajte barvitý cestopis od íránistky a arabistky Lenky Hrabalové, která má s touto fascinující tajemnou zemí více než desetiletou zkušenost.
Prémiový obsah
číst více
Hra pro členy věrnostního programu KNIHCENTRUM.CZ. Ulovte KNIHCENTY a vyberte si dárek.