ŠIKMÝ KOSTEL 3 konečně skladem! Vyzvednutí objednávky v prodejnách zdarma nebo s dopravou od 49 Kč

Recenze: I když všechno končí

Síla projevů klimatické krize překonává i ty nejčernější scénáře. Svět je doslova v plamenech a lesní požáry na severu Švédska promění rekreanty v uprchlíky. Přesto všechno, život jde dál. Dál se rodí děti, lidé se seznamují a rozcházejí, mladí řeší první lásky. Je to ale vůbec možné?

Jens Liljestrand (1974) je uznávaný švédský novinář a spisovatel. Pracuje jako literární kritik pro různé deníky a dlouhodobě působil jako kulturní editor. Jeho nejnovější román I když všechno končí se překládá do dvaadvaceti jazyků. U nás jej právě vydalo nakladatelství Host. Kniha reaguje na sociální, politické a ekologické aktuální dění, a i kdybychom ji rádi označili za vymyšlenou, je nepříjemně realistická. Všechny katastrofy, které se tu dějí, se totiž mohou odehrát i u nás. A možná je pouze otázka času, kdy k tomu dojde.

Představte si dnešní lidi, anebo ještě lépe: Představte si sami sebe ve světě, kde téměř všechno hoří. Hrdinové si na to nemohli zvykat, k požárům začalo docházet z ničeho nic a oni mohli pouze reagovat. A to rychle. Tady totiž platí: Kdo neuteče, zemře. Uvědomují si to všichni. Obyčejní lidé, kteří se nikdy s ničím podobným nesetkali. Svět Jense Liljestranda je rozdělený stejně jako ten náš. Ať už geograficky anebo sociálně. Máme tu bohaté a chudé a také tu máme země, které vůbec nemají šanci. Autor je zmiňuje okrajově, ale i tak vám přeběhne mráz po zádech.

My se ocitáme v civilizovaném Švédsku. Anebo v tom Švédsku, které by si o sobě rádo myslelo, že je civilizované. Autor je sarkastický, vůči svým postavám bezohledný a baví ho, když z nich budete znechucení. Důvodů se k tomu najde spousta. Vy postavám vidíte až do hlavy, oni před vámi netají žádné myšlenky, a tak zjistíte, kdo je jaký ve skutečnosti. Z někoho se stane hrdina, ale to je opravdu výjimka. V jedné recenzi literární kritik označí I když všechno končí za román, který vůbec není hezký, ale právě proto je naprosto skvělý. Přiznejme si, že je docela osvěžující a místy i zábavné sledovat, jak se chovají ti, které bychom mohli označit za „antihrdiny“.

Díky přírodním katastrofám se rychle projeví, jaký je kdo ve skutečnosti. Někdo je prospěchář, někdo intrikuje, někdo je pouze hloupý a někdo se neštítí ublížit ostatním jen proto, aby si zdánlivě pomohl. Lidé už ani nepředstírají, že se chovají v rámci společenských norem, tohle je boj o přežití. A přesto existují místa, kde se mají lidé dobře. Melissa si užívá báječný život ve vypůjčeném luxusním domě, na sociální sítě přidává příspěvky o tom, že ekologové přehánějí, a jen tak z rozmaru se rozhodne napsat knihu. Pro ni je to hra, ale nepochopitelně (pro nás) se chovají i ti, u kterých je téměř dané, jak by se měli zachovat. Předpokládáte, že rodiče se postarají o své děti nebo vlastní rodiče? Román I když všechno končí vás přesvědčí o opaku. Díky knize zjistíte, čeho všeho jsou lidé schopní, aby si zachránili krk. Jak asi tušíte, nebude to nic hezkého.

Autor: Veronika Černucká

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like
Leave your comment

Latest articles

Možná že si někteří čtenáři, nadšení z prvních dvou dílů, začali říkat, co se to děje, že na ten třetí stále čekají. Nyní jsme se tedy dočkali, a jakmile se do té knihy začteme, zakrátko zjistíme, že Karin Lednická neprohloupila, když si dala se závěrečným dílem svého Šikmého kostela tak říkajíc načas. Je totiž evidentní, že si byla velmi dobře vědoma pravdivosti latinského hesla Finis coronat opus a chtěla před čtenářskou veřejnost předstoupit s dokonale vycizelovaným textem, který by důstojně zakončil její mnohaleté spisovatelské úsilí. Hned úvodem lze s potěšením konstatovat, že se jí to zdařilo na výbornou, a 18. duben 2024, kdy se kniha objeví na pultech našich knihkupectví, bude literárním svátkem!
Nenechte se zmást názvem, tohle je rozhodně kniha pro všechny děti – kluky i holky, sportovní nadšence i nenadšence. Najdete v ní dobrodružství, kamarádství, humor, ale i pořádné napětí či ponaučení. Za mě vše, co by měla skvělá kniha pro děti obsahovat.
Je tady soutěž o kuchařku, kterou připravila Tereza Langmajerová – blogerka, fotografka a foodstylistka. Kniha čeká na 2 výherce!
Prémiový obsah
číst více