Recenze: Hora duchů

Debutový román Kylea Perryho Hora duchů vyšel pod hlavičkou nakladatelství HOST. Jak hlásá už tajuplná obálka, jedná se o působivou krimi z Tasmánie odhalující krásu i krutost přírody... a také lidí. A rozhodně stojí za přečtení!

Autor od protinožců

Kyle Perry je poradce pro mládež a drogové a alkoholové závislosti z tasmánského města Hobart. Vyrůstal v okolí tasmánských buší a moří, a proto je místní krajina nedílnou součástí jeho psaní i volného času. Jeho prvotina Hora duchů byla přeložena do pěti jazyků a získala nominaci na celou řadu literárních ocenění.  V současné době pracuje na dalším románu.

Příroda, folklór a nejedna záhada

Na školním výletě v divočině tasmánských hor se ztratí nesourodá skupinka několika náctiletých děvčat a obyvatelé městečka Limestone Creek jsou ihned v pozoru. Takovou událost totiž nezažívají poprvé. Poprvé to nedopadlo vůbec dobře a po tragédii zůstaly pověsti o hoře Duchů a a taky o děsivém Hladovci. Po dívkách začne pátrat zkušený detektiv Con Badenhorst, kterého pronásledují jeho minulé, ne vždy úspěšně vyřešené, případy. Pustí se do pátrání plnou vervou. Mezi hlavní podezřelé se rychle dostává otec jedné z dívek a zároveň místní drogový dealer s vrtkavou povahou. Čím víc informací vychází najevo, tím se případ zdá zamotanější. Co když pohřešované dívky nejsou tak nevinné a čisté jako lilie? Je možné, že dívky odešly z vlastní vůle? A vrátí se zpátky živé?

Cizokrajný šmrnc

Tasmánie se v literatuře moc často neobjevuje, proto je osvěžující přečíst si něco – navíc současného – z tohoto dalekého malebného kousku světa. Navíc se jedná o prvotinu, která je doslova nabitá mnoha dějovými linkami a odbočkami a je už na čtenáři, aby si zvolil, co je mu blízké a co ho zaujalo více, co méně.

Autor nabízí živelnou přírodu, pro nás celkem zvláštní, osobité postavy ať už vyšetřovatelů a místních nebo i pohřešovaných dívek, a taky do toho zamontoval místní pověst. Někdo by to hodnotil jako smíchání příliš ingrediencí, ale ač se jedná o autorovu prvotinu, tak dílčí části i celek funguje velmi dobře a nutí čtenáře k dalšímu čtení, aby rozklíčoval, jak to tedy ve skutečnosti je.

Povedená prvotina

Hora duchů patří mezi velmi kvalitní čtení, přestože se jedná o autorův debut. Nabídne atypické prostředí i „hrdiny“ a spoustu námětů k tomu, jak to může dopadnout. Pravda je však jen jedna. Příznivcům poctivé krimi s přesahem vřele doporučuji! 


Hodnocení: 88 %
Autor: Iva Lutonská

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like
Leave your comment

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.