Máme pro vás LEPORELO ZDARMA. Vyberte si ze dvou druhů.

Recenze e-knihy Kéž je nám odpuštěno

archiv revue
Znáte takové ty americké filmy, kde je celý příběh o tom, jak hlavní hrdina zjistí, že musí svůj život sdílet s někým, koho bytostně nenávidí, jenomže v průběhu filmu se jeho city diametrálně změní a v poslední scéně se náš hlavní hrdina srdceryvně loučí se svým milovaným přítelem, který byl kdysi jeho nepřítelem.

Kéž je nám odpuštěnoZnáte takové ty americké filmy, kde je celý příběh o tom, jak hlavní hrdina zjistí, že musí svůj život sdílet s někým, koho bytostně nenávidí, jenomže v průběhu filmu se jeho city diametrálně změní a v poslední scéně se náš hlavní hrdina srdceryvně loučí se svým milovaným přítelem, který byl kdysi jeho nepřítelem.

No, tak přesně takhle se měnil můj vztah ke knize Kéž je nám odpuštěno a jejímu hlavnímu hrdinovi Haroldovi.

Na začátku knihy totiž neexistuje (aspoň z mého úhlu pohledu) žádný důvod, proč by vám měl být Harold se svým životem sympatický.

Po té, co jeho bratr George při automobilové havárii zabije dva lidi; psychicky se zhroutí; Harold se vyspí s jeho manželkou, kterou George zabije tím, že o její hlavu roztříští stolní lampu, musíte mít totiž pocit, že takhle úchylná rodina si nezasloužísnad ani špetku vaší pozornosti.

Nemluvě o tom, že Harold se ani dál moc nesnaží získat si čtenářovi sympatie. Zatímco George je zavřený v blázinci, Harold objevil jeho zásoby Viagry a pouští se do sexuálních dobrodružství s podivnými ženami, se kterými se seznamuje přes internet nebo třeba u pultu s mraženými potravinami.

Jenomže jak tak na více než pětseti stranách pozorujete Harolda a to, jak zvládá všechno to, co se na něj během několika dní nahrnulo, zjistíte, že má i své světlé stránky. Tak třeba, jinak docela ufňukaný Harold se umí čelem postavit tomu, že na něj připadla péče o Georgovi dvě děti a ještě se dokáže starat o chlapce, který při Georgem zaviněné nehodě přišel o rodiče.

Jenomže tahle knížka není jenom o Haroldovi samotném, ale spíš tak nějak o životě celkově. Tak jak si musíte v průběhu vyprávění zvyknout na Harolda, musíte si také zvyknout na příběh samotný. Nejdřív vám totiž může přijít rozvleklý a bez nějaké závažnější zápletky. Jenomže tam někde, kde vám začíná být Harold sympatický, si také uvědomíte, že tohle není žádný thriller s těžko uvěřitelným dějem, ale vyprávění o životě tak jak plyne v proudu času a o tom, co všechno se v takovém proudu může objevit.

Asi nejvíc je tohle vidět v závěru knihy. Ta totiž začíná a končí oslavou Dne díkuvzdání. Jako čtenář, který Harolda provázel během jednoho celého roku, vám totiž dojde, jak hrozně moc se toho během jednoho roku v Haroldově životě stalo, i když v průběhu knihy to vypadalo, že se vlastně nic neděje. A takhle nějak je to přece i v tom běžném neliterárním životě.

Nejpozitivnější na téhle knize s poměrně depresivním dějem mně ale přijde to, jak se Harold pod vlivem nečekaných a negativních událostí mění v lepšího člověka. Je pozitivní číst příběh, který dodává naději v to, že i to nejhorší, co se děje, může být přetaveno v něco dobrého a prospěšného.

Autor: Mlok cestovatel
Zdroj: mlokcestovatel.cz

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Ve spolupráci s nakladatelstvím INFOA jsme pro vás připravili fantastickou nabídku, která vykouzlí úsměv na tváři vašich nejmenších.
Hledáte zábavu na dlouhé letní večery?
Rodiče, i když toho máte někdy dost, nevzdávejte to se svými dětmi a věnujte se jim hlavně v prvních šesti letech života, které jsou pro rozvoj řeči a myšlení (potažmo IQ) klíčové. Vždycky to má smysl, protože žádné dítě se nerodí hloupé, vzkazuje všem rodičům lékařka a autorka bestsellerů předškolní přípravy a sexuální výchovy Jana Martincová. A mluví z vlastní zkušenosti. Když se jí před 20 lety narodil syn s ADHD, nevzdala to. Dnes už ví, že úspěšná cesta původně okolím odepsaného dítěte začala u knížek Pro chytré hlavičky.