Recenze: Drak spí

Líbivá příroda, hrstka starousedlíků a pár naplavenin z Prahy. Těžce pracující lidé, nevraživost a temná tajemství, která měla zůstat navždy pohřbená. Takové jsou jižní Čechy v podání známé české spisovatelky Michaely Klevisové.

Michaela Klevisová (1976) vstoupila do světa literatury v roce 2007 detektivkou Kroky vraha. Následovaly další detektivky, ve kterých se objevil policista Josef Bergman. Ten pátral po vrazích v naší důvěrně známé české kotlině. Poté Klevisová navázala na tradici severské krimi a svého vyšetřovatele poslala na sever, aby tam na vlastní pěst vyřešil několik případů. V aktuálním románu Drak spí Bergman vyšetřuje zločiny v jižních Čechách. My se s ním setkáváme po sedmé a jeho dobrodružství opět vydalo nakladatelství Motto.

Žánrově jde o thriller s prvky klasické detektivní zápletky a krimi románu založeného na vyšetřovacích postupech. Každopádně, na své si přijdou milovníci napětí a je úplně jedno, do které škatulky příběh zařadíte. Kulisy jsou na první pohled idylické, ale atmosféra a ladění příběhu by obstálo i v hororu. Klevisová si opět vyhrála s mezilidskými vztahy, podrobnými popisy a důkladnými charakteristikami. Pokud si potrpíte na přirovnání, napadá mě jméno slavné anglické detektivkářky P. D. Jamesové.

V knize najdete několik záhad a zároveň i stopy, díky kterým byste mohli zápletky rozplést. Protože ale autorka žánru rozumí a není žádná začátečnice, bude téměř nemožné odhalit její triky. Drak spí je ve své podstatě tím, co někteří nazývají klaustrofobickou detektivkou. Všichni aktéři příběhu se znají a vy se budete postupně dozvídat, jaké jsou mezi nimi vztahy a co kdo z nich tají. Možná jste žádnou jihočeskou vísku nikdy nenavštívili, ale i tak budete mít pocit, že příběh je vám důvěrně známý.

Podobně to je i s jednotlivými postavami. Klevisová dokáže barvitě popsat různé lidské charaktery a její Drak spí by obstál i jako společenský román. Stejně jako rozumí svým postavám, rozumí i svým bližním a nic lidského jí není cizí. Nedělá si iluze, nemoralizuje, nepoučuje, ale popisuje život, jaký je. Všechny postavy jsou nádherně živé, mluví, jak jim narostl zobák, a vám nebude dělat problém se do nich vžít. Protože je autorka žena, je logické, že jí více sedí ženské postavy. Přestože jsou její ženské postavy originální, řeší problémy, jaké řešíme i my nebo naši blízcí.

Drak spí je brutální výpovědí o tom, čeho všeho jsou lidé schopní, když nechtějí, aby se ostatní dozvěděli o jejich činech. Současné zločiny se proplétají s dávnými tragédiemi a ke slovu se dostanou i vztahy mezi Čechy a Rakušany ve druhé světové válce. Drak spí je důstojná detektivka s umně vybudovanou zápletkou. Klevisová dokáže udržet tajemství až do poslední stránky, a tak jí nebude dělat problém udržet vás v neustálém napětí. Josef Bergman je stále ve formě a ženské čtenářky ocení, že velkou roli dostala i jeho kolegyně Sylvie.

Drak spí je čtivý detektivní příběh, který naznačuje, jakým směrem by se mohly ubírat české detektivky. K úspěchu stačí malebné prostředí, nápaditá zápletka a pochopení pro lidskou duši. K tomu připočtěte svižný styl vyprávění plný člověčiny a pokoru vůči životu a literatuře. Pro Michaelu Klevisovou je každá postava důležitá a věřím, že stejně tak jí zaleží i na jejích čtenářích. Drak spí vás rozhodně nezklame. Je to poctivá detektivka se vším, co od žánru očekáváte. Svět je v ní v pořádku a všechno zlo bude po zásluze potrestáno. I když možná trochu jinak, než si představujete.    

Autor: Veronika Černucká

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Kroky vraha

0.0 0
349 297
Vyprodáno
Čeština

Sněžný měsíc

4.2 6
349 297
Vyprodáno
Čeština

Ostrov šedých mnichů

5.0 2
349 297
Vyprodáno
Čeština

Zmizela v mlze

5.0 2
269 229
Vyprodáno
Čeština

Zlodějka příběhů

5.0 1
299 254
Vyprodáno
Like

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.