• Zákaznická linka 597 490 490

Recenze: Beton a hlína

Srdce mi zaplesalo, když jsem s překvapením zjistila, že má oblíbená autorka se zajímá o ekologii. Zároveň mě mrzelo, že nás Hanišová ochudila o další skvělý román či povídky se sociální tematikou.

Kniha Beton a hlína vznikla díky tomu, že nakladatelství Host chystalo edici Klimatex. Hanišová původně opravdu zamýšlela zůstat u románu, ale psaní po pár týdnech s neúspěchem odložila. A přišel nápad na rozhovory s těmi, kdo jsou v oblasti udržitelnosti angažovaní a jsou aktivní v oblasti ekologie. Vítám, že Viktorie Hanišová k sobě byla na počátku kritická a zvážila různá hlediska. Jen díky tomu mohl z vybraného tématu vykrystalizovat pohled na určitou skupinu lidí, jimž potřeba souladu člověka s přírodou ovlivnila životy.

 

Rozhovory se obecně zdají být otevřené, necenzurované, uvolněné. Odpovídající se nebojí Hanišové oponovat. Co dotazované spojuje, je touha pomoct přírodě, vrácení se k tomu, co nám příroda může přirozeně poskytnout, budeme-li se k ní chovat s pokorou. Člověk si bere z planety vše, co se mu zlíbí. Ale velmi málo jí vrací. Věřím, že tato kniha čtenářům dokáže vnuknout zamyšlení nad spoustou záležitostí. Mně tam ale k dokonalosti ještě něco chybí, není to pro mě ucelený obraz. Musím nicméně vyzdvihnout to, co by si měl čtenář uvědomit – že už samotný jedinec je hybatelem mnoha věcí!

 

Co musím knize vytknout, jsou černobílé fotografie. Barevné by daleko lépe vystihly atmosféru – tu přírodní a přirozenou, což je i myšlenkou této knihy. Zároveň chápu i druhý aspekt – černobílé jsou méně nákladnější a ekologičtější.  

 

Název Beton a hlína úžasně koresponduje s náplní knihy a oceňuji takový nápad. Beton je pro mne vyjádřením města nahuštěného lidmi a budovami. A hlína znamená, že i městská džungle skýtá skulinku pro to vytvořit si i v tomto nehostinném prostředí přírodu anebo podporovat každou možnost jejího žití a rozšíření.

V každém člověku, s nímž vede Hanišová rozhovor, spatřuji v dnešním zrychleném světě hrdinu. Nebojí se jít proti proudu, často jsou mezi nimi průkopníci v oboru, kterému se věnují a rozvíjejí činnosti, které jsou pro většinovou společnost mimo jejich úhel pohledu. Často se také potýkají s tím, že jim státní organizace házejí klacky pod nohy a podpora přírody se tak rozporuje.

Některé rozhovory ve mně rezonují více, jiné méně. Hlubší dojem ve mne vyvolal například text Zahrádka jako dlaň, v němž se dozvídáme o zahrádkářské kolonii umístěné přímo v srdci Brna. Dotazovaná zahrádkářka nám niterně vypovídá, co pro ni, její rodinu i ostatní uživatele tamních zahrádek tyto pozemky znamenají a co jim poskytují. Zdaleka se nejedná jen o prostor pro pěstování. Proto i mě pobouřilo, že záměrem města je zahrádky zrušit a vybudovat zde něco jiného. Nad tím musí člověk kroutit hlavou. První rozhovor je o komunitní zahradě v pražské Tróji – Kuchyňce. Jedním z členů a zároveň jediným placeným zaměstnancem je svérázný Ondřej Rynda. Utkví v paměti hlavně kvůli Ryndově projevu, který je rozvolněný a hovorový. Rozhovor Půda, která nás živí, je tenčí než slupka jablka je pohlazením na duši.  Alena Malíková si v sobě chová nádherný vztah k přírodě a půdě. Umí pěkně vyjádřit své myšlenky. Ale to se týká i jiných dotazovaných. Zkrátka záběr knihy je široký díky zpovídaným lidem.

 
Vnímáte-li tuto problematiku jako něco, co je potřeba řešit, sáhněte po Betonu a hlíně. Třeba vám také vnukne nápad, jak něco změnit či zlepšit.


Autorka: Radka

Četli jste tuto knihu? Zanechte nám u ní slovní recenzi a získejte body ve věrnostním programu. 

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Houbařka

4.8 5
od 199

Anežka

4.2 5
od 189
Čeština

Rekonstrukce

5.0 1
249 204
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Až dočtete první knihu Blanky Malé, vyvolá ve vás nutkavý pocit že chcete pokračování. Autorčin styl psaní nepostrádá humor ani jiskru a příběh samotný ve vás zanechá teplo jižní Itálie. Láska ve špičce italské boty vám možná také zasadí do hlavy myšlenku, že mít občas nějaké přání se vyplatí.
Čekala jsem suchopárná fakta podaná nezáživnou formou holých vět ve stylu akademické práce, ale tohle bylo moc prímovní počteníčko. Vyprávění bylo překvapivě dobrodružné a napínavé. Zajisté má na celkovém dojmu lví podíl i vynikající překlad Lumíra Mikulky.
Hra pro členy věrnostního programu KNIHCENTRUM.CZ. Ulovte KNIHCENTY a vyberte si dárek.