ŠIKMÝ KOSTEL 3 konečně skladem! Vyzvednutí objednávky v prodejnách zdarma nebo s dopravou od 49 Kč

Recenze: Barva vraždy Bee Larkhamové

Bee Larkhamová byla svobodomyslná učitelka hudby. Záměrně říkám: Byla. Někdo ji zavraždil a jediným svědkem její vraždy byl třináctiletý Jasper. Problém je, že Jasper není jako my. Nedokáže si zapamatovat obličeje a svět vnímá pouze jako shluk barev. Dokáže i tak pomoct policii vypátrat vraha?

Anglická spisovatelka Sarah J. Harrisová se jako novinářka zaměřuje na problematiku vzdělávání. Díky své práci se začala zajímat o vícesmyslové vnímání a neurologickou poruchu, kdy nemocný nedokáže rozeznat jednotlivé obličeje. Tyto poruchy ji zaujaly, a tak vznikl psychologický thriller Barva vraždy Bee Larkhamové. Jde o autorčin první román pro dospělé čtenáře a u nás jej vydalo nakladatelství Host.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Harrisová těží z úspěšné detektivky Podivný případ se psem od Marka Haddona. Ale nenechte se mýlit. Ačkoliv hlavní hrdina a amatérský vyšetřovatel je tak trochu jiný mladík, Barva vraždy Bee Larkhamové je originální a čtivý román, který vás chytí za srdce. Ano, vím, že jde o detektivku se vším všudy, co od ní očekáváte, ale to, co s vámi zamává nejvíc, je vnitřní život hlavního hrdiny. Jasper totiž trpí Aspergerovým syndromem.

Není vyloženě autista, jen to má nastavené trošku jinak. Celý příběh nám vypráví v první osobě a ze svého naivního pohledu. Jeho svět je na hony vzdálený tomu našemu. My vidíme lidi, věci a zvířata, ale on vnímá pouze barvy. Všechno hodnotí odstíny barev a vy chtě nechtě budete žasnout, jakou má fantazii. Protože je, jaký je, a není s ním kloudná domluva, vyšetřování řádně zkomplikuje. To, že dělá zmatky, je ale většinou úsměvné. Kniha je plná laskavého humoru, protože Jasper se nevědomky dopouští řady přešlapů a trapasů.

Bee Larkhamová je jeho nová sousedka. Jde o dvacetiletou dívku, která vyučuje hudbu a která si nedělá těžkou hlavu s věrností. Od počátku flirtuje s Jasperovým otcem a s mnoha jinými. Sousedům je trnem v oku, a když dojde k několika konfliktům, čtenář má k dispozici pěknou řádku podezřelých. Díky Jasperovi a jeho zvláštnostem je možné uchovat tajemství až do konce, proto se připravte na šokující pointu. Jasper se bojí, že jeho otec má ve vraždě prsty, a jistý si není dokonce ani tím, zda je bez viny on sám.

Barva vraždy Bee Larkhamové v mnohém připomíná módní a oblíbené psychologické thrillery s nespolehlivým vypravěčem. Na své si přijdou milovníci napětí, řešitelé detektivních hádanek, ale i ti, kteří preferují umělecky hodnotné texty. Obsahově jde o žánrovou literaturu, protože tomu se nevyhne žádná detektivka, ale stylově jde o příběh, který z vás udělá lepšího člověka. Budete se cítit fajn, vychutnáte si každičké slovo a nejspíš zalitujete, že nemůžete vidět svět očima hlavního hrdiny.

Možná budete Jaspera zpočátku podceňovat a dívat se na něj se shovívavým nadhledem, ale to se velmi rychle změní. Brzy totiž zjistíte, že je chytřejší než většina z nás. Stane se vám vzorem a vy si uvědomíte, že svět potřebuje více takových Jasperů. A nejspíš si stejně jako já položíte otázku, kdo je vlastně „normální“ a kdo „trochu jiný“. Tenhle příběh nevyženete z hlavy a budete se k němu často vracet. Proč? Protože i dospělí potřebují pohádky a díky Jasperovi se dotkneme ryzí čistoty a ryzího dobra.

Autor: Veronika Černucká

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Barva vraždy Bee Larkhamové
Čeština

Barva vraždy Bee Larkhamové

0.0 0
369 303
POSLEDNÍ KUSY
Like

Latest articles

Možná že si někteří čtenáři, nadšení z prvních dvou dílů, začali říkat, co se to děje, že na ten třetí stále čekají. Nyní jsme se tedy dočkali, a jakmile se do té knihy začteme, zakrátko zjistíme, že Karin Lednická neprohloupila, když si dala se závěrečným dílem svého Šikmého kostela tak říkajíc načas. Je totiž evidentní, že si byla velmi dobře vědoma pravdivosti latinského hesla Finis coronat opus a chtěla před čtenářskou veřejnost předstoupit s dokonale vycizelovaným textem, který by důstojně zakončil její mnohaleté spisovatelské úsilí. Hned úvodem lze s potěšením konstatovat, že se jí to zdařilo na výbornou, a 18. duben 2024, kdy se kniha objeví na pultech našich knihkupectví, bude literárním svátkem!
Nenechte se zmást názvem, tohle je rozhodně kniha pro všechny děti – kluky i holky, sportovní nadšence i nenadšence. Najdete v ní dobrodružství, kamarádství, humor, ale i pořádné napětí či ponaučení. Za mě vše, co by měla skvělá kniha pro děti obsahovat.
Je tady soutěž o kuchařku, kterou připravila Tereza Langmajerová – blogerka, fotografka a foodstylistka. Kniha čeká na 2 výherce!
Prémiový obsah
číst více