Recenze: A zrodí se píseň

Kostičas, komplikovaná fantasy pro náročnější čtenáře od Hostu, se pomalu rozvíjí a k dispozici jsou už celkem čtyři díly a na pátý se čeští čtenáři už mohou těšit.

Kostičas nás zavedl do otroctví, do světa, kde byla jen beznaděj a ten, kdo měl naději, jí byl velmi rychle zbaven. Jenže protagonistka Paige Mahoney se i přes všechny překážky dokázala dostat zpátky do Londýna a zachránit i spoustu vidoucích. Pro neznalé této série jsou vidoucí lidé vlastně obdaření schopností, která jim pomáhá se nějakým způsobem realizovat ve spirituální i fyzické formě. Může se jednat o jasnovidce, krajinochodce a další jiná média. Nemusíte mít obavu, v prvním dílu je vše vysvětleno, ovšem čím více příběh postupuje, tím méně autorka vysvětluje. Předpokládá, že jste na její složitý systém navyklí a dokážete se v něm bez problému vyznat.
 

Proto je také série určená spíše pro náročnější, protože je opravdu komplikovaná. Ač se to v prvním díle ještě tolik nezdá, čím víc postupujete ve čtení, tím více poznáváte nejen z Vidořádu, ale i ze Scionu a Refájců. Navíc i systém je zcela odlišný od toho našeho, ačkoliv se děj odehrává v Londýně. V té době Londýn patří Scionu, což je vedení, které neuznává vidoucí a snaží se je vymazat. V tomto dílu se na to autorka opět zaměřila a přichází s něčím novým, co pořádně zamíchá kartami.
 

Dějová linie je jednoduchá, což je jen dobře. Pokud by se dělila, čtenář by měl zas o to větší problém se orientovat. Už takhle je kniha naplněná spoustou postav, i když ty hlavní jsou dá se říct stále stejné, tak těch vedlejších přibývá a stejně tak přichází na scénu i noví nepřátelé, kteří nachází novodobé způsoby eliminace vidoucích. Paige má co dělat, aby všechno vyřešila. Nejenže bojuje proti systému, ale samozřejmě po její krvi prahne i Refájka, která se ji už kdysi pokusila zabít. Ke všemu se stala Kmotryní vidoucího lidu a aby politická struktura vidoucích lidí mohla fungovat, musí žít a velet jim s těmi nejlepšími úmysly. Jakmile padne Paige Mahoneyová, padne i vidořád.
 

Stejně jako v předešlých dílech, Kostičasu a Vidořádu, i tentokrát se můžete těšit na milostné prvky. Ty jsou spíše jako bonus, protože příběh je natolik akční a zapeklitý, že na lásku opravdu nezbývá čas. Navíc Paige se nezamilovala do komplikované osoby, a tak není těžké pochopit, proč se pořád potýká s nejistotou a polemizuje nad tím, jestli jí náhodou Strážce nechce bodnout dýku do zad. I přesto však na intimnosti dojde, ale rozhodně se nejedná o prvoplánovou romanci. Vážně jsou spíše doplňkem silného dramatu.
 

Kladem, i když pro někoho možná i mínusem, může být fakt, že autorka nedopřává čtenáři oddechu. Neustále se něco děje a Paige je pod velkým tlakem. Musí se vypořádat se spoustou problémů najednou, což může být trochu problém, protože čtenář a vlastně ani sama hrdinka, si není jistá, na který se má zaměřit dříve. A ke všemu se ty nesnáze nejenže neztrácí, ale spíše přibývají.
 

Šikovné je, že se dočkáte odpovědí na některé dotazy z předchozích románů. Kupříkladu proč si tehdy Strážce vybral právě Paige. Stejně jako mě předpokládám, že spoustu čtenářů bude zajímat Jaxon – jeho minulost i osobnost. I v tomto případě spisovatelka zas dodává něco nového a dá se říct, že se snaží nic neopomínat a dávat každému prvku nejen řád, ale také vývoj, takže máte pocit, že dějová linie je skutečně celá stále v pohybu. Těch elementů, na které se musíte soustředit je opravdu hodně a proto se s tou spoustou postav to není žádná legrace a to především pro čtenáře, kteří si nepamatují Kostičas a Vidořád. Doporučuji si je znovu přečíst, aby vám nic neuniklo, jinak ten zážitek nebude natolik komplexní.
 

Máte pocit, že už vás Samantha Shannon nemá čím překvapit? Ta má v rukách tolik trumfů, až to může děsit. Nejenže bez problémů přechází z vidoucích na refájce a domýšlí nové schopnosti vidoucích, ale stejně tak nemá problém měnit lokality, a tak se můžete dočkat nejednoho překvapení. Pravdou je, že náročnější čtenář může namítat, že autorka v některých případech nemá díky žánru meze a může jej účelově využívat, jak je potřeba. Může a dělá to, ale i přesto působí kniha promyšleným dojmem a máte pocit, že se před vámi odehrává nebezpečné, a velmi živé dobrodružství, ve kterém atypicky bojuje dobro se zlem.
 

V úvodu románu můžete být trochu zmatení, jelikož Paige je opět mimo své tělo. Jenže se díky tomu dozvídá informace od Jaxona a i začíná opět silně pochybovat. Nejenže musí vést válku proti Scionu, ale ke všemu se do hry dostává i Senshield a Terebell vystrkuje drápky. I když je na stejné straně jako Paige, hodně na ni tlačí a nařizuje. Zkrátka nic není jednoduché a Paige dohání k takřka nadlidským výkonům, stejně jako v předešlých dílech. Pokud vám však tento fakt nevadil v předešlých dílech, sotva vám pokazí dojem z tohoto akčního dobrodružství nyní.
 

Závěr je opravdu silný, stejně jako vždy dokáže spisovatelka čtenáře ohromit a není divu, že se její knihy řadí mezi úspěšné. Psát umí a její příběh je tak neotřelý a originální, až bere dech. I tentokrát přidala několik málo prvků, aby svůj koncept daného světa dotříbila. Máte se nač těšit.
 

A zrodí se píseň si nesmí nechat uniknout žádný fanoušek Kostičasu! A v případě, že vás zaujala anotace či tato recenze mohu doporučit, abyste sáhli po prvním díle a přečetli si celou sérii pěkně od začátku. Věřte mi, stojí za to.

Autor: Chensie Ips

ZDE RECENZE NA KNIHU KOSTIČAS

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Kostičas (1.díl)

5.0 1
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Vidořád (2. díl)

0.0 0
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

A zrodí se píseň (3. díl)

5.0 1
369 303
IHNED odesíláme
Like
Leave your comment

Latest articles

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.