Připravujeme

Profily I

Série: Delfín
Brožovaná bez přebalu lesklá
EAN:9788074742385
Literatura, film, výtvarné umění
30.06.2023
Manufacturer: Triáda

Připravovaná novinka. Expedujeme do dvou pracovních dnů po vydání.

Availability: NOVINKA připravovaná
299 Kč
Annotation

První svazek spisů Jiřího Němce obsahuje texty o literatuře, filmu a výtvarném umění z let 1959–1989. Název Profily se přidržuje návrhu Jiřího Němce na pojmenování výboru z jeho prací, o jehož vydání se s editorem nynějších spisů domlouvali v letech 1999–2001, a zřetelně odkazuje k názvům časopisu Tvář či sborníku Podoby.

Svazek je rozdělen do dvou oddílů. První zahrnuje texty věnované zpravidla české kultuře, a to dílům a autorům domácím či – od poloviny osmdesátých let po Němcově vynuceném odchodu do Rakouska – exilovým. Ve druhém oddílu jsou shromážděny Němcovy články a studie z období od konce padesátých do poloviny šedesátých let, týkající se zahraničních autorů a jejich děl, s přesahem k jejich překládání a uvádění do českého, respektive československého kontextu. V rámci každého oddílu jsou texty řazeny chronologicky. První začíná Němcovým textem, publikovaným původně v polštině roku 1959 a věnovaným „outsiderům“ v české literatuře, přičemž zejména třem z nich – Josefu Florianovi, Jakubu Demlovi a Ladislavu Klímovi – se jako interpret či editor věnoval J. Němec i v následujících čtyřech desetiletích. Oddíl uzavírá poslední Němcův text o literatuře, recenze sborníku o díle Bohumila Hrabala z konce let osmdesátých. Druhý oddíl zahajuje vůbec první Němcův publikovaný text, doslov k české edici próz Roberta Louise Stevensona. Posledním textem druhého oddílu a zároveň závěrečným textem prvního svazku Profilů je studie, hodnotící situaci na poli překladové literatury v Československu poloviny šedesátých let, již J. Němec napsal pro časopis Tvář společně s Vladimírem Kafkou.

Kniha obsahuje všechny známé texty Jiřího Němce o literatuře, filmu a výtvarném umění, které napsal – v širokém žánrovém a druhovém spektru – s úmyslem uveřejnit je, ať už k jejich otištění či přednesení skutečně došlo či nikoli. O těchto okolnostech informují níže uvedené komentáře k jednotlivým textům. Pouze v jednom případě šlo zřejmě o interní text, posudek na rukopis připravovaný ke knižnímu vydání.

Products specifications
Podnázev Literatura, film, výtvarné umění
Druh sortimentu Kniha
Autor Jiří Němec
Editor Robert Krumphanzl
Značka Triáda
Vychází 30.06.2023
Rok vydání 2023
Pořadí vydání 1. vydání
Vazba Brožovaná bez přebalu lesklá
Edice Delfín
ISBN 978-80-7474-238-5
EAN 9788074742385
Interní kód 0394994
Produktový manažer Tereza Wawreczková (tereza.wawreczkova@knihcentrum.cz)
Ceny dopravy