Objevte kouzlo v chovu domácích zvířat a navraťte se ke kořenům

Naše babičky a dědové by se dnes radovali, kdyby viděli, jak se opět pomalu navracíme ke kořenům a objevujeme krásu v činnostech, jako je pěstování rostlin nebo chov zvířat. Pociťujete i v sobě potřebu navrátit se ke kořenům a objevit kouzlo všeho domácího, ale nevíte, jak začít nebo si neumíte představit, co vše to bude obnášet? Přesně pro vás je tady edice knih Chováme od nakladatelství Vašut, které vám pomůže odstartovat vaši chovatelskou vášeň.
Chováme slepice aneb šťastný život v zahradním výběhu

Přemýšlíte už dlouho, že byste si pořídili slepice, ale nevíte, jak začít? Možná nyní, i s ohledem na cenu vajíček, je ten správný čas. Autor knihy Chováme slepice Robert Höck je zakladatelem projektu Happy hun (Šťastná slepice), který má za cíl šířit osvětu ohledně chovu slepic a to s jedním osobním přáním, aby se chovaly v lepších podmínkách. V této krásně zpracované knize se autor snaží na zhruba 100 stránkách jednoduše a čtivě vysvětlit vše, co se chovu slepic týče. 


V prvních kapitolách se dozvíte, jestli je vaše zahrada vhodná pro chování slepic a kolik místa budete (podle počtu slepic) potřebovat. Autor Vás provede plemeny slepic a pomůže s jejich výběrem. Co se kurníku a výběhu pro ně týče, ani tam nebudete pozadu. Své místo v knize věnuje autor i zdraví slepiček a prevenci před nemocemi. Robert Höck vám poradí i s krmením, vhodným výběrem krmiva, ale i vlastními tipy na domácí krmné směsi. Autor v knize nezapomíná  ani na nebezpečí, která mohou v chovu vašim slepicím hrozit. Dozvíte se, které rostliny jsou pro ně jedovaté, a na které predátory si máte dát pozor. Obzvlášť podrobně se autor věnuje rostlinám, které jsou naopak pro chov přímo vhodné a žádoucí.

Chováme slepice je praktická příručka pro všechny začínající, ale i zkušené chovatele a zodpoví vám všechny vaše otázky ohledně chovu těchto opeřených kamarádů. 


Chováme králíky aneb nenároční ušáci v králikárně

Důvodů, proč se pustit do chovu králíků, je hned několik. Pokud jste tradičního smýšlení a králíka chcete chovat na maso, určitě z ekonomického hlediska potěšíte domácí rozpočet. Nejenom že chov králíků na maso vychází poměrně levně, zároveň vám pomůže redukovat množství kuchyňského odpadu a odpadu ze zahrady, který ještě skvěle poslouží jako potrava pro vaše ušaté kamarády. Domácí rozpočet Vám ušetří i fakt, že již nebudete zbytečně utrácet za průmyslová hnojiva, neboť nedílnou součástí chovu králíku je i nakládání s jejich hnojem. Pokud nejste příznivci tradičního chovu zvířat a nechcete je zabíjet, a už vůbec ne jíst, i  vám králici mohou posloužit. Kontakt s živými tvory působí blahodárně na psychiku člověka, pomůže vám odreagovat se od každodenních starostí. A nejenom to. Jestliže do chovu vašich domácích mazlíčků zapojíte i ostatní členy rodiny a především děti, budete u nich přirozeným způsobem budovat  smysl pro zodpovědnost. Děti si budou vědomé, že zvířátko potřebuje péči a čas, a že zvířata v domácím zájmovém chovu jsou plně závisla na lidské péči, aby přežila.

V knize Chováme králíky od autora Axela Gutjahra se dozvíte o králících vše. Stejně jako v jiných titulech z edice Chováme se dozvíte, jaká plemena existují, a které je to pravé pro vás. Naučíte se o králíky správně pečovat a starat. Po přečtení budete vědět, jak správně chovat králíky v králikárně, popř. v jiných zařízeních. Dozvíte se, jak správně je krmit, jak pečovat o jejich srst nebo drápky. Velkým plusem této knihy je rozhodně vzorově zpracovaný harmonogram související s chovem králíků, kdy vám autor poskytne tipy a rady podle ročního období. Jak jsem zmiňovala výše, kniha je nejen pro „mazliče“ králíků, ale i pro jedlíky, tudíž součástí knihy jsou i rady a návody na zpracování králičího masa.

Chováme kozy aneb chytré hlavičky v zájmovém chovu


Kniha Chováme kozy  od autorky Ann-Marie Hagenkotter je skvělým průvodcem a návodem na chov koz od A až do Z. V úvodu knihy se dozvíte zajímavosti z historie chovu koz, vztahu člověka s kozou, ale i vzájemném vztahu koz mezi sebou. Pro správné pochopení kozích potřeb je potřeba začít u samotné kozy a nastudovat si její biologii. Nebojte, nejedná se o žádný složitý výklad, jako z učebnice. Autorka volí jednoduchý a srozumitelný jazyk. Pro správné chování koz je potřeba mít správné podmínky, dobře vybudované zázemí, pevné ohrady a pravidelný přístup k vodě a potravě. V kapitolách se autorka věnuje i zdraví koz, odborné péči a přináší tipy na to, co dělat, aby vaše koza zůstala zdravá.

Vlatní zkušenost s chovem koz

Bohužel jsem pře léty neměla takové štěstí jako vy nyní a nesehnala žádnou podobně skvělou příručku k chovu koz a vše se učila, tak nějak za pochodu. Vám tedy doporučuji opačný postup. Prvně koupit knihu, pak až kozu. Na začátek musím podotknout, že chov koz vyžaduje dle mého názoru oproti všech ostatních domácích zvířat ani ne tak větší úsili a práci, ale nervy. Koza je tvor zvídavý a hravý. Za všech okolností platí, že jakmile se začne nudit koza, rozhodně se nebude nudit pániček. Při pročítání této skvělé příručky jsem se nestačila divit, kolik nových informací jsem se dozvěděla a to už kozy chovám několik let. No tak třeba. Věděli jste, že si koza umí posunout ledvinu, aby se mohla více nažrat a vše ji do břicha vlezlo?.. Mimo spoustu nových a zajímavých informací jsem se dočetla i řadu praktických rad a tipů, na které jsem postupem času v chovu sice přišla i sama, ale až po několika pokusech. Zpětně musím podotknout, že to zbytečně stálo nejenom mě, ale i kozy, pořádnou dávku trpělivosti. No, alesoň nyní mohu s potěšením říct, že vše v této příručce uvedené je více než platné a při chovu koz se vám tyto informace budou hodit. Kdybych dnes znovu stála před rozhodnutím, zda do chovu koz jít, řeknu "ANO". 

Na co je potřeba vždy před začátkem chovu nejenom koz myslet?

Chování každého zvířete přináší svá pro a proti. Já osobně už si život bez těchto rohatých kamarádek (Venduly a Uršuly) neumím představit, ale uvědomuji si, že ne vždy chov přijde vhod. Jak to myslím? Každý, kdo se do chovu jakéhokoliv zvířete pustí, si musí uvědomit, že tomu bude muset obětovat nějaký čas. Kozu jenom těžko vezmete s sebou na dovolenou k moři, proto musíte na počátku přemýšlet i nad otázkami typu, co se zvířaty, když někam odjedete.

Rada na závěr

Pokud máte malou zahradu a kozu chcete pořídit se záměrem, že vám hezky spase zahradu a vy ji nebudete muset kosit, tak se mýlíte. No možná nemýlíte, ale krom toho, že vám pokosí zahradu, vám sežere i všechno ostatní. Na rozdíl od ovce, koza vyhledává výraznější chutě, a ne nadarmo se proto říká, že je mlsná jako koza. Koza potřebuje svůj prostor, kde bude mít dostatečně velký výběh a pastvu. 


                                   

 Chováme ovce aneb ideální zvířata k domu i na dvůr

Zrovna tento víkend nejednoho z nás po dlouhých vydatných deštích děsí, jak tráva na zahradě vyrostla a zhoustla. Sama se obávám, zda to naše sekačka zvládne. Ideálním řešením, jak neřešit po celý rok údržbu trávy, je pořídit si ovečky. Tady naopak oproti výše zmiňované koze nehrozí, že by vám sežrala i všechno ostatní. Jak správně ovečky chovat, vybrat správné plemeno, jak správně je krmit, jak se starat o jejich vlnu, paznehty a vlastně, jak dělat vše správně od A až do Z vám pomůže opět skvělá publikace z edice Chováme od autorky Dorothee Dahl. Stejně jako u všech titulů z této edice dostanete všechny potřebné informace na jednom místě 😊

Než začnete chovat jakékoliv zvíře, je potřeba zhodnotit si všechna pro a proti a hlavně zjistit, co chov daného zvířete obnáší. Jedině tak dosáhnete toho, že bude chov zábavou a každodenní radostí a zároveň budete každý den usínat s vědomím, že se u vás zvířatko má dobře. Skvělým pomocníkem každého začínajícího, ale i zkušeného chovatele by měla být nějaká kniha nebo příručka, ve které najde odpovědi na všechny otázky. Já za sebe rozhodně doporučuji knihy od nakladatelství Vašut, které si mě získlaly svým krásným nejenom vizuálním zpracováním a obrovským množstvím fotek, které vám pomůžou si udělat obrázek o celé problematice, ale především zpracováním po obsahové stránce. Po otevření knihy se vám na první pohled může podle dlouhého rejstříku zdát, že kniha je extrémně obsáhlá, ale opak je pravdou. Velké množství kapitol a podkapitol vám pomůže se rychle orientovat v textu a najít odpověď přesně na to, co hledáte, aniž byste museli v daný moment pročítat celou knihu. Jako velké plus všech knih hodnotím i zvolený jazyk. Odborné infromace jsou čtenáři předkládany čtivou a jednoducho formou, která ho neuvádí k šílenství, jak bývá zvykem u některých učebnic. Věřím, že stejně jako mě, nadchnou knihy i vás a po přečtení budete mít hned chuť se do chovatelství pustit.Autor: Tereza Zapletalová


Zaujal vás článek a máte chuť se pustit do chovu některého z domácích zvířat nebo už jste zkušenými chovateli? Podělte se s námi v komentářích o svoje zkušenosti nebo veselé příhody se zvířatky KohoutJehňátkoZářící obličej se smějícíma se očima

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Chováme kozy
Čeština

Chováme kozy

0.0 0
199 163
IHNED odesíláme
Čeština

Chováme králíky

0.0 0
199 163
IHNED odesíláme
Čeština

Chováme ovce

0.0 0
199 163
IHNED odesíláme
Čeština

Chováme slepice

0.0 0
299 245
IHNED odesíláme
Like
Leave your comment

Latest articles

Dámy, ženy, děvčata, vítejte ve světě romantické beletrie, kde láska a vášeň neznají hranic! Ale jak si vybrat knihu, která vám poskytne přesně ten druh zážitku, který hledáte?
Knížka mě zaujala svou obálkou, názvem a také anotací. A nezklamala.
Že to nejde dohromady? Zbabělí hrdinové? Přesně takoví jsme ale my. My obyčejní lidé, kteří toužíme po hrdinských činech, ale moc dobře si uvědomujeme, že jsme spíše slaboši. Někdo to možná myslí dobře, někdo si rovnou přizná, že je prevít, a někomu jen nepřály okolnosti. Výsledek je všelijaký, ale takový už je holt život.