Nezapomenutelný Tomáš Holý

OTA KARS, autor knihy Jmenuju se Tomáš, vzpomíná na dětskou hereckou hvězdu.

Odkud znáte Tomáše Holého a jak jste se dostal k sepsání knihy o něm?

Tomáše jsem znal ze školy od třetí třídy. Ale tehdy jen jako slavného spolužáka z třídy vedlejší. Od čtrnácti let jsme se na gymnáziu hodně sblížili a naše kamarádství nám vydrželo až do Tomášovy mladé smrti v jeho necelých dvaadvaceti letech. Přestože jsem o něm věděl hodně, v knize jsou věci skutečně ověřené z několika zdrojů i pramenů, nikoliv jen zábavné či smutné příhody bez opory ve faktech. O tom, že bych ji napsal, kdysi několikrát uvažovala Tomášova maminka Maruška, a to nejen když párkrát zvažovala reakci na nepravdivé či zavádějící články o Tomášově životě a smrti. Po její smrti mě nakonec o napsání požádal Tomášův tatínek Václav. Bylo to pro mě těžké rozhodnutí. Nechtělo se mi z mnoha důvodů, ale teď jsem moc rád, že jsem
to udělal. A doufám, že se to povedlo a že to lidem Tomáše přiblíží nejen jako toho mimořádného herce a filmovou hvězdu, ale taky jako toho „opravdovýho kamaráda a kluka odvedle”.

Co všechno kniha o tomto nezapomenutelném herci prozradí?
Je to příběh Tomášova života. Od seznámení rodičů, přes narození Tomáše, jeho dětství, školní léta, až po obrovskou změnu, která nastala v podstatě v krátkých čtyřech letech, kdy intenzivně natáčel filmy a stal se neuvěřitelně slavným. Kniha zachycuje také období jeho odklonu od filmování, studium na gymnáziu, právech, přibližuje Tomášovy kamarády, lásky, podivnou dobu a důležité okolnosti,

za kterých se jeho život odehrával.

Obsahuje nějaké fotografie?
Ano, kniha obsahuje i slušný obrazový materiál. Bezmála 100 fotografií, obrázků a dokumentů, které se Tomáše nějak týkají. Jde nejenom o známé filmové fotky, ale především o fotky rodinné, školní, s kamarády, legitimace, rodný list, památník a další. Musíme si uvědomit, jak vzácné třeba ty fotky z „normálního“ života jsou. Jsou z doby, kdy fotit se znamenalo něco jiného než dnes pomocí mobilu. Zvlášť dospívající většinou o focení sebe samých v tomto věku neměli zájem. Spoustu fotografií poskytl tatínek Tomáše, další nezištně jeho příbuzní, přátelé a spolužáci. Kniha obsahuje také úplný výčet Tomášových rolí, včetně stručného popisu shrnutí jejich děje. Najdete v ní také základní mapky a informace, kde se filmy natáčely, stejně jako základní mapové črty důležitých míst, kde Tomáš prožíval svůj životní příběh.

Od smrti Tomáše Holého již uplynulo bezmála 30 let a je stejně oblíbený jako tenkrát. Čím myslíte, že to je?
Byl ve filmech nejen dětsky roztomilý a zároveň přiměřeně drzý a fotogenický, ale byl to skutečně talentovaný filmový herec a showman před kamerou i mimo ni. K tomu mu dopomáhal jeho skvělý humor, ale také vysoká inteligence, intuice a schopnost vnímat věci a situace v souvislostech, které většině unikají. Takže v rolích působil naprosto přirozeně a autenticky, jako by ani nehrál.


Který film s Tomášem Holým se vám nejvíce líbil a proč?
Asi ten, který z něj udělal okamžitě největší hvězdu, tedy Velryba. Má totiž skvěle napsaný příběh, který oslovuje různými aspekty společně dospělé i děti. Má také skvělé herecké obsazení a atmosféru, včetně takového pocitu romantického zimního a horského dobrodružství. Ačkoliv ve skutečnosti se v něm, kromě základní silné příběhové linky, tolik dějově neodehrává. O to víc se děje emočně mezi jeho hlavními aktéry a každá vážná věc je v něm propojená s humorem a obráceně, jak je to často i v životě. Pak se mi líbí Kachyňovo Setkání v červenci, což je u nás v současnosti, myslím, trochu nedoceněný film. Samozřejmě i odlehčená „prázdninová“ Polepšovna a další. Tomáš vylepšuje i ty trochu slabší filmy.

Chystáte nějakou další knihu, nebo zůstane Tomáš Holý vaším jediným počinem?
Chystám román či novelu Spratci, která je příběhem o dospívání. Odehrává se mezi léty 1982 až 1990, kdy se naštěstí všechno změní. Nejde však „historický román”, ale příběh, který se v jiných
kulisách může stát každému. Psaní o jiných známých osobnostech ve formě literatury faktu není můj styl a neplánuji ho. Tomáš a jeho maminka Maruška pro mě znamenali strašně moc, takže tam šlo o něco jiného.

Text: Kateřina Žídková
Foto: z knihy Jmenuju se Tomáš
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Jmenuju se Tomáš
Čeština

Jmenuju se Tomáš

5.0 3
od 229
Like

Latest articles

Mistr bojových umění Petr Zárybnický byl žákem japonských mistrů Sonody a Harady. Věnoval se Shorinji Kempu, Otokodate rodiny Sonoda a ninjutsu a stal se držitelem černých pásků. Jednu dobu pracoval jako instruktor ve zvláštních jednotkách, kde učil boj s „ne-zbraněmi“, a na krátký čas se s nimi zapletl v akcích. Působil i jako tělesný strážce. V České republice učí svoje COMBAT KEMPO víc než třicet let a je autorem několika knih s tematikou bojových umění.
S touto knihou otevřete vnitřní svět moderátora oblíbeného televizního pořadu Zázraky přírody Vladimíra Kořena. Pojďte si o ni zasoutěžit. 2 výherci získají knihu Řeka zázraků s podpisem autora.
Prémiový obsah
číst více
Tato akce platí v e-shopu i kamenných prodejnách v období 20. 6.–7. 7. 2024.