Mysteriózno a úmyslně zavádějící vodítka jsou citlivě vložena do každé kapitoly

Poslední hra je strhujícím mysteriózním thrillerem na slovo vzatým. Své označení rozhodně nenese náhodou, autor potenciál žánru využívá na maximum a dodává mu dokonce úplně nový rozměr.
Ted si právě ve své pracovně přikládá k hlavě zbraň a chystá se spáchat sebevraždu, když najednou někdo začne neodbytně zvonit u dveří a dovolávat se jeho pozornosti. Před Tedem na stole navíc leží vzkaz „Otevři dveře. Je to tvé poslední východisko“ psaný jeho vlastním rukopisem. Ted se rozhodne dveře otevřít a od té chvíle je celý jeho život vzhůru nohama.

Ted je úspěšný podnikatel, má dvě zdravé dcery a krásnou ženu. Má ale také tajemství, kvůli kterému je odhodlán sáhnout si na život. Chodí na terapii a noří se čím dál hlouběji do svých vzpomínek a svého podvědomí. Dostane se do bezvýchodné situace a má pocit, že existuje jediné řešení. Jakmile mu však jeho pokus o sebevraždu zhatí neznámý muž s neskutečně přitažlivým, ale také nesmírně nebezpečným návrhem, Tedův život, jak ho znal je nenávratně pryč a před Tedem se roztáčí kolotoč šílenství.

Poslední hra je strhujícím mysteriózním thrillerem na slovo vzatým. Své označení rozhodně nenese náhodou, autor potenciál žánru využívá na maximum a dodává mu dokonce úplně nový rozměr. Atmosféra a směřování příběhu se změní tolikrát, že se vám o tom ani nesnilo, a přitom přechody mezi jednotlivými aspekty a nejrůznějšími životními zvraty zůstávají hladké, nenásilné a nevyznívají uměle ani prvoplánově. Pokaždé, když už máte pocit, že víte, kam se bude děj ubírat a dovolíte si na chvíli ztratit ostražitost, příběh znovu nabere vítr do plachet a vyrazí dalším novým a naprosto nečekaným směrem.

Mysteriózno a úmyslně zavádějící vodítka jsou citlivě vložena do každé kapitoly. Autor srší neskutečným množstvím rozličných nápadů, které bravurně propojuje způsobem, který by vás nenapadl ani v nejdivočejším snu. Ted je perfektně nedůvěryhodným vypravěčem, díky kterému kniha získává něco navíc. Jelikož nemůže věřit ani sám sobě a čtenář je odkázán pouze na jeho mozek plný deziluzí, zůstáváte v neustálém napětí až do úplného konce. Federico Axat skvěle pracuje s psychologií hlavního hrdiny, píše ho přesvědčivě, a přitom dostatečně zajímavě. Ted vás zkrátka baví a zajímá vás, co se s ním děje a jak se dostal do životní pozice, ve které se právě teď nachází. Autor mu přisuzuje celou škálu vlastností, které si zapamatujete a dává mu do vínku minulost, která vám uvízne v hlavě na pěkných pár týdnů po dočtení.

Kniha geniálně dokládá, jak je lidská mysl složitá. Manipulativní, neustále se rozvíjející a zamotávající se příběh nedají čtenáři spát a Axat je stále několik kroků napřed. Vše má perfektně promyšlené, každá stránka je v příběhu důležitá a opodstatněná a vše do sebe perfektně zapadá jako dílky puzzle. Z nastolené šlamastiky jako čtenáři cestu ven nenajdete, ani kdybyste se postavili na hlavu. Musíte se nechat unášet jednotlivými kapitolami a pokorně čekat na rozuzlení, stejně jako hlavní hrdina, protože na jeho svědectví se spolehnout nedá, jak si opakovaně během čtení sami ověříte.

Poslední hra v sobě snoubí to nejlepší z oblasti thrilleru a přimíchává mnoho přívlastků od mysteriózního, přes psychologický až po detektivní. Roli pátrače po pravdě v knize ztvárňuje psycholožka Laura, která s Tedem krok po kroku prochází terapií, která má objasnit co ho vedlo k myšlenkám na sebevraždu a také mnohé další záhady Tedova mozku. Je to přesně jedna z těch knih, u kterých není radno se pídit po více informacích, než vám nabídne běžná recenze. Nejlepší je vše objevovat na vlastní pěst, nechat se překvapovat, udivovat a šokovat v tempu, jaké vám samotným vyhovuje. Poslední hra je po čertech dobrá kniha, která by neměla uniknout vaší pozornosti, ať už jste k thrillerům sotva přičuchli, nebo jich máte na kontě už stovky. Má co nabídnout každému bez rozdílu a rozhodně vás nezklame.

Hodnocení: 80%

Autro: Kateřina Chybová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Like

Latest articles

Hra pro členy věrnostního programu KNIHCENTRUM.CZ. Ulovte KNIHCENTY a vyberte si dárek.
Získejte si respekt. Naučte se vyjádřit nesouhlas. A v neposlední řadě – přestaňte se bát, že spadnete do nížin v žebříčku oblíbenosti, pokud nebudete jen souhlasně přikyvovat. Buďte racek!
Na světové soutěži Gourmand Cookbook Awards získaly ocenění tři české knihy.